Jak zwiększyć laktację — porady od Neno

Zbyt słaba laktacja spędza sen z powiek wielu mam. Powagi dodaje dodatkowo fakt, że problem trudno rozpoznać w warunkach domowych. W sieci krąży wiele szkodliwych mitów dotyczących tego, jak zwiększyć laktację Zapraszamy do zapoznania się z naszym tekstem, który pomoże określić, czy zmagasz się z problemem słabej laktacji i jak temu zaradzić.

 

Spis treści:

 

Co powoduje trudności z karmieniem piersią i jak sobie z nimi poradzić

Jednym z najczęstszych powodów kłopotów z laktacją są szeroko rozumiane powody medyczne. Możemy zaliczyć do nich, chociażby nadmierną utratę krwi podczas porodu. Problemy z niewystarczającą ilością pokarmu mogą być wywołana także przez obecność pozostałości łożyska. Problemom z laktacją sprzyjają schorzenia takie jak cukrzyca, choroby tarczycy, zespół policystycznych jajników, niedorozwój piersi, czy przebyte operacje i urazy. Zbyt słaba laktacja nie występuje na szczęście zbyt często. Czasem problem leży w nieprawidłowej technice dostawiania dziecka do piersi i można łatwo go rozwiązać dzięki konsultacji z położną. Problemy z efektywnym karmieniem piersią są spowodowane zaburzeniami u dziecka, które utrudniają lub uniemożliwiają przyjmowanie pokarmu. Wiele mam stara się karmić zgodnie z przyjętym harmonogramem, zamiast na żądanie, przez co karmienia trwają zbyt krótko lub występują zbyt rzadko.

Przeczytaj również: Masowanie piersi, zastój pokarmu, relaksacja i problemy laktacyjne – co powinnaś wiedzieć.

 

Może zdarzyć się tak, że dziecko nie będzie w stanie pobierać odpowiedniej ilości mleka z piersi ze względu na bycie wcześniakiem lub szczególne potrzeby. Wówczas do utrzymania laktacji potrzebny będzie odpowiednio dobrany laktator. Jeżeli nie jesteś w stanie odciągnąć potrzebnej ilości mleka, możesz skorzystać z mleka modyfikowanego, zgodnie z zaleceniami pediatry.

Zobacz też: Sztuka emocji, a wpływ na laktację

 

Po czym poznać, że nie ma mleka w piersiach?

Objawy świadczące o tym, że dziecko dostaje zbyt mało pokarmu, są niemożliwe do przeoczenia. Pierwszym sygnałem świadczącym o zbyt słabej laktacji jest powolne przybieranie na wadze przez maluszka. Warto przy tym pamiętać, że zupełnie normalnym zjawiskiem jest utrata przez noworodka 5-10% masy urodzeniowej w pierwszych dniach życia. W późniejszym okresie dziecko powinno przybierać na wadze każdego dnia. Przyrost powinien utrzymywać się w graniach 20-3- gram w skali doby, aż do osiągnięcia masy urodzeniowej. Powrót ten powinien przypadać na 10-14 dzień życia. W przypadku, gdy niemowlę utraciło więcej niż 10% masy urodzeniowej i nie odnotowano przyrostu do szóstego dnia życia, należy natychmiast udać się na konsultację lekarską.

Innym sygnałem świadczącym o tym, że niemowlę przyjmuje zbyt mało mleka, może być liczba zużywanych pieluch. Mocz dziecka powinien mieć jasnożółtą barwę. Przyjmuje się, że przeciętny noworodek do trzeciego dnia życia oddaje mocz raz dziennie. Następnie od około piątego dnia życia liczba ta wzrasta do przynajmniej pięciu zmoczonych pieluch w skali doby. Wraz z wiekiem dziecka, pieluchy powinny stawać się wyraźnie cięższe. Poważnym symptomem, powiązanym z liczbą zmoczonych pieluszek jest odwodnienie. W sytuacji, gdy dziecko ma suche wargi, żółtaczkę, a jego mocz staje się ciemny, oznacza to, że jest odwodnione. Do symptomów odwodnienia należą także apatia i brak apetytu. Jeżeli zauważysz pierwsze symptomy odwodnienia, natychmiast udaj się z dzieckiem do lekarza. Rozwojowi odwodnienia sprzyjają wymioty, biegunka, gorączka i wysokie temperatury na zewnątrz. Warto pamiętać o tym, że mleko z piersi matki to nie tylko życiodajny pokarm, ale także jedyne źródło zaspokojenia pragnienia u niemowlaka.

