Odciąganie pokarmu
Karmienie dziecka
Higiena i pielęgnacja
Zabawa i odpoczynek
Nianie elektroniczne
Zdrowie
Must have wyprawki
Karmienie piersią,
12.12.2023
Ekspert ds. laktacji
8 minut czytania

Porady dla mam karmiących piersią, które chcą wprowadzić butelkę

Spis treści

Każda mama, która karmi piersią i planuje powrót do pracy lub dłuższe wyjście bez dziecka, potrzebuje wiedzy na temat tego, jak przyzwyczaić malucha do przyjmowania pokarmu z butelki. W dzisiejszym wpisie skupimy się na praktycznych poradach – pozwolą one skutecznie i bezproblemowo wprowadzić obecność butelki w codziennym modelu żywieniowym. Nauka karmienia butelką to powszechne wyzwanie, z którym mierzy się zdecydowana większość mam. Przygotowania do zmiany sposobu karmienia należy rozpocząć już na około trzy tygodnie przed dniem, kiedy pierś z mlekiem nie będzie mogła być jedynym sposobem podawania pokarmu.

Wybór odpowiedniej butelki do karmienia dziecka

Cały proces należy rozpocząć przede wszystkim od wyboru odpowiednich akcesoriów. Możemy przyjąć, że ergonomiczna, poręczna butelka, którą wykonano z wysokiej jakości materiałów, to już połowa sukcesu. Przy wybieraniu butelki należy wziąć pod uwagę jej pojemność. Istotnym czynnikiem jest także materiał wykonania. Najczęściej spotkamy się z butelkami szklanymi i zrobionymi z tworzywa sztucznego. Szklane butelki są uważane za trwałe, jednak ich ciężkość oraz ryzyko stłuczenia sprawiają, że już na starcie przegrywają one z nowoczesnymi, lekkimi odpowiednikami. Wybierając butelkę wykonaną z tworzywa sztucznego, należy zwrócić uwagę na to, aby była ona wolna od BPA i ftalanów.

Wybór odpowiedniej butelki do karmienia dziecka

W sytuacji, kiedy zamierzamy zapoznać malucha z butelką, pojawiają się także wątpliwości związane z dokuczliwymi kolkami. Warto pamiętać, że kolki pojawiają się zarówno u dzieci karmionych piersią, jak i u maluszków, które piją mleko z butelki. Dobrą wiadomością dla rodziców jest fakt, że ryzyko wystąpienia tego problemu można zminimalizować za pomocą butelek i smoczków ze skutecznym systemem antykolkowym. Sprawia on, że powietrze nie miesza się z mlekiem, przez co brzuszek malucha nie jest narażony na bolesne dolegliwości. Warto bowiem wiedzieć, że mieszanie się powietrza z pokarmem może być przyczyną nadprodukcji gazów i wzdęć.

Jeżeli planujemy karmienie mlekiem mamy, które uprzednio zostało odciągnięte za pomocą laktatora, warto zatroszczyć się o to, aby butelka była kompatybilna z posiadanym modelem urządzenia. W przypadku, gdy posiadasz laktator Neno, kompatybilność zapewnia butelka Neno Bottle 150 – doskonale współdziała ona ze wszystkimi laktatorami Neno.

Wybór odpowiedniego smoczka do karmienia

Kiedy wiemy już, jaka butelka jest najlepsza dla naszej pociechy, przychodzi czas na podjęcie równie ważnej decyzji. Dla zdrowia dziecka kluczowe jest także używanie odpowiedniego smoczka. Dziecko podczas pobierania pokarmu z butelki ma za zadanie nie tylko zaspokoić głód i pragnienie, ale także pobudzić mięśnie do pracy. Wprawienie w ruch mięśni twarzy ma korzystny wpływ na rozwój aparatu mowy oraz uzębienia.

Wybór odpowiedniego smoczka do karmienia

Smoczki antykolkowe Neno minimalizują ryzyko połykania przez dziecko powietrza wraz z pokarmem oraz zmniejszają problem z ulewaniem. Neno ma swojej ofercie smoczki w trzech rozmiarach — S, M, L..

Istotnym kryterium wyboru jest także materiał wykonania. Polecanym rozwiązaniem są smoczki z silikonu. Jest to materiał w pełni bezwonny i bezsmakowy. Co szczególnie ważne, smoczki Neno są wykonane z miękkiego, elastycznego silikonu i nie zaburzają odruchu ssania u dziecka.

Stopniowe wprowadzanie butelki

Każda kobieta, która mierzy się z koniecznością wprowadzenia mieszanego modelu karmienia, powinna pamiętać, że początki bywają trudne. Maluch przyzwyczajony do ssania tylko z piersi często początkowo wyraża niechęć do picia mleka z butelki. Warto pamiętać, że karmienie butelką jest złożonym procesem – wymaga odpowiedniego przygotowania, czasu i cierpliwości. W chwili, gdy wybraliśmy już butelkę i smoczek, musimy pamiętać o dobrych praktykach związanych z karmieniem butelką. Jedną z nich bez wątpienia jest trzymanie butelki w taki sposób, aby cały smoczek napełnił się mlekiem. Obawiasz się, że malec odrzuci nowy sposób karmienia? Przed podaniem dziecku butelki zanurz smoczek w odciągniętym pokarmie. Maluszek z pewnością spróbuje wypić pokarm, kiedy poczuje znajomy zapach.

Rekomendowane do przeczytania:

Jeżeli chcemy przyzwyczaić malucha do picia mleka z butelki, musimy robić to stopniowo. Warto zacząć od podawania niewielkich ilości pokarmu, jednocześnie dbając o to, aby to pierś była dominującym sposobem karmienia. Istotne, aby zrozumieć, że nauka picia mleka z butelki to wyzwanie nie tylko dla opiekunów, ale przede wszystkim dla maluszka. Powolne, konsekwentne zwiększanie ilości mleka w butelce sprawia, że dziecko może codziennie pokonywać swoje ograniczenia i przygotowywać się do przyjęcia pełnej porcji pokarmu z butelki.

Wspieranie dziecka w akceptacji butelki

Doskonałym sposobem na wsparcie dziecka w akceptacji butelki jest podawanie na początku tej drogi pokarmu odciągniętego z piersi. Takie działanie zaleca się, kiedy docelowo zamierzamy karmić malca mlekiem modyfikowanym. Znajomy smak mleka mamy ułatwi maluchowi zaakceptowanie butelki i smoczka, które są nowością w jego życiu.

Warto pamiętać, że malec potrzebuje takiej samej bliskości, jak dotychczas, dlatego należy tulić dziecko w taki sam sposób, jak podczas karmienia piersią.

Jeżeli maluch, czując obecność mamy, będzie odrzucał butelkę, nieustępliwie poszukując piersi, należy skorzystać z pomocy taty lub innej bliskiej osoby. Wbrew pozorom dziecko może szybciej zaakceptować butelkę i smoczek, jeżeli będą one podawane przez inną osobę niż mama, która kojarzy się z określonym modelem karmienia.

Porady dla mam od Neno:

Pielęgnacja piersi i utrzymanie laktacji

W sytuacji, kiedy zależy nam na tym, aby karmienie butelką nie miało negatywnego wpływu na laktację, powinniśmy skupić się na przestrzeganiu istotnych zasad. Przede wszystkim w utrzymaniu laktacji pomaga regularne odciąganie pokarmu. Z pomocą przychodzą tu laktatory elektroniczne marki Neno. Te poręczne i estetycznie wykonane urządzenia są nie tylko wygodne, ale także skuteczne i bezpieczne dla wrażliwych piersi.

Wśród dostępnych modeli urządzeń znajdują się zarówno laktatory pojedyncze, jak i te, które umożliwiają odciąganie pokarmu z dwóch piersi jednocześnie. Co ważne, wszystkie laktatory Neno są kompatybilne z butelką Neno Bottle o pojemności 150 ml. Antykolkowa konstrukcja i możliwość dopasowania smoczka do wieku malucha, sprawiają, że butelka może towarzyszyć nam przez naprawdę długi czas.

Piersi w okresie laktacji powinny być otoczone szczególną troską. Przede wszystkim należy zadbać o dobór odpowiedniej bielizny, która nie będzie zanadto uciskać wrażliwego biustu. Jeżeli obawiamy się niekontrolowanego wypływu mleka, możemy skorzystać z dyskretnych kolektorów mleka Neno.

Więcej o kolektorach przeczytasz:

Ze względu na to, że piersi mają bezpośredni kontakt z pokarmem, który trafia do brzuszka malucha, warto zatroszczyć się o ich regularne mycie za pomocą bezwonnego, delikatnego mydła (nie ma jednak potrzeby, abyś myła piersi przed każdym karmieniem!). Zachęcamy, aby do codziennej rutyny wdrożyć stosowanie balsamów i kremów, które są dedykowane do pielęgnacji piersi. Pozwoli to na utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry i zapobiega jej nadmiernemu rozciąganiu, kiedy piersi będą napełniać się pokarmem. Wpływ na utrzymanie laktacji ma także zdrowa, zbilansowana dieta.

Wsparcie emocjonalne dla mam

Zależy nam na tym, aby otoczenie kobiety karmiącej wiedziało, że potrzebuje ona w tym okresie takiego samego wsparcia, jak dziecko. Należy okazywać jej zrozumienie i cierpliwość. Bliscy powinni być gotowi na wyręczanie mamy w podawaniu dziecku butelki. To nie tylko pozwala na znalezienie chwili dla siebie, ale także sprawia, że dziecko nerwowo nie poszukuje piersi, którą wyczuwa podczas leżenia w ramionach mamy.

Każda kobieta powinna być świadoma, że wszelkie trudności i wątpliwości, które dotyczą karmienia piersią i wprowadzania butelki, można skonsultować z profesjonalnym doradcą laktacyjnym lub z położną. W sieci nie brakuje także grup wsparcia – jest to doskonałe miejsce do przeprowadzenia budujących dyskusji i znalezienia zrozumienia u koleżanek, które zmierzyły się w swoim życiu z podobnymi trudnościami.

Więcej na temat laktacji:

O Autorze:

Ekspert ds. laktacji

Eksperci ds. laktacji Neno to grupa specjalistów, którzy z pełnym zaangażowaniem towarzyszą mamom w ich laktacyjnej podróży. Dzięki bogatej wiedzy i wrażliwości dzielą się cennymi wskazówkami ułatwiającymi codzienne wyzwania. Dodatkowo zespół regularnie podejmuje działania, które mają na celu promowanie świadomości na temat korzyści, jakie płyną z karmienia piersią.

O Autorze:

Eksperci ds. laktacji Neno to grupa specjalistów, którzy z pełnym zaangażowaniem towarzyszą mamom w ich laktacyjnej podróży. Dzięki bogatej wiedzy i wrażliwości dzielą się cennymi wskazówkami ułatwiającymi codzienne wyzwania. Dodatkowo zespół regularnie podejmuje działania, które mają na celu promowanie świadomości na temat korzyści, jakie płyną z karmienia piersią.

Obserwuj Neno w social mediach

Zaobserwuj nasze kanały na social mediach i bądź na bieżąco z promocjami i nowościami w ofercie: