Jak przechowywać i zamrozić mleko matki?

Jak przechowywać i zamrozić mleko matki - porady od Neno

Mleko mamy to najzdrowszy, zbilansowany sposób karmienia noworodków i niemowląt. WHO podaje, że dziecko do szóstego miesiąca życia powinno być żywione wyłącznie mlekiem kobiecym – bez dopajania i podawania dodatkowego pożywienia. Następnie w okresie rozszerzania diety zaleca się kontynuowanie karmienia piersią minimum przez 2 – 3 miesiące. Długość karmienia piersią zależy jednak od indywidualnych preferencji mamy i dziecka. Kiedy zachodzi potrzeba rozkręcenia laktacji lub ulżenia kobiecie w bólach piersi, położna może zalecić używanie laktatora elektrycznego. Odciąganie pokarmu jest korzystnym rozwiązaniem także wtedy, gdy kobieta chce zgromadzić zapas mleka na czas, kiedy jej pociecha pozostanie pod opieką innej osoby. Jak przechowywać i zamrozić mleko kobiece? Czy niezbędny jest do tego laktator?

 

Spis treści:

 

Wskazówki dotyczące przechowywania mleka matki

Jak podaje Centrum Nauki o Laktacji, świeżo odciągnięty pokarm może być przechowywany w temperaturze pokojowej nie dłużej niż sześć godzin. W lodówce możesz przechowywać pozyskane mleko przez maksymalnie 96 godzin, a w zamrażarce – zależnie od panującej w niej temperatury – nawet przez okres sześciu miesięcy.

Jeżeli decydujesz się na przechowywanie pokarmu w lodówce, pamiętaj, aby umieścić mleko w jej najchłodniejszej części. Odpowiednim miejscem będzie tylna część półki. Unikaj jednak przechowywania bezpośrednio przy ścianach lodówki. Pod żadnym pozorem nie umieszczaj porcji mleka na półkach znajdujących się na drzwiach chłodziarki.

Warto wiedzieć, że pokarm podczas przechowywania w lodówce może ulec rozwarstwieniu. Nie oznacza to jednak, że jest popsuty. Wystarczy, że przed podaniem go dziecku, wymieszasz pokarm za pomocą delikatnego obrócenia naczynia. Unikaj jednak energicznego potrząsania mlekiem.

 

Jak przechowywać i ogrzewać pokarm?

Świeży pokarm nie wymaga podgrzania – maluszek może bezpiecznie pić mleko o temperaturze pokojowej. Jeżeli jednak zdecydujesz się na podgrzanie mleka przed podaniem, wybierz jedno z urządzeń wielofunkcyjnych Neno lub skorzystaj z możliwości podgrzania pokarmu w kąpieli wodnej.

Temperatura mleka powinna wynosić 30-36 stopni Celsjusza. Unikaj podgrzewania pokarmu w mikrofali lub we wrzątku. Możesz tym doprowadzić do utraty witamin, białek i innych ważnych składników odżywczych, a przy tym zwiększyć ryzyko oparzenia pociechy.

Pamiętaj, że podgrzaną porcję mleka należy wykorzystać w ciągu 4 godzin. Zgodnie z zaleceniami Centrum Nauki o Laktacji, w przypadku gdy dziecko nie przyjęło całej porcji odciągniętego pokarmu, dopuszcza się ponowne podanie w temperaturze pokojowej, jeżeli nie minęło więcej niż dwie godziny od zakończenia karmienia. Po przekroczeniu tego czasu bezdyskusyjnie należy wylać nieużyty pokarm.

 

Technika zamrażania mleka

Jeżeli chcesz zamrozić mleko, musisz zaopatrzyć się w woreczki przeznaczone do kontaktu z żywnością. W asortymencie Neno znajdziesz wygodne woreczki do przechowywania i mrożenia. Wyposażyliśmy je w szczelne zamknięcie, dzięki któremu pokarm zachowa świeżość na dłużej. W trosce o Twój codzienny komfort woreczki sprzedawane są w zestawie z konektorem, który pasuje do wszystkich modeli laktatorów Neno. Wpływa to nie tylko na wygodę użytkowania, ale także zapewnia najwyższy poziom higieny. Każdy z woreczków ma miejsce na zapisanie daty i godziny pozyskania pokarmu. Na opakowaniu umieściliśmy także miarkę, dzięki której dokładnie sprawdzisz, ile milimetrów drogocennego mleka znajduje się w woreczku.

Woreczki z adapterem do mrożenia i przechowywania pokarmu - Neno

Nigdy nie napełniaj woreczków powyżej ¾ pojemności. Musisz pamiętać o tym, że mleko podczas zamrażania zwiększa swoją objętość. Zachęcamy do sumiennego oznaczania woreczków – możesz swobodnie zapisać na nich datę i godzinę pozyskania pokarmu.

Jeżeli musisz zmieszać ze sobą porcje pokarmu, dopilnuj, aby nie dzieliło je więcej niż 12 – 24 godziny. Pamiętaj także, że mleko możesz mieszać jedynie po uprzednim schłodzeniu. Nigdy nie dodawaj ciepłego mleka do schłodzonej porcji pokarmu.

 

Bezpieczeństwo i higiena

Przed każdym odciąganiem pokarmu należy zdjąć biżuterię i dokładnie umyć dłonie. Nie ma natomiast konieczności każdorazowego mycia piersi – zwykła, codzienna higiena w zupełności wystarczy.

Po każdym użyciu należy rozkręcić laktator na mniejsze części, a następnie umyć je za pomocą ciepłej wody i delikatnego płynu do mycia naczyń. Unikaj mycia elementów laktatora w zmywarce – używane do tego celu detergenty mogą być niebezpieczne dla maluszka.