 

Jak zwiększyć laktację?

Tak jak już wspomnieliśmy, w przypadku podejrzenia problemów ze zbyt słabą laktacją, warto skorzystać z pomocy doradcy laktacyjnego, który pozwoli ocenić przyczynę i zaproponuje indywidualnie dobrany plan działania. Pamiętaj przy tym, że noworodki potrzebują częstego karmienia, nawet do 10-12 razy dziennie. Takie zapotrzebowanie na karmienie piersią u dziecka nie jest objawem słabej laktacji. Maluszek traktuje pierś nie tylko jako źródło pokarmu, ale także jako sposób na zaspokojenie pragnienia i przede wszystkim jako uspokajający kontakt z mamą. O kłopotach z laktacją nie świadczy także sytuacja, gdy dziecko chce być ciągle noszone na rękach, nie jesteś w stanie odciągnąć dużej ilości pokarmu za pomocą laktatora, czy masz niewielki biust. Wbrew szkodliwym mitom o problemach z laktacją nie świadczy także sytuacja, gdy dziecko chętnie pije z butelki po zakończonej sesji karmienia. Zupełnie normalną sytuacją jest także fakt, że piersi wydają się mniej twarde niż na początku przygody z karmieniem.

Doskonałym sposobem na zwiększenie laktacji jest częste przytulanie maluszka do skóry. Taki kontakt powinien odbywać się szczególnie przed rozpoczęciem sesji karmienia. Pozwala to na uwalnianie oksytocyny — hormonu, który odpowiada za przepływ mleka w piersiach. Warto także postarać się, aby karmienie piersią stało się relaksującym rytuałem. Może temu sprzyjać słuchanie ulubionej muzyki lub audiobooków.

Pamiętaj, że kłopoty z laktacją to tylko chwilowy stan. Przy odpowiednim wsparciu oraz podejściu, większość mam jest w stanie rozwinąć laktację na tyle, żeby chociaż częściowo karmić maluszka piersią. Nie brakuje też kobiet, które dzięki współpracy z położną uzyskują w pełni rozwiniętą laktację. Zdarzają się także sytuację, gdy specjalista zaleca mamie karmiącej stosowanie produktów, które zwiększają produkcję mleka — są to tak zwane galaktogogi.

Warto pamiętać, że jedyną substancją, która ma udowodnione działanie laktogenne, jest beta-glukan, który znajduje się w słodzie jęczmiennym. Pobudza on produkcję prolaktyny, która ma wpływ na produkcję pokarmu.

 

Co jeść, żeby mieć dużo pokarmu w piersiach?

Mama karmiąca, tak samo, jak każdy człowiek na Ziemi, powinna odżywiać się zgodnie z własnymi preferencjami i zapotrzebowaniem kalorycznym, dbając przy tym, aby posiłki były zdrowe i zbilansowane. Oczywiście nie brakuje dowodów na to, że niektóre produkty są w stanie zwiększyć laktację. Mowa tu przede wszystkim o ziołach, które blokują receptory dopaminy, jednocześnie zwiększając poziom wydzielania się prolaktyny- hormonu odpowiedzialnego za wytwarzanie pokarmu. Stosowanie ziół wspierających laktację należy skonsultować z lekarzem. Obok ziół, składnikiem wspierającym laktację jest słód jęczmienny. Warto zadbać także o przyjmowanie odpowiedniej ilości białka, którego źródłem są ryby, jaja, nabiał, rośliny strączkowe, czy chude mięso. W jadłospisie powinny pojawić się także kwasy omega-3. które znajdują się głównie w rybach morskich oraz źródła wapnia i żelaza.

To też może być przydatne: Czego nie możesz jeść karmiąc piersią?

 

Co pić na zwiększenie laktacji?

Największym sprzymierzeńcem matki karmiącej jest woda. Kobieta powinna wypijać około 2-3 litrów nisko zmineralizowanej wody dziennie. Istnieje także opinia, że napary z kopru włoskiego, kminku, anyżu lub czarnuszki, skutecznie wspierają laktację. Warto jednak skonsultować przyjmowanie naparów ziołowych z lekarzem prowadzącym lub z doradcą laktacyjnym. Zaleca się także, aby kobieta w okresie laktacji piła soki owocowo-warzywne, w ilości nieprzekraczającej 1-2 szklanek dziennie.

 

Jak zwiększyć laktację laktatorem

W przypadku, gdy maluszek w ogóle nie ssie piersi, lub gdy laktacja jest zbyt słaba, nieocenionym wsparciem dla kobiety karmiącej okazuje się laktator. Na rynku znajdują się jednakowo laktatory ręczne, zalecane do sporadycznego użytku, oraz elektroniczne laktatory automatyczne, które doskonale sprawdzają się podczas codziennego wspierania laktacji. Wśród laktatorów od Neno występują zarówno niezawodne, kompaktowe laktatory pojedyncze, jak i niezwykle ciche, efektywne urządzenia pozwalające na odciąganie pokarmu z obu piersi jednocześnie. Jak skutecznie pracować z laktatorem w celu pobudzenia laktacji?

Warto zacząć od wykonania masażu piersi. Można także przed rozpoczęciem sesji przyłożyć maluszka do skóry, w celu spowodowania wyrzutu hormonów odpowiedzialnych za wypływ mleka. Kolejnym krokiem jest rozpoczęcie odciągania pokarmu. Warto pamiętać o tym, że laktatory od Neno zostały zaprojektowane tak, aby odwzorować naturalny rytm ssania dziecka. Automatyczne przechodzenie pomiędzy fazami pracy odciągacza pozwala skutecznie opróżniać piersi, co dodatkowo wspiera laktację.

Często zaleca się, aby odciągać pokarm bezpośrednio po karmieniu. Budzi to wątpliwości w wielu mamach, jednak zupełnie niepotrzebnie. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że odciąganie pokarmu przebiega sprawniej, kiedy piersi są napełnione, jednak w tej technice nie chodzi o ilość odciągniętego mleka. Całkowite opróżnienie piersi zwiększa ilość produkowanego pokarmu, dlatego odciąganie po karmieniu określane jest przez kobiety jako składanie zamówienia na mleko na następną sesję karmienia.

 

Polecana lektura:

 

FAQ: Odpowiadamy na pytania

Jak zwiększyć laktację — porady od Neno

Czy picie wody ma wpływ na laktację?

Prawdziwą informacją jest, że zapotrzebowanie na płyny u kobiet karmiących piersią jest nieco wyższe i może wynosić nawet 2,7-3 l. Utrzymanie prawidłowego nawodnienia jest ważne dla zdrowia kobiety, jednak nie wpływa na ilość i jakość wytwarzanego pokarmu.

Jak szybko pobudzić laktację?

Najlepszym sposobem na szybkie pobudzenie laktacji jest częste opróżnianie piersi — nawet 8-12 razy na dobę. Ważne, aby przynajmniej jedna z sesji odbywała się w nocy, kiedy poziom stężenia prolaktyny jest najwyższy.

Czy mięta zmniejsza laktację?

Mięta, podobnie jak melisa i tymianek mają delikatny wpływ na hamowanie laktacji. Przy umiarkowanym spożyciu nie powinny powodować zagrożenia.

Czy laktator pobudza laktację?

Laktator to jedna z najlepszych dróg do pobudzenia laktacji. Odpowiednio dobrane urządzenie odtwarza rytm ssania piersi przez dziecko, a ponadto pomaga całkowicie opróżnić piersi, co wpływa na zwiększenie produkcji mleka przy kolejnych sesjach karmienia.

Jakich owoców nie można jeść w czasie karmienia piersią?

Nie istnieją owoce i warzywa, których należy unikać podczas laktacji. Przyjmuje się, że dla zachowania zbilansowanej diety powinno się spożywać 4-5 porcji warzyw każdego dnia.

Gzie Neno mamy mogą szukać pomocy?

About the Author:

W Neno zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby przyszłe mamy miały dostęp do profesjonalnego poradnictwa i pomocy w kwestii karmienia niemowląt. Wykwalifikowany ekspert do spraw laktacji regularnie przygotowuje wpisy, dzięki którym dowiesz się wszystkiego na temat karmienia piersią. Doradzamy, jak wybrać odpowiedni laktator i w jaki sposób poradzić sobie z zastojem pokarmu. Zyskaj rzetelną wiedzę zupełnie za darmo.