dziecko się inhaluje nebulizatorem bene

nebulizacja
W ostatnich czasach wiele mówi się o zaletach domowej nebulizacji. Ponad rok pandemii Covid-19 zmienił nasze podejście do zdrowia i dbania i drogi oddechowe. Ale ten rok dał nam także większą świadomość, co możemy zrobić, aby w prosty sposób leczyć infekcje, przeziębienia i łagodzić skutki alergii czy astmy. Czym jest więc nebulizacja, jak ją stosować i czym kierować się przy wyborze nebulizatora? Z chęcią odpowiadamy.

 

Czym jest nebulizacja?

Nebulizacja to nieinwazyjny i bezbolesny rodzaj leczenia inhalacyjnego. Polega na podaniu leku w formie mgiełki, czyli aerozolu, która dostaje się bezpośrednio do górnych i dolnych dróg oddechowych, a lek rozprowadzany jest poprzez przepływ tlenu we krwi. To nie tylko wydajniejszy sposób leczenia, lecz także mniej inwazyjny dla organizmu. Ogranicza możliwość wystąpienia działań niepożądanych, które występują przy przyjmowaniu tabletek lub leków w formie syropu. Zaletą nebulizacji jest też to, że nie podrażnia żołądka, mogą więc ją stosować zarówno dzieci, które nie potrafią jeszcze przełknąć tabletki jak i dorośli, którzy cierpią na dolegliwości układu trawiennego.

Nebulizacja polega więc na… oddychaniu.

*ciekawostka*
Słowo „nebulizacja” pochodzi od łacińskiego nebula, czyli mgła.

jaki inhalator dla dziecka

Czym różni się nebulizacja od inhalacji?

Na pewno zastanawiasz się, dlaczego mówimy o nebulizacji, a nie o inhalacji. Na pierwszy rzut oka wydają się taką samą czynnością – to przecież wdychanie leczniczych oparów. To prawda. Są jednak różnice zarówno w sposobie podawania leku, komfortu ich przyjmowania, a także mobilności urządzeń inhalacyjnych i nebulizatorów.

Inhalacja znana jest od setek lat i polegała niegdyś na pochyleniu się nad misą z mieszanką wody i ziół lub leków, i wdychaniu gorących oparów. Taka tradycyjna inhalacja ma swoich zwolenników, ale na rynku dostępne są dostępne specjalne urządzenia do inhalacji. Taki inhalator ma wbudowany pojemnik z lekiem w proszku lub zawiesiną, które zamienia w aerozol. Dużą wadą inhalatorów jest to, że trzeba skoordynować w nich wdech, co jest szczególnie trudne dla dzieci. Nie bez znaczenia jest też to, że w inhalatory w większości są jednorazowe.

 

Nebulizatory natomiast są urządzeniami wielokrotnego użytku, do których wlać można za każdym razem pożądaną ilość leku, a aby skorzystać z ich dobroczynnego działania wystarczy po prostu oddychać.

Nebulizacja polega na przyjmowaniu wziewnym leków, solanek czy antybiotyków w formie chłodnej mgiełki, wytwarzanej przez urządzenie, zwane nebulizatorem. Nebulizator to urządzenie wielokrotnego użytku, składające się z podajnika na lek, urządzenia z zasilaniem oraz maski lub ustnika. Maska i niewielkie rozmiary nebulizatorów zapewniają obsługę typu „hands-free”, dzięki czemu zapewniają mobilność użytkowania. Podczas nebulizacji nie musisz przyjmować niewygodnej pozycji, możesz nawet nie odrywać się od pracy!

Nebulizacja sprawdza się zwłaszcza u małych dzieci, dla których inhalacja gorąca parą oraz spokojne siedzenie nad misą nie wchodzi w grę. Zarówno nebulizator siateczkowy Neno Bene, jak i nebulizator kompresorowy Neno Sente mają w zestawie maski przeznaczone dla dzieci. Neno Bene ma dodatkową maseczkę nawet dla niemowlaków!

 

Na co pomaga nebulizacja – kiedy stosować?

 

Ten sposób podawania leków jest znany zwłaszcza astmatykom, osobom chorym na mukowiscydozę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Jest najprostszym i najszybszym sposobem na podanie leku dokładnie tam, gdzie jest potrzebny.

Wdychane cząstki leku docierają do różnych obszarów dróg oddechowych. Największe, czyli takie o rozmiarach od 20-100 μm wchłaniają się w nosie, jamie ustnej i gardle. Mniejsze – od 6 do 12 mikronów docierają głębiej, czyli do tchawicy i oskrzeli. Najmniejsze – od 1-5 μm docierają aż do pęcherzyków płucnych. Dzięki takiemu zakresowi nebulizacja polecana jest na astmę, alergie, przewlekłe zakażenia dróg oddechowych, ale także na zapalenie krtani oraz przy „zwykłym” przeziębieniu.

  • Astma: Szacuje się, że 1 na 10 osób ma zdiagnozowaną astmę we wczesnym lub późniejszym stadium. Nebulizator pomoże astmatykom w radzeniu sobie z objawami, poprzez inhalację z solą fizjologiczną lub przyjmowanie sterydów wziewnych.
  • Alergie: Alergia na sierść, roztocza, pyłki – tu także pomoże nebulizacja. Kichanie, duszności, kaszel, uporczywy katar to da alergika codzienność. Nebulizator pozwala na szybkie i łatwe podanie leków, jednocześnie otwierając drogi oddechowe, umożliwiając łatwiejsze usuwanie śluzu czy flegmy.
  • Nieżyt gardła: Chore gardło wiąże się często z bólem i problemem z przełykaniem. Nebulizator niweluje ten problem – lek dostarczany jest za pomocą mgiełki bezpośrednio do dróg oddechowych.
  • Terapia po Covid-19: Stosowanie nebulizatora nie tylko umożliwia stabilniejsze i łatwiejsze oddychanie, ale także przyspiesza rehabilitację dróg oddechowych po Covid-19 i może być stosowany jako terapia wspomagająca w ostrych chorobach dolnych dróg oddechowych.

 

Domowy nebulizator jest więc doskonałą inwestycją w zdrowie całej rodziny. Lekarze na całym świecie są zgodni: nebulizacja jest świetnym sposobem nie tylko na podanie leków, ale także na nawilżenie dróg oddechowych oraz oczyszczenie ich z wydzielin podczas trwania infekcji. Podkreślamy jednak, że stosowanie leków do nebulizacji musi być poprzedzone wizytą lub konsultacją z lekarzem.

nebulizacja co toJaki nebulizator wybrać?

W zależności od sposobu i parametrów działania rozróżniamy nebulizatory tłokowe, zwane także pneumatycznymi lub kompresorowymi, nebulizatory ultradźwiękowe oraz nebulizatory siateczkowe. Różni je od siebie sposób pracy, rozmiar, a także głośność. Przyjrzyj się bliżej nebulizatorom Neno.

 

Nebulizator siateczkowy Neno Bene

Nebulizator siateczkowy zwany jest także często nebulizatorem membranowym. Nazwy te stosowane są zamiennie, a oznaczają nie mniej, nie więcej, jak sposób, w jaki nebulizator przetwarza płyn na mgiełkę. W nebulizatorze siateczkowym znajduje się cienka membrana z mikroskopijnymi otworami. Membrana w Neno Bene wprawiana jest w drgania, a wibrujący element tłoczy lek w tempie aż 110 tysięcy wibracji na sekundę, dzięki czemu płyn zamienia się w mikrokropelki o wielkości od 1-5 mikronów, które wnikają w ściany nosa, gardła, krtani, i docierają aż do pęcherzyków płucnych (w zależności od rodzaju leku).

Innowacją i główną zaletą Neno Bene jest to, że jest to wyrób medyczny, który można stosować u niemowląt już od pierwszych miesięcy ich życia. Posiada mini-maseczkę dostosowaną do potrzeb niemowląt, a praca nebulizatora jest niezwykle cicha – zaledwie do 35 decybeli. To szczególnie przydatne, gdy Twoje dziecko ma zaburzenia sensoryczne lub źle reaguje na hałas.
W Neno Bene nebulizacja odbywa się przez wygodną maskę, a nie przez smoczek, dzięki czemu jest wydajniejsza i bardziej komfortowa – zarówno dla Rodziców, jak i Maluszka. Dziecko mniej więcej do 10-12 miesiąca życia nie oddycha przez usta, tylko przez nos. Dlatego nebulizacja za pomocą smoczka jest mniej efektywna niż za pomocą maski.

3 maski nebulizatora Neno Bene wykonane są z elastycznego tworzywa, które dopasowuje się do kształtu twarzy. W masce wycięte są otwory ułatwiające oddychanie. Należy je sterylizować alkoholem medycznym wg wytycznych zawartych w instrukcji. Nie należy wkładać ich do sterylizatora parowego, ani gotować. Wysokie temperatury mogą odkształcić trwale maskę, która straci swoja elastyczność i możliwość dostosowywania się do twarzy użytkownika.

mobilny nebulizator, inhalator siateczkowy dla niemowlątNebulizator membranowy Neno Bene jest mały, cichy i w pełni przenośny. Możesz korzystać z niego w domu, w pracy, podczas oglądania serialu, na spacerze czy jadąc samochodem. Możesz podpiąć go do powerbanka, komputera, laptopa, ładowarki samochodowej lub do dołączonego do zestawu akumulatorka zasilanego 2 bateriami typu „paluszek”. Całość zmieści się w kieszeni lub torebce, ale Neno Bene ma swój własny woreczek z tkaniny, w którym możesz przechowywać zarówno nebulizator, jak i wszystkie maseczki.

Neno Benejak inhalować niemowlę to produkt medyczny i powinien być stosowany wyłącznie z płynami i lekami przeznaczonymi do nebulizatorów membranowych. Nie należy wlewać do niego olejków oraz substancji o dużej gęstości. Innowacyjny kształt pojemnika, który doczepia się do maski, zapewnia większą wydajność i wykorzystanie leku do ostatniej kropli.

Głowica z membraną posiada wbudowane zabezpieczenie przed przegrzaniem – działa dotąd, aż w pojemniku jest płynny lek. Po osuszeniu membrany wyłącza się samoistnie. Co 30 godzin użytkowania należy wymienić głowicę z membraną (siateczką), która wytwarza aerozol. Głowica do Neno Bene dostępna jest już w sprzedaży.

Nebulizator Neno Bene to urządzenie wielokrotnego użytku, składające się z niewielkiego pojemniczka na lek, silikonowej maski i przewodu zasilającego z końcówką USB. Dzięki temu możesz mieć go przy sobie w pracy i zastosować, gdy przyjdzie taka potrzeba. Wystarczy, że podłączysz Neno Bene do źródła zasilania, nałożysz maseczkę i gotowe! Oddychaj…

urządzenie do inhalacji

Neno Bene to mądra inwestycja w zdrowie.

Zalety nebulizatora membranowego Neno Bene:

  • dla niemowląt, dzieci i dorosłych
  • bardzo mały i poręczny
  • w pełni mobilny
  • świetny podczas pracy, wakacji, jazdy samochodem
  • bardzo cichy – do 35 dB
  • idealne parametry rozmiaru cząsteczki: 1-5 mikronów
  • zestaw dla całej rodziny: 3 maski – dorośli, dzieci, niemowlęta

jaki nebulizator

Nebulizator kompresorowy Neno Sente

Inhalator pneumatyczny, inhalator tłokowy, inhalator kompresorowy. To trzy określenia na ten sam typ inhalatora. Neno Sente składa się z elektrycznego kompresora, czyli sprężarki i nebulizatora, czyli pojemnika na lek, na który można założyć maseczkę. Kompresor połączony jest z podajnikiem na lek za pomocą przewodu powietrznego o długości aż 100 cm. Sprężone powietrze przepływa przez roztwór leku i rozpyla go na maleńkie cząsteczki, które przez maskę lub wziewnik wędrują do płuc użytkownika.

 

Neno Sente to kompresorowy nebulizator dla całej rodziny. W zestawie znajdują się 2 maski – dla dorosłych oraz dla dzieci od 7 roku życia. Możesz stosować go przy leczeniu przeziębienia, grypy, astmie, zakażeniu dróg oddechowych, alergicznym nieżycie nosa oraz chorobach płuc i oskrzeli. Rodzaj oraz odpowiednią dawkę leku MUSI przepisać Ci lekarz.
Pojemnik na lek ma wyraźną i czytelną podziałkę, dzięki której odmierzysz zawsze odpowiednią ilość leku.

nebulizacja na katarNebulizator Sente przeznaczony jest do użytku domowego lub w gabinetach lekarskich. Nie jest to sprzęt mobilny, choć waży jedynie 1,240 kg. Możesz wziąć go ze sobą na wakacje lub w podróż służbową, ale użyjesz jedynie po podpięciu do źródła zasilania. Wielkość cząsteczek, to tak jak w przypadku Neno Bene 1-5 mikronów. Poziom generowanego hałasu to do 70 decybeli, a wydajność aerozolu do 0,15 ml na minutę.
Nebulizator kompresorowy Neno Sente zarejestrowany jest w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

 

Zalety nebulizatora kompresorowego Neno Sente:

  • dla dzieci i dorosłych
  • zbiornik na leki o pojemności 2-8 ml
  • wydajny: aerozol >= 0.15 ml/ min; przepływ powietrza >= 5 l/ min
  • długi przewód powietrzny
  • idealne parametry rozmiaru cząsteczki: 1-5 mikronów
  • do użytku domowego

 

CZYTAJ POWIĄZANE ARTYKUŁY:

Kultowe nianie elektroniczne marki Neno

wideonianie

ZAUFAJ POŁOŻNEJ rekomenduje Neno

rekomendacja zaufaj położnej

Lampka nocna dla dzieci Neno Titto — gadżet ułatwiający zasypianie

lampka nocna dla dziecka

Zdrowo, łatwo i wygodnie – gotowanie na parze z Neno Cibo

gotowanie na parze

About the Author:

W Neno zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby przyszłe mamy miały dostęp do profesjonalnego poradnictwa i pomocy w kwestii karmienia niemowląt. Wykwalifikowany ekspert do spraw laktacji regularnie przygotowuje wpisy, dzięki którym dowiesz się wszystkiego na temat karmienia piersią. Doradzamy, jak wybrać odpowiedni laktator i w jaki sposób poradzić sobie z zastojem pokarmu. Zyskaj rzetelną wiedzę zupełnie za darmo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *