masażer laktacyjny plakat

Neno Pesca- masazer laktacyjnny

Poniższe opracowanie nie ma charakteru porady medycznej, a stanowi jedynie podsumowanie aktualnych zaleceń dotyczących postępowania w stanach opisanych poniżej. W przypadku wystąpienia trudności związanych z karmieniem piersią, należy zasięgnąć porady medycznej.

Praktyka, jaką było intensywne masowanie piersi w stanach takich, jak zastój pokarmu, czy obrzęk piersi już dawno odeszła do lamusa. Obecnie do tematu masowania piersi, stosowania kompresji, czy urządzeń wibrujących podchodzi się indywidualnie – zależnie od postawionej diagnozy. Nieco łatwiej jest w przypadku piersi, które nie są objęte procesem chorobowym.

Delikatne głaskanie piersi w kierunku brodawki, miejscową (chwilową) kompresję dłonią lub urządzeniem wibracyjnym można stosować tam, gdzie wypływ mleka w odczuciu mamy jest nieco utrudniony, ale pierś nie ma cech obrzęku lub podczas korzystania z laktatora elektrycznego. Urządzenie wibrujące warto wówczas przyłożyć do poszczególnych kwadrantów piersi, ustawić siłę i rodzaj wibracji tak, aby było to przyjemne w odczuciu i wykonywać ruchy „zgarniające” w kierunku brodawki.

Relaktacja i laktacja indukowana. O relaktacji mówimy wtedy, gdy mama, która zaprzestała karmienia piersią i chce ponownie do niego wrócić. Laktacja indukowana ma miejsce w sytuacji, gdy np. mama adopcyjna chce karmić piersią i trzeba zainicjować laktację. Organizm kobiety jest w tym aspekcie niesamowity. Poza czasem i motywacją potrzebne jest regularne stosowanie laktatora – najlepiej na dwie piersi. Warto jednak pamiętać, że w takich sytuacjach poleca się też stosowanie ciepłych okładów podczas odciągania (większa to ilość wypływającego mleka). Kolejną polecaną metodą wspomagającą wypływanie mleka z piersi jest też stosowanie delikatnego masażu w kierunku brodawki piersiowej. Tutaj również sprawdzi się Neno Pesca.

Dlaczego nie należy stosować intensywnego masażu w kierunku brodawki piersiowej w przypadku obrzęku piersi (zwłaszcza wtedy, gdy sama otoczka jest mocno napięta)?
Kluczowa jest tutaj geneza problemu.

Obrzęk piersi w pierwszych dobach karmienia dotyka wielu kobiet, nie jest stanem fizjologicznym, a jego najostrzejszą formą jest zastój. Zwłaszcza w czacie nawału pokarmu, jeśli pierś nie jest wystarczająco opróżniana, to przepełnione pęcherzyki mleczne uciskają naczynia włosowate i dochodzi do tzw. obrzęku śródmiąższowego. Taki stan utrudnia działanie oksytocynie, która odpowiada za wypływanie mleka z piersi. Warto zapamiętać, że ten stan dotyczy obu piersi jednocześnie. Jedynie w przypadku urazów mechanicznych może obejmować jedną pierś.

Jeśli w tkankach pojawił się obrzęk, a limfa nieprawidłowo odpływa, to stosowanie intensywnego masażu w kierunku brodawki może nasilić problem. Gdyż limfa odpływa w przeciwnym kierunku – obojczyków i pach. Może nawet dojść do „rozlania się” tego stanu na większy obszar w piersi. W takiej sytuacji można zastosować drenaż limfatyczny, ale nie tak intensywny jak masaż tkanek głębokich. Powinien on być wykonany dłonią, nie urządzeniem wibracyjnym. Najlepiej poprosić o instruktaż doświadczoną położną/ doradcę laktacyjnego.

Dziecko powinno być przystawiane do piersi i należy obserwować efektywność opróżniania przez nie piersi. Jeśli maluch odmawia ssania, a mama czuje dyskomfort, należy użyć laktatora jedynie do poczucia ulgi przez mamę, gdyż nadmierne opróżnianie piersi w stanach przebiegających z występowaniem obrzęku nasila jego narastanie.

Podobnie, jak w przypadku innych obrzęków, tak i tutaj sprawdzi się chłód. Znasz zbawienny wpływ delikatnego masażu poszczególnych obszarów twarzy z użyciem kostki lodu? Tutaj również sprawdzą się chłodne kompresy na pierś. Ważne, aby w czasie stosowania zimnych okładów np. z lodu był on owinięty w materiał. Zimne kompresy nie powinny być stosowane dłużej niż przez 20 minut na jedną „sesję”. Stosowanie ciepłych kompresów w wystąpieniu obrzęku piersi, nie ma klinicznie potwierdzonej skuteczności, mimo że część kobiet, które je stosują referują odczucie ulgi.

About the Author:

W Neno zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby przyszłe mamy miały dostęp do profesjonalnego poradnictwa i pomocy w kwestii karmienia niemowląt. Wykwalifikowany ekspert do spraw laktacji regularnie przygotowuje wpisy, dzięki którym dowiesz się wszystkiego na temat karmienia piersią. Doradzamy, jak wybrać odpowiedni laktator i w jaki sposób poradzić sobie z zastojem pokarmu. Zyskaj rzetelną wiedzę zupełnie za darmo.