Akcesoria do rozszerzania diety

Chcesz przygotować się do wzbogacenia diety niemowlęcia o pokarm stały? Zwykle najodpowiedniejszym momentem jest 6 miesiąc życia. Po czym możesz poznać, że Twoje dziecko potrzebuje już nie  tylko Twojego mleka? Jak ułatwić mu spożywanie produktów? Jakie akcesoria przydadzą Ci się do rozszerzania diety? Przeczytaj poniżej!

Najlepszy moment na rozszerzenie diety dziecka – 6 miesiąc życia

Dlaczego akurat w tym czasie rozszerzanie diety dziecka jest wskazane? Zauważa się, że niemowlę zaczyna potrzebować więcej składników odżywczych do prawidłowego rozwoju. Mleko matki może okazać się niewystarczające dla pełnego zapotrzebowania. Nie oznacza to jednak, że powinnaś zrezygnować z karmienia piersią. Ten moment nastanie dopiero pod koniec 2 roku życia Twojej pociechy. Poza tym przekroczenie pierwszego półrocza życia to świetny moment na rozpoczęcie procesu tolerancji wobec składników pokarmowych mogących stanowić podstawę późniejszych alergii.

Po czym poznać, że dziecko jest gotowe na nową dietę?

Chcesz wiedzieć, kiedy rozszerzać dietę dziecka? Aby się w tym upewnić, zerknij na kilka poniższych podpowiedzi związanych z jego zachowaniem. Pomogą Ci one ustalić, czy nastał już odpowiedni czas na to, by w jadłospisie Twojej pociechy umieścić nowe produkty.

  1. Czy niemowlę potrafi chwytać w rączki niewielkie elementy?
  2. Czy dziecko wykazuje zainteresowanie tym, co i jak jedzą inni domownicy?
  3. Czy jego rozwój i przybieranie na wadze delikatnie zwolniły?
  4. Czy po karmieniu piersią dziecko nadal jest głodne?
  5. Czy maluszek potrafi już samodzielnie siedzieć?

Jeśli na powyższe pytania potrafisz odpowiedzieć twierdząco, możesz zastanowić się już, od czego zacząć rozszerzanie diety dziecka. Zachowania te pokazują, że niemowlę prawdopodobnie bardzo chętnie skorzysta z dodatkowych porcji pokarmu w formie stałej.

Zasady podawania posiłków na początku wzbogacania diety

Jak rozszerzyć dietę dziecku, by mogło czerpać z niej jak najwięcej korzyści? Ważna jest  kolejność podawania produktów. Zacznij od 2 do 3 gramów kaszy manny na sam początek. Z upływem czasu podawaj również owoce i warzywa – najlepiej bardzo miękkie. Warzywa takie jak ziemniak, marchew czy dynia powinny być wcześniej ugotowane i rozdrobnione. Kiedy dziecko jest gotowe na rozszerzenie diety, zacznie przyjmować również produkty zbożowe. Ryż i kaszę należy gotować bez dodatku przypraw. Mięso natomiast zacznij wprowadzać do diety 3-4 tygodnie od rozpoczęcia jej rozszerzania.

Najpotrzebniejsze artykuły potrzebne do rozszerzania diety dziecka

Podstawowe sprzęty kuchenne i sztućce dla niemowląt należą do niezbędnika każdej mamy. Jak rozszerzyć dietę dziecka karmionego piersią, by okazało się to zdrowe i skuteczne? Posługuj się laktatorem, dzięki któremu odciągniesz naturalny pokarm. Będzie Ci on potrzebny do przygotowania kaszki manny i innych produktów zbożowych dla swojego maluszka. Poza tym produkty warzywne i ryby warto przygotowywać na parze. Możesz je blendować do odpowiedniej konsystencji, jeśli niemowlę tego potrzebuje. Nie zapomnij również o regularnym karmieniu piersią lub podawaniu dziecku mleka w butelce.

Najlepszy czas na rozszerzenie diety dziecka – podsumowanie

Pamiętaj, że wszelkie wątpliwości związane z rozpoczęciem wzbogacania diety niemowlęcia możesz skonsultować z pediatrą. Taka rozmowa pozwoli Ci zdecydować, w którym momencie najlepiej jest wprowadzać poszczególne produkty. Jeśli dziecko początkowo niechętnie sięga po nowe produkty, daj mu czas na przyzwyczajenie się do nich. Zapewne niektóre z nich polubi od razu, a inne zaakceptuje dopiero po czasie. Obserwuj dziecko i nie łącz produktów ze sobą, by łatwiej dostrzec, co jest najodpowiedniejsze dla Twojego maluszka.

 

CZYTAJ POWIĄZANE ARTYKUŁY:

Lampka nocna dla dzieci Neno Titto — gadżet ułatwiający zasypianie

lampka nocna dla dziecka

Nebulizatory – dlaczego warto się inhalować?

nebulizatory i inhalatory

Jak rozszerzyć dietę dziecka karmionego piersią?

About the Author:

W Neno zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby przyszłe mamy miały dostęp do profesjonalnego poradnictwa i pomocy w kwestii karmienia niemowląt. Wykwalifikowany ekspert do spraw laktacji regularnie przygotowuje wpisy, dzięki którym dowiesz się wszystkiego na temat karmienia piersią. Doradzamy, jak wybrać odpowiedni laktator i w jaki sposób poradzić sobie z zastojem pokarmu. Zyskaj rzetelną wiedzę zupełnie za darmo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *