sterylizacja laktatora

Czy to dzwonek do drzwi? Właśnie otrzymałaś przesyłkę. Otwierasz pudełko, w którym czeka już na Ciebie nowy laktator Neno. Jest po prostu piękny – błyszczący, elegancki i w Twoim ulubionym kolorze! No dobrze, ale tak w zasadzie…Od czego zacząć? Czy możesz go tak po prostu złożyć, przystawić do piersi i używać bez końca? Absolutnie nie!

Pewnie zastanawiasz się, skąd ten kategoryczny zakaz. Odpowiedź jest bardzo prosta: wszędzie czają się drobnoustroje gotowe przedostać się do drogocennego mleka wypływającego z Twojej piersi. Wraz z rozpoczęciem korzystania z laktatora powinnaś wyrobić sobie nawyk regularnego mycia i dokładnego przeprowadzania procesu sterylizacji części, z których się on składa.

Z jakich części składa się laktator?

Serce urządzenia zawsze stanowi pompa. Oprócz niej, w zestawie znajdują się: butelka 150 ml, silikonowy lejek z nakładką, smoczek, nakrętka na butelkę, konektor, pokrywka na membranę, membrana, zaworek i podstawka pod butelkę.

W zależności od tego, czy posiadasz pojedynczy czy podwójny laktator Neno zestawy mogą różnić się między sobą pod względem ilości niektórych elementów. Podwójne urządzenie otrzymasz zawsze z dwoma butelkami, lejkami oraz drenami łączącymi butelki z pompą.

Które elementy laktatora dezynfekujemy?

Dezynfekować należy te części, które mogą mieć bezpośredni kontakt z pokarmem. W związku z tym będą to: butelka (bądź butelki), lejek (lub lejki), konektor, membrana, zaworek oraz smoczek.

Co, w takim razie, z nakładką na lejek? Nie daj się zwieść! Ten niepozorny element stanowi ważny wyjątek od reguły. Co prawda nie zetknie się z przepływającym mlekiem, ale pomaga – podczas montowania całości – chronić wewnętrzną powierzchnię czystego lejka przed zakażeniem.

sterylizacja laktatora

Kiedy trzeba przeprowadzić proces sterylizacji?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, sterylizacja to pierwsze przykazanie każdej użytkowniczki laktatora. Dla zachowania odpowiedniej higieny konieczne jest dokonanie jej przed pierwszym użyciem oraz po każdej kolejnej sesji odciągania.

Ważne! Pamiętaj, aby przed każdym ponownym składaniem laktatora umyć ręce. Tyko wtedy cała procedura zachowa prawidłowy przebieg.

Jak dezynfekować laktator?

Rekomendujemy dwie metody dezynfekcji: tradycyjną oraz nowoczesną.

Tradycyjna metoda będzie Ci pewnie dobrze znana z opowieści babci lub mamy. Najpierw umyj rozłożony laktator letnią wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń, a następnie zanurz we wrzącej wodzie na około 10 minut.

Wygodniejszy sposób sterylizacji odkryjesz, sięgając po jedno z urządzeń wielofunkcyjnych: Neno Luna, Neno Vita lub Neno Lindo. Każde z nich zostało przystosowane do dezynfekowania w szybki i prosty sposób części laktatorów i nie tylko. Ich pozostałe funkcje, takie, jak podgrzewanie, rozmrażanie i podtrzymywanie temperatury, wyręczą Cię w innych codziennych obowiązkach.

Które części laktatora należy po jakimś czasie wymienić?

Oprócz sterylizacji, ważny element utrzymania higieny i prawidłowego działania urządzenia, to okresowa wymiana poszczególnych jego komponentów. Wśród nich znajdują się przede wszystkim te, które stykają się z mlekiem, a dodatkowo nieustannie pracują, czyli silikonowa membrana i wykonany z tworzywa sztucznego zaworek.

Membranę, zapobiegającą przedostawaniu się mleka oraz wilgoci do rurek i silnika, należy wymieniać co 8 tygodni (jeśli używamy laktatora 1-3 razy dziennie) lub co 3-4 tygodnie (jeśli używamy laktatora częściej niż 3 razy dziennie).

Zaworek, zapewniający między innymi przepływ mleka w odpowiednim kierunku, dobrze zastąpić nowym co 2-3 miesiące (jeśli używamy laktatora 1-3 razy dziennie) lub co 4 tygodnie (jeśli używamy laktatora częściej niż 3 razy dziennie).

Zużycie elementów rozpoznasz po pęknięciach, odkształceniach, wyraźnym zmatowieniu lub zmianie koloru. Każdy z nich możesz dokupić osobno lub w rozszerzonym pakiecie Neno Spare.

Jeśli po przeczytaniu artykułu nadal masz jakieś pytania, napisz do nas lub skorzystaj z porady ekspertów Neno!

Infolinia: 731594301 E-mail: info@neno.pl

About the Author:

W Neno zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby przyszłe mamy miały dostęp do profesjonalnego poradnictwa i pomocy w kwestii karmienia niemowląt. Wykwalifikowany ekspert do spraw laktacji regularnie przygotowuje wpisy, dzięki którym dowiesz się wszystkiego na temat karmienia piersią. Doradzamy, jak wybrać odpowiedni laktator i w jaki sposób poradzić sobie z zastojem pokarmu. Zyskaj rzetelną wiedzę zupełnie za darmo.