ciekawostki ciążowe neno

ciekawostki ciążowe neno

Ciekawostki o noworodkach

 

   1. Mam ruchome kości

Po urodzeniu dzieci mają 300 kości, ale w wieku dorosłym mają tylko 206. Dzieje się tak, ponieważ niektóre kości łączą się ze sobą.

 

   1. Nie mam kolanek!

Ciekawostką anatomiczną jest fakt, że dzieci rodzą się bez rzepki w kolanie. Rozwiną się dopiero w okolicy 6 miesiąca życia.

 

   1. Jem pierwszy

Dziecko zawsze jest na pierwszym miejscu. I nie jest to kwestia tej czy innej metody wychowawczej, lecz biologii. Jeszcze na etapie ciąży dziecko używając przewodu pępowinowego, pobiera potrzebne mu składniki odżywcze, a resztę zostawia mamie. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety w ciąży zdrowo się odżywiały.

 

   1. Jestem mały jak ziarnko ryżu

Twój bobas jest wielkości ziarenka ryżu, gdy jest jeszcze w łonie i ma zaledwie 4 tygodnie. 15 tydzień to już wielkość awokado, 22 tydzień pomarańcza, 30 tydzień to już spory kokos, aby w 40 tygodniu dorosnąć do wielkości dyni.

 

   1. Rosnę…

Podróż od bycia jednokomórkową zygotą do wielokomórkowego dziecka to poważny proces. W ciągu dziewięciu miesięcy ciąży waga dziecka wzrasta aż 3 miliony razy. Ciąża mnoga to dopiero musi być wynik!

 

   1. Umiem płakać, zanim się urodzę!

Głośny płacz i lament to broń, po którą maluch często sięga. Ale nie myśl, że uczy się tego dopiero po przyjściu na świat, co to, to nie! W 26 tygodniu ciąży Twój bobas zaczyna szlifować umiejętności płaczu, choć na razie bez łez.

 

   1. Płacz bez łez

Noworodki “płaczą’ lub krzyczą, gdy są głodne, potrzebują bliskości, jest im mokro lub coś je boli. Ale jest to płacz bez łez. Gruczoł łzowy w pełni rozwija się do około 3 tygodnia życia malucha i dopiero wtedy wytwarza odpowiednią ilość wilgoci, aby utrzymać zdrowe oczy i móc płakać rzewnie.

 

   1. Oddycham szybciej niż Ty

Niemowlęta biorą więcej oddechów niż dorośli. W rzeczywistości tempo oddychania dziecka jest uważane za nienormalnie szybkie tylko wtedy, gdy przed ukończeniem drugiego miesiąca życia bierze więcej niż 60 oddechów na minutę, podczas gdy tempo oddechu osoby dorosłej wynosi od 15 do 20 na minutę.

 

   1. Mam tysiące kubków smakowych

Niemowlęta mają więcej kubków smakowych w porównaniu z dorosłymi. Pierwsze kubki smakowe u niemowląt pojawiają się w trzecim trymestrze. I to nie tylko na języku, ale także na podniebieniu, bokach i tylnej ściance ust. Dlatego zaleca się kobietom w ciąży wypróbowanie różnych rodzajów pokarmów w trzecim trymestrze ciąży. Liczba kubków smakowych zmniejsza się wraz z wiekiem.

 

   1. To jest pycha!

Dzieci zaczynają odczuwać smaki już w łonie mamy. Pokarm, który spożywasz, zmienia smak płynu owodniowego i Twoje dziecko to czuje!

 

   1. Lubię głos mamy

Mogłoby wydawać się oczywiste, że głos mamy jest bardziej znajomy dziecku i dlatego woli go od innych. Ale badania wykazały, że niemowlęta generalnie wolą głosy żeńskie od męskich i wysokie od niskich. Być może dlatego instynktownie mówimy do dziecka wyższym głosem?

 

   1. Zmieniam kolor oczu

Za kolor tęczówki odpowiada melanina, a jaj wydzielanie zależy od genetyki i czynników środowiskowych – takich jak ekspozycja na światło słoneczne. Prawdziwy kolor oczu dziecka stabilizuje się w okolicy 6-12 miesiąca życia.

 

   1. Mam mało krwi

Dziecko rodzi się z zaledwie jedną filiżanką krwi w ciele! 240 ml to średnia ilość krwi u noworodka.

 

   1. Zapominam

Dzieci zapominają o wszystkim, co przeżyły w pierwszych trzech latach życia. Neuronaukowcy nazywają to „amnezją niemowlęcą”.

 

   1. Śpię 20 godzin i dobrze mi z tym!

Noworodki i niemowlęta cały czas czują się śpiące i potrafią spać 20 godzin na dobę. Dzieje się tak, ponieważ mózg dziecka zużywa do 60% glukozy. Zapotrzebowanie na sen zmniejsza się z czasem i w ciągu roku spada nawet o połowę.

 

   1. Widzę i słyszę

Już czteromiesięczny płód reaguje na światło – odwróci głowę, gdy jasne światło padnie na żołądek mamy. Niemowlęta reagują również na nagłe, głośne dźwięki. Niemowlęta zaczynają kształtować swój słuch przed pierwszym miesiącem pierwszego trymestru.

 

   1. Szarość widzę…

Noworodki przez pierwsze miesiące życia widzą tylko czarno-białe kolory i różne odcienie szarości.

 

   1. Śmieję się!

Do 3-go miesiąca dzieci “tylko” się uśmiechają. Potem rozbawienie potrafią okazać również za pomocą efektów dźwiękowych. Gdy zauważają pozytywną rekcję otoczenia, do chichotu dołączają rozmaite efekty dźwiękowe, takie jak gruchanie.

 

   1. Lubię, gdy mama się śmieje

Niemowlęta reagują na śmiech matki, podskakując w górę i w dół. Rozpoczyna się 32 tygodnie po zapłodnieniu.

 

   1. Zużyję 8 000 pieluch

Od urodzenia do treningu nocnikowego lub toaletowego dziecko zużywa średnio 8 tysięcy pieluszek.

 

   1. Nie jestem sam

Czy wiesz, ile porodów odbywa się na całym świecie w ciągu minuty? Około 255. To odpowiada 4,3 narodzinom na sekundę!

CZYTAJ POWIĄZANE ARTYKUŁY:

Porównanie laktatorów elektrycznych Neno

porównanie laktatorów elektrycznych

Jaki kolektor na mleko wybrać? Neno Claro — nowość, która mieści się w staniku

Kolektor na mleko Neno Claro

Niania elektroniczna na telefon — wygodne rozwiązanie dla rodziców

niania z wifi

Sposoby na inne wykorzystanie mleka Mamy

inne wykorzystanie mleka mamy

About the Author:

W Neno zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby przyszłe mamy miały dostęp do profesjonalnego poradnictwa i pomocy w kwestii karmienia niemowląt. Wykwalifikowany ekspert do spraw laktacji regularnie przygotowuje wpisy, dzięki którym dowiesz się wszystkiego na temat karmienia piersią. Doradzamy, jak wybrać odpowiedni laktator i w jaki sposób poradzić sobie z zastojem pokarmu. Zyskaj rzetelną wiedzę zupełnie za darmo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *