Co to jest kolektor pokarmu?
Magiczna buteleczka, czyli kolektor na mleko cieszy się coraz większym uznaniem mam. Bez najmniejszego wysiłku i niedogodności, pozwala zmagazynować mleko wyciekające z piersi, z której aktualnie nie jest karmiony maluszek lub pokarm nie jest odciągany laktatorem. Nie jest ona alternatywą laktatora, ale może stanowić dobre „uzupełnienie wyprawki laktacyjnej”.
W czacie karmienia piersią hormon, jakim jest oksytocyna powoduje wypływanie mleka z piersi, z której jest karmiony maluszek lub jest odciągane mleko. Należy jednak pamiętać, że działa ona na obydwa gruczoły piersiowe w jednym czacie. Właśnie dlatego obserwujemy wyciek mleka z piersi, która nie jest aktualnie ssana przez dziecko. Pokarm mamy jest na tyle cenny, że żal doprowadzać do sytuacji, w których jego nadmiar wchłonie się we wkładkę laktacyjną i tutaj z pomocą przybywa tzw. magiczna buteleczka.
Kolektor pokarmu jak używać?
Stosowanie kolektora jest niezmiernie proste. Wystarczy wycisnąć z niego powietrze lub wywinąć na zewnątrz jego górny brzeg i przyłożyć do piersi, z której ma być zbierane mleko. Dzięki podciśnieniu mleko zacznie wypływać z piersi bez jakiegokolwiek wysiłku. Należy przy tym pamiętać, aby przed każdym użyciem kolektor był umyty, suchy i aby sterylizować go zgodnie z wytycznymi stosowanymi w przypadku laktatorów.
Czy magazynowanie mleka to jedyna funkcja kolektora? Oczywiście, że nie! Kolektor sprawdzi się w czasie nawału pokarmu z jego zastojem. Przed przystawieniem dziecka do piersi można nieco zmiękczyć otoczkę brodawki piersiowej przez zastosowanie kolektora, co ułatwi dziecku uchwycenie piersi i zmniejszy dyskomfort mamy.
Kolektor jest również bardzo przydatny, gdy maluszek słabo przybiera na wadze, karmisz piersią, nie masz laktatora i zależy Ci na tym, aby nie włączać sztucznych mieszanek, a dokarmiać dziecko swoim mlekiem.
Zatkany przewód mleczny, czy czop na brodawce znacznie łatwiej ustąpi, gdy wlejemy do kolektora trochę ciepłej wody, a następnie przymocujemy na piersi z pomocą podciśnienia. Taki „okład z podciśnieniem” pomoże w ewakuacji zastoju.
Jak więc widać, magiczna buteleczka nie na darmo jest tak właśnie określana. Mało który gadżet z okołoporodowej wyprawki posiada tyle zastosowań przy jednoczesnej oszczędności czasu, prawdziwa magia. Prawda?
Ciemne strony kolektora na mleko
Czy kolektor na mleko może zaszkodzić w okresie laktacji?
Czy kolektor na mleko może zaszkodzić w okresie laktacji, takie pytanie nurtuje wiele mam. Sam kolektor został stworzony z myślą o tym, aby pomóc mamom w czasie karmienia piersią. Może się jednak zdarzyć, że przez stosowanie „magicznej buteleczki” w nieprawidłowy sposób, można nieco skomplikować przebieg laktacji.
- Zła higiena kolektora. Pierwsze tygodnie laktacji mogą się wiązać z występowaniem otarć i pęknięć zarówno brodawki, jak i otoczki brodawki. W tym czasie bardzo ważna jest higiena rąk, ale również wszelkiego sprzętu mającego kontakt z piersią kobiety- w tym kolektora na mleko. W przeciwnym wypadku w piersi może dojść nie tylko do stanów zapalnych, ale również do grzybicy. Niezmiernie ważne jest, aby magiczna buteleczka była każdorazowo dokładnie umyta i sterylizowana zgodnie z wytycznymi dotyczącymi stosowania laktatorów.
- Zbyt częste i zbyt szybkie wprowadzenie kolektora – zwłaszcza w okresie przed stabilizacją laktacji. Zastosowanie kolektora dobrze jest skonsultować z położną lub doradcą laktacyjnym. W pierwszych dobach młodej mamie trudno jest ocenić, czy dziecko się najada. Może wówczas dojść do sytuacji, w której zastosowanie kolektora „wyciągnie z piersi” mleko, które mogłoby zostać spożyte przez dziecko bezpośrednio z piersi, a to najlepszy sposób karmienia noworodka. Właśnie z tego powodu zapasy mleka z pomocą kolektora należy robić dopiero po poznaniu nawyków maluszka.
Czym innym jest przyłożenie do piersi lub pod pierś kolektora aby zmagazynować niewielką ilość mleka, która wchłonęłaby się we wkładkę laktacyjną, a czym innym jest pełne odciągnięcie mleka z piersi z zastosowaniem podciśnienia.
Kolektor a hiperlaktacja
W przypadku wystąpienia hiperlaktacji (nadprodukcji mleka, która może wystąpić po 6 tygodniu karmienia piersią) należy stosować magiczną buteleczkę z dużą rozwagą. Podobnie, jak w przypadku laktatora. Może się bowiem zdarzyć, że zbyt częste i zbyt długie stosowanie magicznej buteleczki przyczyni się do jeszcze większej produkcji mleka. Może to przynieść opłakane skutki, gdyż hiperlaktacja sprzyja takim stanom, jak: bolesne karmienie piersią, zatkanie kanalików mlecznych, stany zapalne, utrudnione przystawienie dziecka do piersi.
Magiczna buteleczka prawidłowo stosowana może być wspaniałym uzupełnieniem wyprawki laktacyjnej i nieocenioną pomocą w codziennej opiece nad dzieckiem. Wymaga jednak umiejętnego używania i utrzymania jej w należytej czystości.