Jasne strony kolektora na mleko okiem położnej. Czym jest kolektor?
Jasne strony kolektora pokarmu na mleko okiem położnej. Co to jest kolektor? Czym się różni kolektor od laktatora? Czy kolektorem można odciągać pokarm?

 

Spis treści:

 

Co to jest kolektor pokarmu?

Magiczna buteleczka, czyli kolektor na mleko cieszy się coraz większym uznaniem mam. Bez najmniejszego wysiłku i niedogodności, pozwala zmagazynować mleko wyciekające z piersi, z której aktualnie nie jest karmiony maluszek lub pokarm nie jest odciągany laktatorem. Nie jest ona alternatywą laktatora, ale może stanowić dobre „uzupełnienie wyprawki laktacyjnej”.

W czacie karmienia piersią hormon, jakim jest oksytocyna powoduje wypływanie mleka z piersi, z której jest karmiony maluszek lub jest odciągane mleko. Należy jednak pamiętać, że działa ona na obydwa gruczoły piersiowe w jednym czacie. Właśnie dlatego obserwujemy wyciek mleka z piersi, która nie jest aktualnie ssana przez dziecko. Pokarm mamy jest na tyle cenny, że żal doprowadzać do sytuacji, w których jego nadmiar wchłonie się we wkładkę laktacyjną i tutaj z pomocą przybywa tzw. magiczna buteleczka.

Porady od Neno:

 

Kolektor pokarmu jak używać?

Stosowanie kolektora jest niezmiernie proste. Wystarczy wycisnąć z niego powietrze lub wywinąć na zewnątrz jego górny brzeg i przyłożyć do piersi, z której ma być zbierane mleko. Dzięki podciśnieniu mleko zacznie wypływać z piersi bez jakiegokolwiek wysiłku. Należy przy tym pamiętać, aby przed każdym użyciem kolektor był umyty, suchy i aby sterylizować go zgodnie z wytycznymi stosowanymi w przypadku laktatorów.

Czy magazynowanie mleka to jedyna funkcja kolektora? Oczywiście, że nie! Kolektor sprawdzi się w czasie nawału pokarmu z jego zastojem. Przed przystawieniem dziecka do piersi można nieco zmiękczyć otoczkę brodawki piersiowej przez zastosowanie kolektora, co ułatwi dziecku uchwycenie piersi i zmniejszy dyskomfort mamy.

Kolektor jest również bardzo przydatny, gdy maluszek słabo przybiera na wadze, karmisz piersią, nie masz laktatora i zależy Ci na tym, aby nie włączać sztucznych mieszanek, a dokarmiać dziecko swoim mlekiem.

Zatkany przewód mleczny, czy czop na brodawce znacznie łatwiej ustąpi, gdy wlejemy do kolektora  trochę ciepłej wody, a następnie przymocujemy na piersi z pomocą podciśnienia. Taki „okład z podciśnieniem” pomoże w ewakuacji zastoju.

Jak więc widać, magiczna buteleczka nie na darmo jest tak właśnie określana. Mało który gadżet z okołoporodowej wyprawki posiada tyle zastosowań przy jednoczesnej oszczędności czasu, prawdziwa magia. Prawda?

Czy kolektorem można odciągać pokarm?

 

Ciemne strony kolektora na mleko. Czy kolektor na mleko może zaszkodzić w okresie laktacji?

Czy kolektor na mleko może zaszkodzić w okresie laktacji, takie pytanie nurtuje wiele mam. Sam kolektor został stworzony z myślą o tym, aby pomóc mamom w czasie karmienia piersią. Może się jednak zdarzyć, że przez stosowanie „magicznej buteleczki” w nieprawidłowy sposób, można nieco skomplikować przebieg laktacji.

  • Zła higiena kolektora. Pierwsze tygodnie laktacji mogą się wiązać z występowaniem otarć i pęknięć zarówno brodawki, jak i otoczki brodawki. W tym czasie bardzo ważna jest higiena rąk, ale również wszelkiego sprzętu mającego kontakt z piersią kobiety- w tym kolektora na mleko. W przeciwnym wypadku w piersi może dojść nie tylko do stanów zapalnych, ale również do grzybicy. Niezmiernie ważne jest, aby magiczna buteleczka była każdorazowo dokładnie umyta i sterylizowana zgodnie z wytycznymi dotyczącymi stosowania laktatorów.
  • Zbyt częste i zbyt szybkie wprowadzenie kolektora – zwłaszcza w okresie przed stabilizacją laktacji. Zastosowanie kolektora dobrze jest skonsultować z położną lub doradcą laktacyjnym. W pierwszych dobach młodej mamie trudno jest ocenić, czy dziecko się najada. Może wówczas dojść do sytuacji, w której zastosowanie kolektora „wyciągnie z piersi” mleko, które mogłoby zostać spożyte przez dziecko bezpośrednio z piersi, a to najlepszy sposób karmienia noworodka. Właśnie z tego powodu zapasy mleka z pomocą kolektora należy robić dopiero po poznaniu nawyków maluszka.

Czym innym jest przyłożenie do piersi lub pod pierś kolektora aby zmagazynować niewielką ilość mleka, która wchłonęłaby się we wkładkę laktacyjną, a czym innym jest pełne odciągnięcie mleka z piersi z zastosowaniem podciśnienia.

 

Kolektor a hiperlaktacja

W przypadku wystąpienia hiperlaktacji (nadprodukcji mleka, która może wystąpić po 6 tygodniu karmienia piersią) należy stosować magiczną  buteleczkę z dużą rozwagą. Podobnie, jak w przypadku laktatora. Może się bowiem zdarzyć, że zbyt częste i zbyt długie stosowanie magicznej buteleczki przyczyni się do jeszcze większej produkcji mleka. Może to przynieść opłakane skutki, gdyż hiperlaktacja sprzyja takim stanom, jak: bolesne karmienie piersią, zatkanie kanalików mlecznych, stany zapalne, utrudnione przystawienie dziecka do piersi.

Magiczna buteleczka prawidłowo stosowana może być wspaniałym uzupełnieniem wyprawki laktacyjnej i nieocenioną pomocą w codziennej opiece nad dzieckiem. Wymaga jednak umiejętnego używania i utrzymania jej w należytej czystości.

Poradnik zakupowy:

About the Author:

W Neno zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby przyszłe mamy miały dostęp do profesjonalnego poradnictwa i pomocy w kwestii karmienia niemowląt. Wykwalifikowany ekspert do spraw laktacji regularnie przygotowuje wpisy, dzięki którym dowiesz się wszystkiego na temat karmienia piersią. Doradzamy, jak wybrać odpowiedni laktator i w jaki sposób poradzić sobie z zastojem pokarmu. Zyskaj rzetelną wiedzę zupełnie za darmo.