jak urządzić pokój noworodka

jak urządzić pokój noworodkaUrządzanie pokoju dla noworodka jest jednocześnie ekscytującym i stresującym wydarzeniem podczas oczekiwania na pojawienie się nowego członka rodziny. Dekoracje do pokoju noworodka potrafią być naprawdę urzekające, przez co łatwo stracić głowę i wpaść w szał zakupów. Wyposażenie pokoju noworodka, szczególnie na samym początku, nie musi być jednak bardzo skomplikowane i złożone z wielu elementów. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak przygotować pokój dla noworodka

Jak urządzić mały pokój dla noworodka? 

 

Przy urządzaniu pokoju dla nowego członka rodziny, ważne jest, aby stworzyć  bezpieczną i komfortową przestrzeń, która będzie w późniejszym czasie wykorzystywana do spania i zabawy. Wyposażenie pokoju noworodka powinno zawierać meble i akcesoria niezbędne do codziennego funkcjonowania i najlepiej unikać niepotrzebnego zagracenia pokoju dziecka, ponieważ może ono prowadzić do szybkiego przebodźcowania malucha. Dekoracje do pokoju noworodka powinny stwarzać przyjemną i zapraszającą atmosferę, dzięki czemu zarówno dziecko, jak i rodzice będą chcieli często tam przebywać. W pierwszych miesiącach życia noworodek zazwyczaj śpi w sypialni rodziców, a w swoim pokoju przebywa w ciągu dnia, dlatego warto zadbać o elementy, które również Tobie zapewnią komfort. Może być to wygodny fotel do karmienia, czy praktyczne rozwiązania ułatwiające codzienną pielęgnację malucha. 

 

Jak przygotować pokój dla noworodka? 

Lampka nocna do pokoju dzieckaWyposażenie pokoju noworodka powinno obejmować przede wszystkim łóżeczko, przewijak i miejsce do pielęgnacji, przestrzeń do karmienia oraz miejsce, które można w późniejszym czasie zagospodarować na kącik zabaw. Pokój noworodka powinien mieć dużo funkcjonalnej przestrzeni do przechowywania. Organizery, kosze oraz półki wprowadzą ład i porządek nawet na małych przestrzeniach. Ważnym aspektem jest również zadbanie o odpowiednie oświetlenie pokoju noworodka. Światło nie powinno być ostre i rażące. Warto również zadbać o specjalne lampki nocne, które zapewniają przytłumione i delikatne światło, które przyda się podczas nocnego karmienia lub pielęgnacji. Aranżacje pokoju noworodka uzależnione są tak naprawdę od Twojej fantazji i estetyki. W ostatnim czasie popularne są pokoje dla noworodków w stylu boho, które zawierają dekoracje i akcesoria wykonane z naturalnych elementów.  

Kiedy najlepiej przygotować pokój dla noworodka? 

 

Aranżację pokoju dla noworodka najlepiej rozpocząć 3-4 miesiące przed terminem porodu. Daje to wystarczająco dużo czasu na przygotowanie pokoju i zakup niezbędnych mebli oraz akcesoriów, bez odczuwania presji czasu. Dodatkowo daje to pewność, że wszelkie głośne prace remontowe zostaną ukończone na długo przed pojawieniem się maleństwa. Stworzenie bezpiecznej i wygodnej przestrzeni dla dziecka może wymagać trochę czasu, szczególnie jeśli jest to pierwsze dziecko. Pomieszczenie przeznaczone na pokój dla noworodka powinno być dobrze wentylowane i jednocześnie wolne od przeciągów. Temperatura w pokoju noworodka powinna mieścić się w granicy 20-22 stopni Celsjusza. Jeśli to możliwe, dobrze  wybrać pokój, który sąsiaduje z sypialnią rodziców, ponieważ ułatwia to zarządzanie nocnymi kamieniami i przewijaniem maluszka. 

 

Najważniejszą kwestią, jaką należy pamiętać, jest to, że wyposażenie pokoju noworodka powinno być komfortowe zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Pokój malucha powinien być bezpieczną i komfortową przestrzenią, która daje dziecku pole  do prawidłowego rozwoju. 

About the Author:

W Neno zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby przyszłe mamy miały dostęp do profesjonalnego poradnictwa i pomocy w kwestii karmienia niemowląt. Wykwalifikowany ekspert do spraw laktacji regularnie przygotowuje wpisy, dzięki którym dowiesz się wszystkiego na temat karmienia piersią. Doradzamy, jak wybrać odpowiedni laktator i w jaki sposób poradzić sobie z zastojem pokarmu. Zyskaj rzetelną wiedzę zupełnie za darmo.