Jak zadbać o czystość laktatora elektrycznego?

Jak zadbać o czystość laktatora elektrycznego?

Laktator elektryczny to doskonała droga do pobudzenia laktacji i godzenia aktywnego trybu życia z macierzyństwem. Jak prawidłowo zadbać o higienę urządzenia, aby odciąganie pokarmu było bezpieczne dla zdrowia maluszka?

 

Spis treści:

 

Wyparzanie laktatora przed pierwszym użyciem

Laktator to urządzenie, które ma bezpośredni kontakt z pokarmem podawanym dziecku. W przypadku noworodków należy wyparzać laktator po każdym użyciu. Należy umieścić: membranę, zaworki, lejek, butelkę w dużym garnku, a następnie zalać je wodą. Kolejnym krokiem jest doprowadzenie wody do wrzenia i utrzymywanie tego stanu przez pięć minut.

Jak wyczyścić rurkę od laktatora?

Rurka łącząca laktator z lejkiem nie wymaga czyszczenia. Jeżeli urządzenie jest prawidłowo używane, ta część laktatora nie ma kontaktu z mlekiem. Gdy mleko dostanie się do wnętrza rurki, należy wymienić ją na nową.

Jak dezynfekować laktator?

Zaleca się, aby laktator był dezynfekowany po każdym użyciu.  Części urządzenia, które mają bezpośredni kontakt z piersią lub mlekiem umieszczamy w garnku, zalewamy wodą i gotujemy przez około pięć minut. Innym sposobem jest umieszczenie części laktatora w worku dedykowanym do dezynfekcji mikrofalowej – w tym przypadku zaleca się dokładne przestrzeganie instrukcji producenta.

Czytaj więcej: Jakie elementy laktatora należy sterylizować i wymieniać?

Zobacz również : Stylowy, duży sterylizator/podgrzewacz Neno Lindo

 

Sposoby na zdezynfekowanie laktatora w szpitalu?

Sytuacja, kiedy odciąganie mleka jest konieczne, może zdarzyć się już podczas pobytu w szpitalu. Najlepszym sposobem na odpowiednie zdezynfekowanie laktatora jest poproszenie o pomoc personelu medycznego. Dysponuje on możliwością przeprowadzenia parowej dezynfekcji urządzenia. Jeżeli jest to niemożliwe, warto zapatrzeć się w specjalne woreczki przeznaczone do dezynfekcji w kuchenkach mikrofalowych, zgodnie z zaleceniami producenta. Nie zaleca się korzystania ze środków chemicznych. Ważne, aby w warunkach szpitalnych przechowywać elementy laktatora w suchym i szczelnie zamkniętym pojemniku z pokrywką.

About the Author:

W Neno zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby przyszłe mamy miały dostęp do profesjonalnego poradnictwa i pomocy w kwestii karmienia niemowląt. Wykwalifikowany ekspert do spraw laktacji regularnie przygotowuje wpisy, dzięki którym dowiesz się wszystkiego na temat karmienia piersią. Doradzamy, jak wybrać odpowiedni laktator i w jaki sposób poradzić sobie z zastojem pokarmu. Zyskaj rzetelną wiedzę zupełnie za darmo.