Laktator elektryczny to doskonała droga do pobudzenia laktacji i godzenia aktywnego trybu życia z macierzyństwem. Jak prawidłowo zadbać o higienę urządzenia, aby odciąganie pokarmu było bezpieczne dla zdrowia maluszka?
Wyparzanie laktatora przed pierwszym użyciem
Laktator to urządzenie, które ma bezpośredni kontakt z pokarmem podawanym dziecku. W przypadku noworodków należy wyparzać laktator codziennie. Gdy dziecko skończy miesiąc, wyparzanie lokatora może odbywać się co drugi dzień. Jeżeli odciągany pokarm jest przeznaczony dla wcześniaka, laktator należy wyparzać po każdym użyciu. Kluczowe jest także wyparzanie lokatora przed pierwszym odciąganiem pokarmu. Należy umieścić wszystkie elementy urządzenia w dużym garnku, a następnie zalać je wodą. Kolejnym krokiem jest doprowadzenie wody do wrzenia i utrzymywanie tego stanu przez pięć minut.
Czym i jak można myć laktator elektryczny po użyciu?
Po zakończeniu odciągania laktator powinien zostać umyty. Dotyczy to wszystkich akcesoriów, które mają bezpośredni kontakt z piersiami lub pokarmem. Pierwszym krokiem jest wstępne płukanie części laktatora za pomocą wody pitnej. Następnie można przejść do właściwego mycia z użyciem ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnego płynu do mycia naczyń. Proces czyszczenia laktatora kończy dokładne płukanie wodą pitną i dokładne suszenie. Niektóre laktatory mają części, które mogą być myte w zmywarce. Warto zapoznać się z instrukcją obsługi posiadanego urządzenia, aby uzyskać konkretne wytyczne dotyczące sposobu mycia.
Jak wyczyścić rurkę od laktatora?
Rurka łącząca laktator z lejkiem nie wymaga czyszczenia. Jeżeli urządzenie jest prawidłowo używane, ta część laktatora nie ma kontaktu z mlekiem. Gdy mleko dostanie się do wnętrza rurki, należy wymienić ją na nową.
Jak dezynfekować laktator?
Zaleca się, aby laktator był dezynfekowany przynajmniej raz dziennie. Każde urządzenie posiada odrębne wytyczne dotyczące procesu dezynfekcji, które można znaleźć w instrukcji obsługi. Najpopularniejszą techniką dezynfekowania laktatora jest jego wyparzanie. Części urządzenia, które mają bezpośredni kontakt z piersią lub mlekiem umieszczamy w garnku, zalewamy wodą i gotujemy przez około pięć minut, Innym sposobem jest umieszczenie części laktatora w worku dedykowanym do dezynfekcji mikrofalowej- w tym przypadku zaleca się dokładne przestrzeganie instrukcji producenta. Popularną metodę stanowi także używanie płynów i tabletek do sterylizacji.
Czytaj więcej: Jakie elementy laktatora należy sterylizować i wymieniać?
Wyparzania elementów laktatora
W celu wyparzenia elementów laktatora należy umieścić je w dużym garnku, zalać wodą, doprowadzić do wrzenia i gotować przez minimum pięć minut. Po wyparzeniu i ostygnięciu wszystkie elementy urządzenia należy dokładnie wysuszyć. Nie ma potrzeby wyparzania laktatora po każdym użyciu, wystarczy zrobić to raz dziennie.
Jak sterylizować laktator?
Jak już wspomnieliśmy, sposobem na sterylizację laktatora jest wyparzanie wszystkich elementów, które mają kontakt z mlekiem i piersią. Niektórzy producenci laktatorów dopuszczają także możliwość sterylizowania w kuchence mikrofalowej lub używanie specjalnych tabletek i płynów.
Zobacz również : Stylowy, duży sterylizator/podgrzewacz Neno Lindo
Sposoby Neno.pl na zdezynfekowanie laktatora w szpitalu?
Sytuacja, kiedy odciąganie mleka jest konieczne, może zdarzyć się już podczas pobytu w szpitalu. Najlepszym sposobem na odpowiednie zdezynfekowanie laktatora jest poproszenie o pomoc personelu medycznego. Dysponuje on możliwością przeprowadzenia parowej dezynfekcji urządzenia. Jeżeli jest to niemożliwe, warto zapatrzeć się w specjalne woreczki przeznaczone do dezynfekcji w kuchenkach mikrofalowych, zgodnie z zaleceniami producenta. Nie zaleca się korzystania ze środków chemicznych. Ważne, aby w warunkach szpitalnych przechowywać elementy laktatora w suchym i szczelnie zamkniętym pojemniku z pokrywką.
FAQ:
Czy laktator trzeba wyparzać za każdym razem?
Nie, wyparzanie laktatora po każdym użyciu nie jest wskazane, ani konieczne. Wystarczy zrobić to przed pierwszym użyciem, a następnie raz dziennie.
Czym zdezynfekować laktator?
Dezynfekowanie laktatora może odbywać się z wykorzystaniem wrzątku, kuchenki mikrofalowej lub specjalnych tabletek i płynów do sterylizacji.
Jak usunąć kamień z laktatora?
Dobrym sposobem na usunięcie kamienia z laktatora jest użycie wody z rozpuszczoną w niej sodą oczyszczoną. Z kamieniem doskonale radzi sobie także ocet, jednak należy się upewnić, że jego zapach nie przeniknie na stałe do elementów urządzenia.