Obawa przed tym, czy będziesz w stanie wykarmić swojego maluszka jest dość powszechna. Z jednej strony wiemy, że karmienie piersią, to fizjologia i mówi się o niej dużo podczas szkoły rodzenia. Z drugiej strony, na co dzień słyszmy tyle skrajnych opinii o tym, jak to jest karmić piersią, że zupełnie niepotrzebnie zniechęcamy się na samym starcie.
Jak i kiedy powstaje mleko matki?
Karmienie piersią rozpoczyna się jeszcze przed zajściem w ciąże i chociaż może się to wydawać dziwne, tak właśnie jest. Piersi dojrzewająca kobiety, na skutek działania szeregu hormonów, adaptują się swoją budową wewnętrzną do wytwarzania mleka. Podczas ciąży zaś, dochodzi do tzw. laktogenezy czyli procesu, w którym piersi powiększają się na skutek zwiększenia ilości tkanki gruczołowej. Gdyby nie hamujące działanie hormonów łożyskowych, mogłabyś zauważyć, że już w ciąży w piersiach pojawia się mleko! Większość kobiet doświadcza tego pod koniec ciąży w postaci niewielkiej ilości mleka, która pojawia się mimowolnie na ubraniu. Pierwsze mleko nazywamy siarą. Nawet jeśli będąc w ciąży nie obserwujesz wypływania siary, nie trzeba się martwić na zapas, ona z pewnością tam jest i wypłynie z piersi, jak tylko maluszek pojawi się na świecie.
Karmienie piersią – pierwsze dni
Czy wystarczy mi mleka? To kolejna z obaw. Wytwarzanie mleka działa w oparciu o prawo podaży i popytu- im częściej będziesz przystawiać maluszka do piersi, tym więcej mleka będą produkować Twoje piersi. Podczas pierwszych prób karmienia, będziesz mogła liczyć na pomoc położnych, które dobiorą pozycję ciała odpowiednią dla Ciebie i dziecka. Podobnie będzie z samą techniką karmienia. Młoda mama może również liczyć na bezpłatną opiekę poporodową ze strony położnych środowiskowych, które odwiedzają mamę i dziecko w miejscu ich zamieszkania- aż do 6 tygodnia życia dziecka. Podczas tych spotkań, położna rozwieje Twoje obawy dotyczące karmienia, oceni przyrost masy dziecka- nie musisz się więc obawiać o to, czy malec prawidłowo przybiera na wadze.
Laktatory — sposób na utrzymanie laktacji po powrocie do pracy / szkoły
Kolejna z obaw, którą dość często zgłaszają przyszłe mamy jest potrzeba szybkiego powrotu do pracy lub na studia. Jak w takiej sytuacji utrzymać laktację? Nic prostszego- dobierz odpowiedni laktator dzięki któremu nie tylko będziesz mogła odciągać mleko przed wyjściem z domu, ale również podczas przerwy w pracy, czy też między wykładami na studiach. Laktatory odciągające mleko z dwóch piersi jednocześnie są idealnym rozwiązaniem dla aktywnych mam. Nawet, jeśli zdecydowałaś się na zakup laktatora pojedynczego warto rozważyć zakup tzw. magicznej buteleczki, czyli kolektora na mleka. Dzięki niemu, nie wkładając praktycznie żadnego wysiłku zmagazynujesz zapas mleka dla dziecka.
Co zrobić, gdy nastąpi nawał pokarmu, jak sobie radzić z bolesnością brodawek piersiowych? Tego dowiesz się czytając kolejny wpis.