długie karmienie piersią

długie karmienie piersią

 

Spis treści:

 

Długie karmienie piersią, co to właściwie znaczy?

Zapraszamy do wysłuchania naszego podcastu z cyklu “Karm z Neno”. W tym odcinku skupiamy się na dogłębnej analizie korzyści medycznych płynących z długotrwałego karmienia piersią. Nasza rozmowa obejmuje szeroki zakres aspektów zdrowotnych zarówno dla matek, jak i niemowląt. Przedstawimy wyniki naukowych badań, potwierdzające te korzyści.

Jak długo karmić piersią?

Zbliża się Światowy Tydzień Karmienia Piersią, a wraz z nim znów pojawia się pytanie: jak długo karmić piersią? WHO zaleca wyłączne karmienie piersią do 6-go miesiąca życia, górnej granicy nie podają jednak żadne źródła. I choć natura tak sprytnie to wymyśliła, że wraz z wiekiem dziecka zmieniają się także składniki odżywcze w mleku Mamy, to wiele osób oburza kobieta karmiąca piersią na przykład 4-latka. To jak to jest z tym długim karmieniem piersią? Z chęcią przybliżymy nieco temat.

Światowa organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez okres 6 miesięcy. Po tym czasie można rozszerzać dietę malucha o pokarmy uzupełniające. Te 6 miesięcy dostępu do mleka Mamy daje dziecku niebywałe korzyści – kształtuje jego układ odpornościowy i trawienny, dostarcza witamin, mikroelementów, białka i wiele składników immunoaktywnych i kwasów wielonienasyconych, które kształtują rozwój mózgu i komórek nerwowych.

Kolejne 18 miesięcy WHO zaleca kontynuację karmienia piersią, przy jednoczesnym stopniowym wprowadzaniu pokarmów stałych. Co ciekawe mleko Mamy karmiącej 3-miesieczne dziecko, a mleko Mamy karmiącej 2-latka ma zupełnie inny skład odżywczy – skład mleka zmienia się wraz z potrzebami rosnącego dziecka. Warto więc uzupełniać urozmaiconą dietę dziecka mlekiem Mamy – w okolicach 24 miesiąca życia mleko Mamy powinno stanowić już tylko 1/3 część całego pożywienia.

Światowe Towarzystwa Naukowe wraz z WHO zapewniają, że długie karmienie piersią to najlepszy możliwy program żywieniowy, który zapewnia prawidłowy metabolizm i ochronę przed chorobami w wieku dziecięcym i w późniejszym wieku dorosłym.

Pamiętajmy też, że nie ma bardziej EKO pokarmu niż mleko Mamy – nie wytwarza odpadów, nie ma dodatkowych kartonów, do jego produkcji nie są wykorzystywane szkodliwe substancje, i jest totalnie „zero waste”!
Jak długo karmić piersią?

Karmienie piersią – cenne porady od Neno:

 

Kiedy najlepiej odstawić dziecko od karmienia piersią?

To pytanie, które zadaje sobie wiele Mam. Z wyliczeń WHO wynika, że średnia dla całego świata to około 3,8 roku życia! Dane GUS mówią jednak, że w Polsce za długie karmienie piersią uważa się czas już 12 miesięcy. I choć z badań nad wpływem mleka Mamy na zdrowie dziecka wynika, że 2,5 roku naturalnego karmienia to minimum, aby osiągnęło najlepsze korzyści zdrowotne i rozwojowe, to wciąż wiele Mam decyduje się na szybsze odstawienie od piersi.

Ogromny wpływ ma na to presja społeczna, wszechobecne internetowe fale hejtu, które piętnują Mamy karmiące „duże dzieci’, a także moda i dostęp do modyfikowanej żywności dla dzieci.

Nie bez znaczenia jest również chęć powrotu do kariery zawodowej i aktywności społecznej. Choć tu rozwiązanie jest proste – bezprzewodowy laktator elektryczny, którym możesz odciągnąć pokarm w dowolnym momencie, aby dziecko dostało w odpowiednim momencie pełnowartościowy i naturalny pokarm.

Aby skuteczniej nakreślić granice karmienia piersią, trzeba się przyjrzeć naturze – jak robią to inne ssaki. 21 gatunków ssaków naczelnych (wg badań Holly Smith) odstawia potomstwo od piersi zaraz przed pojawieniem się zębów trzonowych. To u ludzi granica mniej więcej 5-7 lat!

U szympansów i goryli – gatunków najbliższych genetycznie człowiekowi – karmienie trwa 6 razy dłużej niż ciąża: łatwo policzyć, że dla ludzkiego dziecka to czas około 4,5 roku!
Większość ssaków odstawia malucha od piersi po osiągnięciu czterokrotnej wagi urodzeniowej – u ludzi to około 27-30 miesiąca życia.

