Nie wyrzucaj, odświeżaj! Oto 5 powodów, dla których warto mieć golarkę do ubrań

Nie wyrzucaj, odświeżaj! Oto 5 powodów, dla których warto mieć golarkę do ubrań
Nie wyrzucaj, odświeżaj! Oto 5 powodów, dla których warto mieć golarkę do ubrań
Każde ubranie, bez względu na swoją cenę, prędzej czy później zaczyna nosić ślady użytkowania. Czy wiesz, że nie musisz od razu wyrzucać zmechaconego swetra lub płaszcza? Wystarczy, że użyjesz golarki Neno Merino. Poznaj 5 powodów, dla których warto mieć ją w domu!

 

Spis treści:

 

Zadbane ubrania przez cały rok

Pilling, czyli po prostu mechacenie się to zmora każdego posiadacza swetrów, płaszczy i marynarek. Na powierzchni większości materiałów w wyniku tarcia i ocierania szybko powstają nieestetyczne kuleczki lub supełki. Nie da się temu zapobiec, ponieważ wiele tkanin i dzianin ma naturalną skłonność do „obierania się”. Można jednak skutecznie zwalczać efekty tego zjawiska przy pomocy golarki do ubrań. Kilka ruchów naprawdę potrafi zdziałać cuda! Zwłaszcza, jeżeli oczyszczasz poszczególne elementy garderoby regularnie.

 

Less waste, czyli przysługa dla środowiska

Zanim postanowisz rozstać się z ubraniami lub innymi tekstyliami zastanów się, czy na pewno nie da się ich już używać. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzięki golarce odzyskają dawny wygląd. Dlaczego lepiej  poświęcić kilka minut na odnowienie kardigana lub wełnianej czapeczki?

Według raportu z 2022 roku przygotowanego przez firmę Accenture aż 2/3 polskich konsumentów pozbywa się odzieży nadającej się do wykorzystania[1]. Niektóre z wyrzuconych są poddawane recyklingowi lub przekazywane organizacjom charytatywnym. Jednak, jak podaje Accenture, spora część nadal trafia do kosza, a stamtąd na wysypisko, gdzie zalega bez szansy na odzyskanie surowców[2]. Odpady tekstylne, (czyli także prześcieradła, kocyki czy kołdry) rozkładają się przez długie dekady, często wydzielając przy tym szkodliwe dla środowiska związki chemiczne. Podsumowując: cały proces fatalnie wpływa na kondycję ekosystemu oraz zdrowie mieszkańców Ziemi.

Neno Merino – golarka do ubrań

Oszczędność pieniędzy

Kiedy jesienna lub zimowa garderoba nie prezentuje się już tak zjawiskowo, jak w poprzednim sezonie, masz ochotę ponownie ruszyć na zakupy? Najczęściej nie jest to konieczne. Zrób przegląd szafy i oceń, które z odrzuconych egzemplarzy możesz odświeżyć, posługując się golarką. Szybko okaże się, że ich ilość jest wystarczająca, a Ty nie musisz kupować nowych. Jeśli rzeczy przestały Ci się podobać, daj im drugie życie – sprzedaj albo przeznacz dla młodszego rodzeństwa malucha.

 

Dobry przykład dla najmłodszych

Dla najmniejszych członków rodziny pierwszymi autorytetami są rodzice, dziadkowie i inni dorośli krewni. Dzięki temu masz wpływ na kształtowanie u swoich pociech pożytecznych nawyków. Jednym z przykładów dobrej rutyny jest właśnie odpowiednie dbanie o ubrania.

Neno Merino – golarka do ubrań

Niewspieranie fast fashion

Zastanawiasz się, co ma golarka do fast fashion? Więcej niż myślisz.
Od jakiegoś czasu stało się jasne, że nie potrzebujemy tak dużej ilości tekstyliów, jaką dostarczają międzynarodowe koncerny. Gigantyczna nadprodukcja, będąca skutkiem tzw. szybkiej mody, przynosi planecie same straty, ponieważ odpowiada za ok. 20% globalnego zanieczyszczenia czystej wody[3]. Co więcej, pochłania duże obszary gruntów pod uprawę bawełny i innych włókien[4]. Rezygnując z nieprzemyślanych zakupów na rzecz przedłużania żywotności ubrań poprzez ich odpowiednią pielęgnację, przyczyniasz się do walki o lepsze funkcjonowanie otaczającego nas świata.

 

Podsumowanie:

Korzystanie z golarki wpływa pozytywnie nie tylko na wygląd odzieży. Właściwa pielęgnacja pozwala zachować ją na dłużej, co zmniejsza potrzebę wydawania pieniędzy na nowe artykuły. Długotrwałe użytkowanie tych samych produktów przyczynia się też do zredukowania ilości długo rozkładających się odpadów i produkowanych masowo wyrobów tekstylnych.

 

Źródła:

  1. Cichy, D. Kapowska, A. Miazga, R.Reif, Drugie życie ubrań. Jak Polacy kupują, odsprzedają, naprawiają i pozbywają się ubrań? Raport o cyrkularności, Accenture 04.2022, online: https://www.accenture.com/pl-pl/insights/retail/drugie-zycie-ubran, dostęp: 12.09.2023, s. 11, 12
  1. Wpływ produkcji tekstyliów i odpadów tekstylnych na środowisko, Parlament Europejski 14.06.2023, online: https://www.europarl.europa.eu/news/pl/headlines/society/20201208STO93327/wplyw-produkcji-tekstyliow-i-odpadow-tekstylnych-na-srodowisko-infografiki, dostęp: 12.09.2023
  2.  Wpływ produkcji tekstyliów i odpadów tekstylnych na środowisko, Parlament Europejski 14.06.2023, online: https://www.europarl.europa.eu/news/pl/headlines/society/20201208STO93327/wplyw-produkcji-tekstyliow-i-odpadow-tekstylnych-na-srodowisko-infografiki, dostęp: 12.09.2023
  3.  Ibidem