Jak skutecznie radzić sobie z bólami piersi podczas karmienia

Pierś to największy gruczoł skórny, który składa się z tkanki gruczołowej, otaczającej tkanki tłuszczowej, tkanki łącznej, naczyń krwionośnych, limfatycznych oraz nerwów. Pokarm powstaje w pęcherzykach mlecznych, skąd transportowany jest za pomocą przewodów mlecznych do ujścia na brodawce piersiowej. W tym artykule znajdziesz informacje o tym, jak możesz radzić sobie z bólem piersi podczas karmienia. Omówienie tego problemu jest niezwykle istotne, ponieważ zrozumienie przyczyn dolegliwości może skutecznie wspomagać kobiety w kontynuowaniu karmienia piersią.

 

Spis treści:

 

Zrozumienie przyczyn bólu piersi

Istnieje wiele przyczyn bólu piersi podczas karmienia. Jedną z nich jest niewłaściwe przystawianie dziecka do piersi, co powoduje u niego trudności ze ssaniem. Prawidłowe ssanie piersi przez dziecko jest kluczowym aspektem dla udanego karmienia piersią. Ssanie to rytmiczny ruch, który jest możliwy dzięki odpowiedniej budowie języka, szczęki, żuchwy, warg i policzków dziecka. Dlatego lekarz ocenia budowę jamy ustnej i prawidłowość odruchu ssania już w ciągu dwunastu godzin od porodu. Zanim maluszek rozpocznie ssanie piersi, musi ją najpierw prawidłowo uchwycić, ponieważ od ułożenia piersi w buzi dziecka zależy efektywność pobierania pokarmu.

 

Jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi?

Przystawienie dziecka do piersi należy rozpocząć od fazy przygotowania. Powinnaś delikatnie dotknąć okolicy podnosowej dziecka za pomocą brodawki sutkowej. Prawidłową reakcją na takie działanie będzie szerokie otworzenie ust i wysunięcie języka przez maluszka. Kiedy malec szeroko otworzy buzię, wykona także ruch główki i chwyci pierś. Możesz także delikatnie przysunąć główkę maleństwa i nakierować otwartą buzię na pierś. Pamiętaj przy tym o skierowaniu brodawki w kierunku podniebienia dziecka. Nigdy nie wsuwaj piersi do przymkniętych ust malca. Podczas prawidłowego karmienia czubek noska dziecka powinien znajdować się blisko piersi. Prawidłowe uchwycenie piersi ma miejsce także wtedy, kiedy duża część otoczki znajdzie się w buzi dziecka (1,5-2 cm od podstawy brodawki sutkowej).

 

Inne przyczyny bólu piersi w okresie laktacji

Jednym z najczęściej występujących problemów w pierwszych tygodniach po porodzie jest bolesność brodawek sutkowych. U niektórych kobiet może być to stan spowodowany zwiększoną wrażliwością brodawek, czyli bolesność fizjologiczna. Jej przyczyny możemy doszukiwać się w podłożu hormonalnym.

Bolesność brodawek sutkowych może być spowodowana także przez nieumiejętne przystawianie dziecka do piersi – kiedy malec ssie wyłącznie samą brodawkę, bez otoczki. Przyczyną bolesności i uszkodzeń brodawek sutkowych mogą być nieprawidłowości w budowie jamy ustnej dziecka, np. krótkie wędzidełko podjęzykowe, cofnięta żuchwa czy nadmiernie wysklepione podniebienie.

Kolejną przyczyną bólu piersi w okresie laktacji może być nawał mleczny. Skąd bierze się to zjawisko? Od 40. godziny po porodzie do końca czwartej doby w organizmie kobiety dochodzi do dziesięciokrotnego spadku poziomu progesteronu. W połączeniu z wysokim poziomem prolaktyny skutkuje to wzmożonym wytwarzaniem pokarmu. W pierwszej i drugiej dobie po porodzie produkcja pokarmu wynosi mniej niż 100 ml, a już w piątej dobie poziom ten wzrasta do 500-750 ml. W tym samym czasie do gruczołów stale napływają substraty z limfą i krwią, dlatego zarówno naczynia krwionośne, naczynia chłonne, jak i przewody mleczne są bardzo wypełnione. Nawałowi pokarmu towarzyszy więc silne napięcie skóry, powodujące nieprzyjemne odczucia.

Błędne postępowanie podczas nawału pokarmu może prowadzić do bolesnych zastojów i obrzęków piersi. Oznacza to, że jeżeli pierś nie jest regularnie opróżniania, dochodzi do przepełnienia pęcherzyków i przewodów mlecznych. Skutkiem takiego stanu jest uciśnięcie naczyń włosowatych, co prowadzi do powstania obrzęku śródmiąższowego. Może to skutkować także osłabieniem lub zablokowaniem wypływu mleka, czyli zastojem pokarmu. 

Przyczyną zastoju może być także ośrodkowe zablokowanie wyrzutu oksytocyny. Taki stan spowodowany jest przez silny stres lub ból. Mogą powodować go także uszkodzenia mechaniczne gruczołu, takie jak uderzenie lub silne ściśnięcie piersi.

 

Podcast “Karm z Neno” — jak radzić sobie z bólem piersi: zastojem, zapaleniem, nawałem?

 

Metody łagodzenia bólu piersi

Istnieją liczne metody i techniki, które skutecznie pomagają w łagodzeniu bólu piersi w okresie laktacji. Wybór metody walki z bólem powinien być dopasowany do jego przyczyny. Jak już wspomnieliśmy, warto zacząć od prawidłowego przystawiania maluszka do piersi.

W radzeniu sobie z bólem piersi może pomóc także stosowanie kompresów. Ciepły kompres, taki jak termofor skutecznie rozluźni mięśnie i zmniejszy bolesność gruczołów. W niektórych przypadkach korzystne okazuje się delikatne masowanie piersi zbliżone siłą do głaskania. Pamiętaj jednak, aby pod żadnym pozorem nie wyciskać siłą mleka i nie wykonywać intensywnego masażu.

Termofor z pestek wiśni na bóle piersi

Jak podaje Centrum Nauki o Laktacji, powstawaniu bólu możesz zapobiec poprzez częste karmienie. Takie rozwiązanie sprawia, że piersi nie są nadmiernie przepełnione. Pomocne może okazać się również inicjowanie wypływu pokarmu przed przystawieniem dziecka do piersi – tu z pomocą przychodzi laktator elektryczny Neno. Jeżeli odczuwasz bolesność podczas karmienia, możesz spróbować zmian pozycji. Dzięki temu ciśnienie, które powstaje podczas ssania piersi przez dziecko, będzie oddziaływało na różne partie brodawki sutkowej. Pamiętaj także o tym, aby ostrożnie zabierać dziecku pierś. Nigdy nie wyrywaj jej z ust maluszka. Bezpieczniej będzie, gdy przed wyjęciem piersi delikatnie włożysz czubek palca w kącik ust maluszka. Wówczas wyjmiesz pierś, nie narażając brodawki sutkowej na uszkodzenia mechaniczne.

 

Zapobieganie bólom piersi w okresie laktacji

Jak już wspomnieliśmy, najlepszym sprzymierzeńcem w łagodzeniu bólu piersi jest laktator. Przy jego użyciu zmniejszysz napięcie w piersiach, inicjując wypływ mleka. W ofercie Neno znajdziesz wiele modeli laktatorów pojedynczych i podwójnych. Ich zróżnicowane funkcje pozwolą Ci na wybranie modelu, który w pełni odpowie na Twoje indywidualne potrzeby.

Więcej na temat laktatorów przeczytasz:

Uwaga! Pamiętaj, że ciągły ból piersi podczas karmienia nie jest normalnym stanem. Karmienie piersią nie powinno być źródłem dyskomfortu. Ból powinnaś skonsultować z lekarzem, położną lub  doradcą laktacyjnym.

 

Leczenie bólu piersi

Pamiętaj, że sposób leczenia bólu piersi jest zależny od jego przyczyny. W celu zróżnicowania powodu dolegliwości skonsultuj się z lekarzem lub położną. Specjalista z wykształceniem medycznym dobierze skuteczne metody leczenia – zaczynając od wskazania prawidłowej pozycji karmienia, poprzez określenie odpowiedniej częstotliwości przystawiania malucha do piersi, aż po używanie laktatora i wdrożenie leków, jeżeli konkretny przypadek tego wymaga.

 

Wsparcie emocjonalne i psychologiczne

Macierzyństwo to piękny, jednak bardzo wymagający czas. W obliczu problemów z laktacją masz prawo czuć się zagubiona i przygnębiona! Abyś nie zniechęciła się do karmienia piersią, powinnaś otrzymać emocjonalne wsparcie od najbliższych.  Nie obawiaj się też korzystania z profesjonalnych porad psychologicznych. Specjalista pomoże uporać się z trudnymi emocjami i z pewnością uświadomi Ci, że jesteś najlepszą mamą, jaką Twoje dziecko mogło sobie wymarzyć.

 

Gdzie NENO Mamy mogą szukać wsparcia?

 

Wśród przydatnych wskazówek dotyczących rozwiązywania problemów związanych z bólem piersi podczas laktacji znajduje się korzystanie z profesjonalnego wsparcia położnej. Osoba z wykształceniem medycznym jest w stanie trafnie określić przyczynę bólu oraz zaproponować skuteczne metody radzenia sobie z tym stanem. Jeżeli położna zaleci Ci korzystanie z laktatora lub masażera, zachęcamy do zapoznania się z asortymentem Neno. Jesteśmy polską marką, która oferuje produkty najwyższej jakości – wszystko po to, aby wspierać mamy w karmieniu piersią i sprawiać, by macierzyństwo było jeszcze piękniejsze.

 

Przeczytaj też: 

About the Author:

W Neno zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby przyszłe mamy miały dostęp do profesjonalnego poradnictwa i pomocy w kwestii karmienia niemowląt. Wykwalifikowany ekspert do spraw laktacji regularnie przygotowuje wpisy, dzięki którym dowiesz się wszystkiego na temat karmienia piersią. Doradzamy, jak wybrać odpowiedni laktator i w jaki sposób poradzić sobie z zastojem pokarmu. Zyskaj rzetelną wiedzę zupełnie za darmo.