Ani WHO, ani inna organizacja zdrowia nie określa jednak górnej granicy do kiedy należy karmić piersią. Jest to indywidualny wybór i decyzja karmiącej Mamy. Pamiętaj jednak, że im dłużej karmisz, tym lepiej dla Ciebie i Twojego malucha.
Do kiedy karmić piersią?

 

Zalety karmienia piersią dla mamy i niemowlaka

Wspominaliśmy już o dobrodziejstwie mleka Mamy i jego wpływie na poprawny rozwój emocjonalny i fizyczny małego człowieka. Zmieniające się wraz z wiekiem dziecka składniki w mleku Mamy stanowią także tarczę przed niektórymi chorobami. Długie karmienie piersią to lepsze zdrowie dziecka, ale także i Mamy!

Długie karmienie piersią to dla dziecka:

 • mniejsze ryzyko otyłości – mniejsze ryzyko cukrzycy typu 2
 • mniejsze ryzyko wad zgryzu
 • mniejsze ryzyko próchnicy do 12 miesiąca życia
 • mniejsze ryzyko infekcji gardła i ucha do 30 miesiąca życia

Długie karmienie piersią to dla Mamy:

 • mniejsze ryzyko raka piersi
 • mniejsze ryzyko raka jajników
 • mniejsze ryzyko cukrzycy typu 2
 • mniejsze ryzyko nadciśnienia
 • mniejsze ryzyko osteoporozy w czasie menopauzy
 • mniejsze ryzyko chorób układu krążenia
 • mniejsze ryzyko zapalenia stawów

 

Wady długiego karmienia piersią i jak się ich pozbyć za pomocą laktatora

Długie karmienie, tak piętnowane przez niektóre celebrytki, choć coraz bardziej popularne u świadomych Mam, ma także i wady. Paramedyczne wady wymieniane przez wiele osób zostały już obalone przez światowe organizacje zdrowia, doradców laktacyjnych i położne, więc nie będziemy o nich pisać.

Wśród innych wad wymienianych przez przeciwniczki długiego karmienia piersią pojawiają się:

 • ograniczenie mobilności Mamy. Musi wracać do domu, aby nakarmić dziecko piersią.
 • nieprzespane noce: dzieci przyzwyczajają się do ssania piersi jako sposobu na zasypianie.

Biorąc pod uwagę ogrom zalet płynących z mleka Mamy, a tak małą liczbę wad, możemy śmiało stwierdzić, że długie karmienie rządzi!

 

Rola laktatora w karmieniu piersią

Ale i na te wady jest sposób – laktator. To urządzenie, które jest najlepszym pomocnikiem karmiącej Mamy. Możesz odciągnąć mleko o każdej porze i w dowolnym miejscu. Laktator jest cichy i wydajny, a mleko możesz przechować w lodówce, a nawet mrozić. Możesz wrócić do aktywności zawodowej, a Twoje dziecko nadal będzie mogło czerpać korzyści z naturalnego pokarmu.

Ważne: Każda kobieta potrzebuje laktatora – zobacz dlaczego?

Laktator zmniejsza także ryzyko zapalenia piersi, zapobiega nawałom mlecznym, pozwala rozmasować bolące piersi i możesz go używać także do zwiększenia zbyt małej laktacji. Wystarczy wybrać laktator, który spełnia Twoje oczekiwania i cieszyć się pełnią świadomego macierzyństwa i długiego karmienia.


▶  Porównanie laktatorów Neno  ◀

Porównanie laktatorów elektronicznych neno


Więcej o laktatorach:

 

CZYTAJ POWIĄZANE ARTYKUŁY:

Jak rozszerzyć dietę dziecka karmionego piersią?

rozszerzanie diety dziecka

21 niesamowitych faktów dotyczących Twojego dziecka

ciekawostki o dzieciach

Jaki kolektor na mleko wybrać? Neno Claro — nowość marki Neno

Kolektor na mleko Neno Claro

About the Author:

W Neno zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby przyszłe mamy miały dostęp do profesjonalnego poradnictwa i pomocy w kwestii karmienia niemowląt. Wykwalifikowany ekspert do spraw laktacji regularnie przygotowuje wpisy, dzięki którym dowiesz się wszystkiego na temat karmienia piersią. Doradzamy, jak wybrać odpowiedni laktator i w jaki sposób poradzić sobie z zastojem pokarmu. Zyskaj rzetelną wiedzę zupełnie za darmo.

1 thought on Długie karmienie piersią – korzyści płynące z natury

 • Rodzicielskie Planetarium19 stycznia 2024 at 12:52

  Cześć. Jestem Mamą dwulatki i chcę się podzielić z Wami moimi doświadczeniami z długim karmieniem piersią. W dużym stopniu pomaga mi moja wiedza zdobyta na studiach, jednak praktyka dała mi zupełnie inne spojrzenie na rzeczywistość. Zapraszam🙂

  https://youtu.be/4IL-UBq32Fo?si=HN6Nd_afjQFFy_tN

  Odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *