sposoby na ząbkowanie

sposoby na bolesne ząbkowanieZazwyczaj okres ząbkowania dziecka rozpoczyna się mniej więcej po 4. miesiącu życia. Do tego czasu warto dowiedzieć się jak możemy ulżyć naszemu maleństwu w tym trudnym procesie. Skuteczna pomoc w łagodzeniu początkowych objawów będzie bardzo istotna, a z pomocą przyjdą nam szczoteczki do masażu dziąseł.

Objawy ząbkowania u niemowląt

Rodzice, którzy nie doświadczyli jeszcze pierwszego ząbkowania u swojego maluszka, szczególnie muszą obserwować jego samopoczucie. Należy zwrócić uwagę na zmianę jego zachowania, bowiem dziecko czując pierwsze objawy, staje się kapryśne, przez co częściej płacze i potrzebuje większej obecności rodzica niż zwykle. Istnieje możliwość, że pojawi się także obniżony apetyt, który wynika z bolesnego przełykania podczas posiłku. Jeśli spojrzymy do buzi dziecka, na pewno dostrzeżemy, że okolice dziąseł są zaczerwienione i opuchnięte Dziecko zaczyna się coraz bardziej ślinić i wkładać rączki lub przedmioty do ust. Jest to znak, że wkrótce mogą pojawić się pierwsze ząbki. Jednak tempo ich wzrostu jest indywidualne. Zazwyczaj w pierwszej kolejności możemy spodziewać się dolnych jedynek. Jednak doświadczenie pokazuje, że kolejność wybicia jest bardzo różna.

Dobrze jest także kontrolować temperaturę ciała naszego malucha, ponieważ podczas ząbkowania może wzrosnąć. Jednak nie powinien być to powód do niepokoju, dopóki nie przekracza ona 38 stopni. Podczas ząbkowania może pojawić się również biegunka, na którą trzeba być przygotowanym, gdyż w krótkim czasie może doprowadzić do odwodnienia maleństwa. W razie jakichkolwiek przedłużających się dolegliwości warto skontaktować się z lekarzem — pediatrą.

Sprawdzone sposoby na ząbkowanie

Obecnie istnieje wiele sposobów na bolesne ząbkowanie dziecka, a każdy z nich możemy śmiało wypróbować, zwłaszcza jeśli są to domowe sposoby. Na pewno tego typu rozwiązania nie zaszkodzą naszemu maleństwu, a my będziemy mogli się przekonać, który z nich działa najlepiej.

Jednym z domowych sposobów jest nasączenie pieluszki tetrowej naparem z rumianku. Ten przepis wymyśliły nasze babcie. Sposób okazał się trafiony, gdyż rumianek posiada właściwości przeciwzapalneŚciereczkę należy zamrozić w lodówce, a przyjemny chłód uśmierzy bolące dziąsła.
Oczywiście najbardziej popularnym sposobem na uśmierzenie bólu w trakcie ząbkowania, jest także gryzak schłodzony w lodówce, wypełniony wodą lub żelem. Niektóre gryzaki mają dodatkowe wypustki w postaci kolców lub kropek, które przy okazji rozmasują spuchnięte dziąsła. Kolejną metodą, która może złagodzić bolące ząbkowanie u niemowlaka jest masaż dziąseł za pomocą osłonki na palec lub silikonowej szczoteczki. Delikatne okrężne ruchy ukoją bolesne dolegliwości malucha. Jeśli ból jest zbyt duży, a domowe sposoby nie pomagają maluchowi, warto zaopatrzyć się w żel przeciwbólowy, którym można posmarować dziąsłaW przypadku rosnącej gorączki i nieustającego bólu oczywiście należy skontaktować się lekarzem.

Szczoteczka do masażu sposobem na ząbkowanie

Podczas ząbkowania, rodzice muszą zwrócić szczególną uwagę na prawidłową higienę jamy ustnejWarto dbać o nią już od pierwszych miesięcy życia maleństwa. Zbyt duża wilgotność jamy ustnej w połączeniu z resztkami pokarmu może stanowić pożywkę dla wielu bakterii. Kiedy maluch zaczyna ząbkować, należy regularnie oczyszczać zarówno dziąsła, jak i język, a następnie wszystkie wyrżnięte już ząbki. Do tego stosuje się specjalne szczoteczki przeznaczone do mycia i masażu pierwszych ząbków. Jej regularne stosowanie będzie miało wpływ na pobudzenie powierzchni dziąsła oraz przyniesie ulgę w trakcie ząbkowaniaSzczoteczka umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc i ich dokładne oczyszczenie, a zarazem pozwala wykonać masaż obolałych dziąseł. Niewielkich rozmiarów główka szczoteczki idealnie dopasowuje się do maleńkiej buzi dziecka. Ponadto, szczoteczki są miękkie oraz wykonane z bezpiecznych materiałów, przez co dziecko szybko przyzwyczaja się do regularnego masażu ząbków. Dzięki temu już od pierwszych miesięcy życia dziecka wypracujemy dobre nawyki o dbałość i higienę jamy ustnej.

 

CZYTAJ POWIĄZANE ARTYKUŁY:

Jak rozszerzyć dietę dziecka karmionego piersią?

rozszerzanie diety dziecka

Sterylizator i podgrzewacz do mleka 5w1

sterylizator do butelek

Zdrowo, łatwo i wygodnie – gotowanie na parze z Neno Cibo

gotowanie na parze

Nebulizatory dla zdrowia – dlaczego warto się inhalować?

nebulizatory i inhalatory

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *