Rozszerzanie diety dziecka

Włączanie pokarmu stałego do diety niemowlęcia przypada zwykle na 6 miesiąc życia. Od tej zasady są jednak wyjątki – związane np. z prawidłowym przybieraniem na wadze. Jakie produkty możesz włączyć do diety w pierwszej kolejności, a z którymi warto poczekać? Jak długo jeszcze powinnaś karmić piersią? O tym wszystkim dowiesz się, czytając artykuł!

Kiedy jest najlepszy moment na rozszerzenie diety dziecka?

Zwykle rozszerzanie diety dziecka rozpoczyna się po przekroczeniu 6 miesiąca życia niemowlęcia. Dlaczego? Eksperci są zgodni, że mniej więcej w tym czasie naturalny pokarm, którym dysponujesz, przestaje już wystarczać maluchowi. Moment ten możesz zauważyć nieco wcześniej, gdy po karmieniu bobas jest nadal głodny i marudzi. Może też słabiej przybierać na wadze. Czasem zdarza się, że nawet po przekroczeniu 6 miesiąca życia dziecko nie wykazuje zainteresowania innymi pokarmami. Kluczem jest obserwacja dziecka i konsultacja z lekarzem pediatrą.


Kiedy dziecko jest gotowe na nową dietę – najważniejsze oznaki

Każdy maluszek jest inny, więc nie wskażemy Ci dokładnego momentu na rozszerzenie diety. Jeśli jednak chcesz wiedzieć, kiedy dziecko jest gotowe na rozszerzenie diety, spróbuj precyzyjnie ustalić, czy niemowlę:

  • potrafi chwytać drobne elementy w dłonie – pomoże mu to trzymać kawałeczki warzyw, owoców i sztućce;
  • potrafi samodzielnie siedzieć – to bardzo ważna kwestia pod kątem bezpiecznego połykania pokarmów;
  • ma zdolność do przeżuwania i nie wypluwa jedzenia;
  • jest zainteresowane tym, co jedzą inni domownicy.

Analizując powyższe czynniki, możesz ustalić dokładnie, kiedy rozszerzać dietę dziecka. Warto jednak zastanowić się, jakie produkty podawać mu w pierwszej kolejności.

Co dawać dziecku do jedzenia na początek?

Kluczowa kwestia to odpowiedź na pytanie, od czego zacząć rozszerzanie diety dziecka. Wobec stale rosnącej nietolerancji na składniki pokarmowe wielu ekspertów radzi zastosowanie kaszki manny ugotowanej na wodzie i wymieszanej z mlekiem matki. Ilość stałego pokarmu nie powinna w na początku przekraczać pół łyżeczki dziennie. Kolejny etap to warzywa i owoce. Jak rozszerzyć dietę dziecku wybierając te produkty? Przede wszystkim wybieraj spośród następujących artykułów:

  •  marchew;
  • ziemniak;
  • dynia;
  • banan;
  • brzoskwinia;
  • jabłko.

 

Zasady podawania dziecku stałego pokarmu

Pamiętaj, że początek wprowadzania nowych produktów do diety dziecka nie oznacza końca karmienia piersią. Zwykle moment ten następuje dopiero pod koniec 2 roku życia. A więc, jak rozszerzyć dietę dziecka karmionego piersią, by zrobić to prawidłowo? Nie mieszaj ze sobą owoców i warzyw, podawaj je pojedynczo. Ich forma również ma znaczenie – najlepiej rozgniatać je widelcem lub gotować i kroić na niewielkie fragmenty. Odchodzi się natomiast od podawania produktów w formie soków czy papek. Jeśli zaczynasz karmić dziecko pojedynczymi warzywami czy owocami, możesz dostrzec, które z nich są przez malucha akceptowane, a z którymi warto jeszcze poczekać.

Pozostałe produkty spożywcze w diecie niemowlaka

A co z rybami, mięsem, nabiałem i produktami zbożowymi? Ryż i kaszę warto włączyć dopiero  po zaakceptowaniu kaszki manny. Oczywiście przygotowywanie produktów zbożowych nie powinno być okraszane solą, cukrem ani innymi przyprawami. Dopuszczalne jest dodawanie nieco oliwy z oliwek lub masła. Mięso i ryby najlepiej wprowadzić po miesiącu od momentu rozpoczęcia rozszerzania diety. Nabiał natomiast podaje się dziecku, gdy zbliża się do osiągnięcia pierwszego roku życia.

Nowe produkty w diecie dziecka – podsumowanie

Wzbogacanie jadłospisu Twojego maluszka nie jest trudne. Wystarczy przestrzegać kilku zasad wymienionych powyżej. Dzięki nim niemowlę będzie szczęśliwe i zdrowe!

 

CZYTAJ POWIĄZANE ARTYKUŁY:

 

Akcesoria niezbędne do rozszerzania diety

AKCESORIA DO JEDZENIA DLA DZIECKA

Kultowe nianie elektroniczne marki Neno

wideonianie

Sposoby na ząbkowanie — szczoteczka do masażu dziąseł dla niemowląt

21 niesamowitych faktów dotyczących Twojego dziecka

ciekawostki o dzieciach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *