Elementem całego procesu doświadczania stresu są emocje, które grają pierwsze skrzypce w naszym życiu. Są nimi radość, smutek, a nawet strach. Stres dotyczy każdego człowieka. Nie istnieją ludzie, którzy go nie doświadczyli. Dlatego tak ważne jest, by nauczyć się niefarmakologicznych sposobów relaksacyjnych wpływających na jego złagodzenie. Taka umiejętność jest szczególnie ważna dla kobiet w ciąży, ponieważ może mieć duży wpływ na laktację.
Stres i lęk okołoporodowy powodem zatrzymania laktacji?
Stres lub lęk może zaburzać uwalnianie oksytocyny i prolaktyny. Podczas laktacji to właśnie te hormony odgrywają kluczową rolę.
Prolaktyna wspomaga produkcję mleka, a oksytocyna zapewnia wypływ pokarmu z piersi. Zablokowanie wyrzutu oksytocyny może wynikać ze zdenerwowania czy odczuwanego bólu. Stres zatrzymuje wydzielanie oksytocyny, co prowadzi do zablokowania kanalików mlecznych i zastoju w piersiach.
Niepokój prenatalny może skutkować podwyższonym poziomem kortyzolu oraz glukozy i być przyczyną utrudnionych problemów z zasypianiem czy zaburzeń nastroju. Lęk okołoporodowy przyczynia się do zmniejszania objętości mleka i skraca czas karmienia piersią.
Wniosek – każda kobieta powinna nauczyć się technik relaksacyjnych.
Relaks a stres po porodzie
Relaks rozluźnia mięśnie i wpływa na spadek hormonów stresu (adrenaliny, noradrenaliny i kortyzolu). Oczekiwanie dziecka to radość, bliskość, ale też wyzwanie dla rodzica.
We wczesnym okresie poporodowym może wystąpić stres związany z karmieniem piersią lub trudnościami z przystawieniem dziecka do piersi, ale też mała podaż mleka. Stres wzmaga płacz dziecka, który powoduje poczucie winy, frustracji i napięte relacje między rodzicami. Aby temu zapobiec, należy być świadomym technik relaksacyjnych.
Jakie są naturalne techniki radzenia sobie ze stresem u kobiet w ciąży?
Do niefarmakologicznych metod relaksacyjnych, które wpływają na łagodzenie bólu oraz zmniejszają poczucie lęku przed porodem zaliczamy:
-
- Świadomy oddech. Ta technika oddychania polega na wypychaniu okolic brzucha i spychaniu powietrza do niższej części płuc, a następnie zatrzymaniu oddechu na 5 sekund. Oddech powinien być wolny i spokojny, aby zapewnić poczucie rozluźnienia.
- Pozycje wertykalne, a więc “w pionie”. W takich pozycjach najlepiej działa grawitacja, która ułatwia przyjście dziecka na świat.
- Aromatarapia – olejki etaryczne są stosowane w medycynie alternatywnej. Wpływają na lepsze samopoczucie i relaksują, szczególnie zapachy takie jak: lawenda, drzewa sandałowe czy bergamotka.
- Tens, a więc elektrostymulacje prądem. To w pełni bezpieczna metoda walki z bólem w trakcie porodu i w ciąży.
- Masaże. Masaż w ciąży jest bezpieczny zarówno dla mamy jak i dla dziecka, doskonale poprawia samopoczucie fizyczne i psychiczne.
- Kontruciski. Łagodzą ból poporodowy. Ta metoda jest bardzo skuteczna przy bardzo bolesnych skurczach pod koniec pierwszej fazy porodu.
- Muzykoterapia. Ta technika zapobiega atakom paniki. Zmniejsza lęk, bezsenność i poprawia samoocenę.
- Hypnobirthing. To poród w głębokim relaksie. Polega na wprowadzeniu naszej świadomości w stan podobny do snu. Zmniejsza odczuwanie bólu okołoporodowego i ułatwia przejście przez poród.
- Afirmacje. To kierowanie myśli na odpowiednie tory. Zmieniają nastawienie i pomagają w osiągnięciu spokoju.
- Wizualizacje polegające na świadomym wywoływaniu pozytywnych obrazów w naszym umyśle. To tzw. błyskawiczna relaksacja poprzez wizualizację, np. patrzenie w płomienie w kominku.
- Obecność partnera lub bliskiej osoby. W takich chwilach obecność bliskiej osoby jest nieoceniona i zapewnia kobiecie największe wsparcie.
- Hydromasaże. Masaże wodne rozluźniają mięśnie i kręgosłup, poprawiają krążenie krwi. Łagodzą ból i pomagają pozbyć się z organizmu toksyn.
- Sok z buraka. Reguluje ciśnienie krwi i pomaga w osiągnięciu większego poczucia spokoju.
- Hygge. Za tym słowem kryje się więcej, niż jedna technika. To duńskie słowo określające filozofię osiągnięcia wewnętrznej równowagi, bezpieczeństwa i szczęścia. W osiągnięciu stanu hygge pomaga rozpalenie świec, okrycie się grubym, ciepłym kocem i relaks przy kominku z kubkiem kakao w dłoni.
Podsumowanie
Umiejętność zrelaksowania się, wspomaga kobietę w okresie okołoporodowym. To niezwykle ważne, by ze spokojem wkroczyć w ten wspaniały dla kobiety czas.
Neno – inspirowane dziećmi, stworzone dla rodziców.