7 faktów o karmieniu piersią, których nie znasz.

7 faktów o karmieniu piersią, których nie znasz.

Macierzyństwo to wyjątkowy czas, który stawia przed kobietą wiele wyzwań. Oprócz powrotu do pełni sprawności po porodzie starasz się nauczyć opieki nad maluszkiem i odnaleźć Wasz wspólny rytm. Z każdym dniem pojawia się coraz więcej pytań i wątpliwości. Na szczęście masz Neno! Zapraszamy do zapoznania się z siedmioma faktami o karmieniu piersią, które mogą okazać się dla Ciebie nowością. Być może po przeczytaniu naszego wpisu poznasz odpowiedź na jedno z nurtujących Cię pytań.

 

Spis treści:

 

Fakt 1: Karmienie piersią jest dostosowane do potrzeb dziecka

Czy wiedziałaś, że skład pokarmu zmienia się tak, aby dostosować się do poszczególnych faz rozwoju dziecka? Pierwsza faza laktacji rozpoczyna się około 16. tygodnia ciąży. Właśnie w tym okresie możesz zaobserwować na swoich brodawkach pojedyncze krople pokarmu. Mleko przedporodowe jest pełne białka i sodu. Znajduje się w nim natomiast stosunkowo mało laktozy oraz tłuszczów.

Kolejny rodzaj pokarmu – mleko wcześniacze. Jego skład charakteryzuje się dużą zawartością białka, wapnia, żelaza i hormonów. Mleko mamy wcześniaka ma wyższą zawartość kaloryczną niż mleko dojrzałe.

Pierwszym pokarmem, jaki otrzymuje noworodek, jest Colostrum, czyli tak zwana siara. Ten gęsty płyn zawdzięcza swoją żółtą barwę beta-karotenowi. Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego w pierwszych dobach po porodzie objętość pokarmu nie jest duża? Dzieje się tak ze względu na małą pojemność żołądka dziecka. Noworodek przyjmuje około 50-100 ml pokarmu na dobę. Siara charakteryzuje się dużą zawartością immunoglobulin oraz leukocytów. Wszystko po to, aby zapewnić dziecku odpowiedni poziom ochrony immunologicznej.

Zanim przejdziemy do mleka dojrzałego, zatrzymajmy się na chwilę przy mleku przejściowym. Na tym etapie obniża się poziom immunoglobulin i białka, a wzrasta poziom laktozy i tłuszczów.

Mleko dojrzałe pojawia się około czternastu dni po porodzie. Jest ono wodniste i klarowne. Obfituje w laktozę i tłuszcze, co wpływa na zwiększenie kaloryczności. Wzrasta także objętość wytwarzanego pokarmu.

 

Fakt 2: Karmienie piersią korzystne dla matki i dziecka

7 faktów o karmieniu piersią, których nie znasz.

Karmienie piersią niesie ze sobą liczne, pozytywne skutki, nie tylko dla dziecka, ale także dla mamy. Mleko wyprodukowane przez Twój organizm jest łatwo trawione przez maluszka, a dodatkowo dostarcza mu wszystkich składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Ciała odpornościowe, które znajdują się w mleku mamy, są w stanie ochronić malucha przed licznymi chorobami, do których możemy zaliczyć noworodkowe zapalenie płuc, biegunki, zapalenia uszu, a nawet sepsę.

Karmienie piersią pomaga kobietom w powrocie do kondycji sprzed ciąży. Udowodniono także, że ten sposób żywienia niemowląt wspomaga obkurczanie się macicy, co przekłada się na zmniejszenie utraty krwi po porodzie. Jeżeli karmisz piersią, z dużym prawdopodobieństwem odzyskasz miesiączkę około 20-30 tygodni po porodzie. Takie działanie organizmu ma na celu chronienie przed niedoborem żelaza. Karmienie piersią zmniejsza poziom stresu i zachęca do budowania ścisłej więzi z maleństwem. Podaje się także, że może wpływać to na zmniejszenie ryzyka wystąpienia depresji poporodowej.

 

Fakt 3: Karmienie piersią może być wyzwaniem

Mimo tego, że karmienie piersią jest związane z licznymi korzyściami, nie zawsze jest to lekka droga. Zdarza się, że laktacja bywa okresem, podczas którego kobiety doświadczają pewnych trudności. Pojawiają się problemy z dobraniem odpowiedniej techniki karmienia lub sytuacje, kiedy pociecha może wykazywać problemy ze ssaniem piersi. Nierzadki przypadek stanowią także problemy natury medycznej, takie jak bolesność brodawek, zastój pokarmu lub zapalenie piersi. Pamiętaj, że to całkowicie normalne. Jesteś najlepszą mamą, jaką Twoje dziecko mogło sobie wymarzyć. Jeżeli napotkasz jakiekolwiek problemy związane z laktacją, poproś o pomoc położną lub lekarza. Fachowa wiedza i wieloletnie doświadczenie specjalisty z pewnością ułatwią Ci odnalezienie się w nowej roli.

Czytaj więcej na temat laktacji:

 

Fakt 4: Nie istnieje dieta matki karmiącej

Raz na zawsze przeminęły czasy, kiedy próbowano przeforsować wszelkie diety dla karmiących kobiet i listy zakazanych produktów. Restrykcyjne diety prowadziły do zniechęcenia młodych mam do karmienia piersią. Pamiętaj, że jeżeli jesteś zdrowa i Twój organizm nie potrzebuje specjalistycznej diety, powinnaś odżywiać się w zbilansowany sposób, przestrzegając zasad zdrowego żywienia. Ponadto pamiętaj, że w okresie laktacji Twoje zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta średnio o 500 kcal w skali doby. Twój organizm wykazuje większy popyt na białko, wapń, żelazo, jod i selen. Jak odżywiać się podczas laktacji? Wniosek jest prosty – jeżeli nie masz żadnych nietolerancji pokarmowych i przeciwwskazań zdrowotnych, wystarczy, że będziesz jeść zdrowo, unikać używek i pamiętać o nawadnianiu.

Więcej artykułów na temat diety przy karmieniu piersią:

 

Fakt 5: Karmienie piersią a planowanie powrotu do pracy

Macierzyństwo to nowa rola, która stawia przed Tobą wiele wyzwań. Pamiętaj jednak, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. Jeżeli chcesz lub musisz wrócić do pracy, masz do tego pełne prawo. Nie przejmuj się opinią otoczenia, ponieważ najważniejsze jest dobro dziecka i Twoje. Wracając do pracy, nie musisz rezygnować z karmienia mlekiem z piersi. Możesz użyć jednego z laktatorów elektronicznego Neno.

Wszystkie modele laktatorów, które znajdziesz w asortymencie Neno, są estetyczne, poręczne i bezprzewodowe. Po naładowaniu działają przez około 120 minut, co pozwoli Ci na przeprowadzenie czterech pełnych sesji odciągania pokarmu, gdziekolwiek się znajdujesz. Jeżeli obawiasz się, że pokarm może niekontrolowanie wypływać z Twoich piersi i zabrudzić ubranie, w uniknięciu dyskomfortu pomoże Ci dyskretny kolektor mleka. Odciągnięty pokarm możesz przechowywać w lodówce lub mrozić, dzięki czemu dziecko będzie karmione Twoim mlekiem z butelki przez osobę, pod której opieką pozostanie podczas Twojej nieobecności.

Pamiętaj także, że zgodnie z art. 187. Kodeksu pracy masz prawo do dwóch półgodzinnych przerw na karmienie. Przerwy są wliczane do czasu pracy. Jeżeli karmisz więcej niż jedno dziecko, przysługują Ci dwie przerwy po 45 minut, które na Twój wniosek nie muszą być rozdzielane.

 

Fakt 6: Możesz karmić piersią poza domem

7 faktów o karmieniu piersią, których nie znasz.

Każda kobieta w Polsce ma prawo karmić piersią w miejscach publicznych. Potwierdza to Oświadczenie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania z 2016 roku. Jeżeli doświadczyłaś nierównego traktowania z powodu chęci karmienia piersią w miejscu publicznym, masz prawo złożyć skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich lub do Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania. Wsparcia w tej kwestii z pewnością udzieli Ci także Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego lub Fundacja Rodzić Po Ludzku.

 

Fakt 7: Przerwanie karmienia piersią to proces

Odstawianie dziecka od piersi to proces polegający na wyłączeniu Twojego mleka z diety dziecka. Zakończenie karmienia piersią następuje w momencie, kiedy mleko zostanie całkowicie zastąpione w diecie malucha przez inne napoje i pokarmy. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby mleko z piersi było jedynym pokarmem dziecka aż do ukończenia przez nie 6. miesiąca życia. Kiedy zdecydujesz się na odstawienie malca od piersi, pamiętaj o tym, aby robić to stopniowo. Zbyt gwałtowne odstawienie pociechy może powodować obrzęk piersi, a ponadto stanowi duże wyzwanie dla organizmu maluszka. Normalnym zjawiskiem są także trudności emocjonalne, które mogą Ci towarzyszyć podczas kończenia przygody z laktacją. Nie bój się prosić w tym okresie o wsparcie doradcy laktacyjnego.

Laktacja to wymagający okres, który stawia przed Tobą wiele wyzwań. Jesteśmy tu po to, aby obdarzyć kobiety solidną dawką rzetelnej wiedzy, dzięki której poczujesz się pewniej w nowej roli. Mamy nadzieję, że powyższy tekst rozwiał Twoje wątpliwości dotyczące karmienia piersią i stał się źródłem przydatnych informacji. Zachęcamy do zapoznania się z asortymentem Neno oraz ze wszystkimi materiałami, które znajdują się na naszym blogu.

 

Źródła:

  1. https://cnol.kobiety.med.pl/pl/jak-zmienia-sie-pokarm/
  2. https://cnol.kobiety.med.pl/wp-content/uploads/2018/12/wartoscekonomiczna.pdf
  3. https://www.termedia.pl/mz/Najczestsze-problemy-laktacyjne-kobiety-karmiacej-piersia,48203.html
  4. https://cnol.kobiety.med.pl/wp-content/uploads/2018/12/odzywianie.pdf
  5. https://www.pip.gov.pl/pl/baza-wiedzy/prawo-pracy/rodzicielstwo/122596,przerwy-na-karmienie-piersia-a-zaswiadczenie-od-lekarza.html
  6. https://cnol.kobiety.med.pl/pl/mam-prawo-do-karmienia-w-miejscu-publicznym/

About the Author:

W Neno zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby przyszłe mamy miały dostęp do profesjonalnego poradnictwa i pomocy w kwestii karmienia niemowląt. Wykwalifikowany ekspert do spraw laktacji regularnie przygotowuje wpisy, dzięki którym dowiesz się wszystkiego na temat karmienia piersią. Doradzamy, jak wybrać odpowiedni laktator i w jaki sposób poradzić sobie z zastojem pokarmu. Zyskaj rzetelną wiedzę zupełnie za darmo.