Pamiętaj także o konieczności dezynfekowania elementów laktatora oraz butelek i smoczków przeznaczonych do karmienia. Możesz postawić na tradycyjną metodę, która polega na zanurzeniu przedmiotów w gotującej się wodzie na około 5 – 10 minut lub sięgnąć po jedną z propozycji Neno.

Mamy pokochały sterylizator i podgrzewacz do butelek Neno Vita. Jest to wielofunkcyjne urządzenie, które podgrzewa wodę do 100 °C, a następnie w 10 minut sterylizuje butelki i przygotowuje je do użycia. Za pomocą Neno Vita podgrzejesz i rozmrozisz pokarm. Urządzenie ma podświetlenie i wygodny panel dotykowy, dzięki czemu możesz swobodnie z niego korzystać także w nocy. Bez ryzyka poparzeń, bez bałaganu – zobacz, jak produkty Neno mogą ułatwić Ci bycie mamą.

Dezynfekowanie laktatora musi być przeprowadzane tak często, jak wymaga tego wiek i stan zdrowia dziecka. Jeżeli Twoja pociecha przyszła na świat w terminie, dezynfekuj części laktatora przed każdym użyciem do momentu, gdy malec skończy pierwszy miesiąc życia. W drugim miesiącu życia dziecka możesz przeprowadzać tę czynność już tylko raz dziennie.

W przypadku wcześniaków laktator należy sterylizować bezpośrednio przed każdym użyciem.

 

Więcej porad o sterylizacji laktatora od Neno:

 

Wyjmowanie i rozmrażanie mleka matki

Zamrożony pokarm kobiecy można rozmrozić bezpośrednio przed podaniem dziecku – pod strumieniem bieżącej, ciepłej wody. Jeżeli chcesz, możesz wybrać rozmrażanie w godzinnej kąpieli wodnej, jednak przed jej rozpoczęciem dokładnie sprawdź, czy pojemnik z mlekiem jest szczelnie zamknięty. Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z urządzenia wielofunkcyjnego Neno. Jeżeli zdecydujesz się na jeden z powyższych sposobów, musisz pamiętać, aby podać dziecku porcję rozmrożonego pokarmu w ciągu maksymalnie czterech godzin.

Mleko może być rozmrażane stopniowo – wystarczy, że przełożysz je z zamrażarki do lodówki. Cały proces trwa około 12 godzin. Możesz przechowywać je w lodówce przez dobę lub przez cztery godziny w temperaturze pokojowej.

Pamiętaj, że mrożonego mleka nie można ponownie zamrażać. Ważną informacją jest także fakt, że po rozmrożeniu, podgrzaniu i wystygnięciu pokarmu, nie możesz go już ponownie podać dziecku.

 

Wykorzystywanie zamrożonego mleka

Aby mleko po rozmrożeniu nadawało się do użycia, należy je odpowiednio przygotować poprzez podgrzanie. Pokarm podajemy za pomocą butelki antykolkowej, zakończonej smoczkiem dopasowanym do wieku dziecka. Takie rozwiązanie pozwoli zmniejszyć ryzyko wystąpienia dokuczliwych bólów brzuszka.

Butelka do karmienia i nauki picia - Neno Bottle

Domowy bank mleka to zapasy, które przydają się, kiedy kobieta chce zostawić dziecko pod opieką innej osoby, a jednocześnie nie zamierza rezygnować z karmienia pociechy własnym mlekiem. Takie rozwiązanie jest szczególnie cenione przez kobiety aktywne zawodowo.

Uwaga! Pamiętaj, że regularne używanie laktatora w połączeniu z przystawianiem malca do piersi może pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu laktacji. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z techniką odciągania i przechowywania mleka, nie wahaj się porozmawiać z doświadczoną położną lub z lekarzem.

Przeczytaj równiez:

 

Podsumowanie

Laktator elektryczny to urządzenie, dzięki któremu możesz w wygodny sposób pozyskać zapasy mleka. Regularne odciąganie pokarmu za pomocą laktatora nie tylko wspiera laktację, ale także ułatwia kobietom powrót do pracy – mając w domu zapasy mleka, nie musisz martwić się o to, że maluch straci najlepszy z dostępnych dla niego pokarmów.

Dzięki wskazówkom umieszczonym w dzisiejszym wpisie wiesz, jak sprawić, aby odciągnięty pokarm był w pełni bezpieczny dla malucha i zaspokajał jego potrzeby żywieniowe.

W asortymencie Neno znajdziesz dwu- i trójfazowe laktatory elektryczne. Oferujemy zarówno modele pojedyncze, jak i te, dzięki którym odciągniesz mleko z obu piersi w tym samym czasie. Nasze produkty zostały stworzone po to, aby wspierać kobiety w okresie laktacji – znajdziesz tu zarówno wielofunkcyjne podgrzewacze, butelki antykolkowe, smoczki do karmienia, jak i woreczki do przechowywania mleka. Neno – z szacunku do kobiet.

About the Author:

W Neno zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby przyszłe mamy miały dostęp do profesjonalnego poradnictwa i pomocy w kwestii karmienia niemowląt. Wykwalifikowany ekspert do spraw laktacji regularnie przygotowuje wpisy, dzięki którym dowiesz się wszystkiego na temat karmienia piersią. Doradzamy, jak wybrać odpowiedni laktator i w jaki sposób poradzić sobie z zastojem pokarmu. Zyskaj rzetelną wiedzę zupełnie za darmo.