Jak zwiększyć produkcję mleka matki przy użyciu laktatora

Jak zwiększyć produkcję mleka matki przy użyciu laktatora

Wiele świeżo upieczonych mam martwi się o to, czy ma wystarczającą ilość pokarmu dla swojego dziecka. Jeżeli maluszek jest niespokojny, płaczliwy, bardzo często chce przebywać przy piersi lub zupełnie odwrotnie – odmawia jej ssania, mamy są przekonane, że mleka w piersiach jest za mało. W takich sytuacjach kobiety decydują się na dokarmianie dziecka mlekiem modyfikowanym. Jak zwiększyć produkcję mleka? Kiedy i czy w ogóle warto decydować się na wprowadzenie mleka modyfikowanego? Sprawdźmy!

 

Spis treści:

 

Rzeczywisty niedobór pokarmu – przyczyny

Zdarzają się sytuacje, w których kobieta produkuje zbyt mało pokarmu. Mówimy wówczas o rzeczywistym niedoborze pokarmu. Główną przyczyną tego stanu jest niedostateczne opróżnianie piersi. Musisz wiedzieć, że produkcja mleka odbywa się na zasadzie popytu i podaży – dziecko podczas karmienia, za sprawą odpowiedniej techniki ssania piersi niejako składa zamówienie” na kolejną porcję pokarmu.

Jeżeli nieprawidłowo przystawiasz dziecko do piersi, uniemożliwiasz mu skuteczne pobranie pokarmu. Skutkuje to zaburzeniem odruchów – prolaktynowego i oksytocynowego. Źródłem wiedzy na temat prawidłowego przystawiania maluszka do piersi powinna być porada położnej lub wykwalifikowanego doradcy laktacyjnego. 

Zdarza się też, że maluch nie pobiera odpowiedniej ilości mleka z powodu zaburzeń mechanizmu ssania. Do takiej sytuacji może dochodzić na skutek karmienia butelką, szczególnie przy użyciu nieodpowiednio dobranego smoczka. 

Jeżeli zależy Ci na utrzymaniu optymalnego poziomu produkcji mleka, powinnaś całkowicie wykluczyć dokarmianie i pojenie dziecka. Do ukończenia szóstego miesiąca życia, pokarm mamy skutecznie zaspokaja głód i pragnienie dziecka. Jeżeli wdrożysz dodatkowe pożywienie lub zaczniesz podawać maluszkowi wodę, jego zapotrzebowanie na pokarm z piersi ulegnie zmniejszeniu. Skutkuje to niedostateczną stymulacją piersi i w efekcie spowoduje zmniejszenie ilości produkowanego mleka.

Na zmniejszenie produkcji mleka może wpłynąć także zbyt mała częstotliwość karmień lub za krótki czas ich trwania. Zalegające mleko w piersi hamuje proces wytwarzania kolejnej porcji pokarmu. Dlatego możesz spotkać się z zaleceniem położnej, abyś po każdym karmieniu dodatkowo odciągała pokarm za pomocą laktatora. Powinnaś także docenić wartość nocnych karmień, ponieważ nocą wydziela się najwięcej prolaktyny, która jest niezbędna do wytwarzania odpowiedniej ilości mleka.

Poradny od Neno: Jak zwiększyć laktację

 

Wsparcie emocjonalne i opieka nad sobą

Na zmniejszenie ilości produkowanego pokarmu mogą wpłynąć także czynniki związane bezpośrednio ze zdrowiem i trybem życia mamy. Do tego rodzaju przyczyn zmniejszenia podaży pokarmu zaliczamy: przemęczenie, długotrwały stres, otyłość, palenie papierosów, zaburzenia hormonalne, czy brak wiary w możliwość wykarmienia maluszka.

Pamiętaj, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko, dlatego tak ważne jest, abyś zadbała o siebie, prowadząc zdrowy tryb życia. Odpowiednia dawka aktywności fizycznej i zbilansowana dieta są kluczem do sukcesu. Dobre samopoczucie, na które bez wątpienia wpływa właściwe odżywianie się, pomoże Ci sprawować efektywną opiekę nad pociechą. Pamiętaj, że kobiety karmiące piersią nie mogą palić papierosów i pić alkoholu. Obie te używki to silne, uzależniające, toksyczne substancje przenikające do pokarmu i negatywnie wpływające na rozwój dzieci. 

Czytaj więcej na temat: Czego nie możesz jeść karmiąc piersią?

 

Oprócz troski o fizyczną kondycję organizmu warto poświęcić uwagę także dobrostanowi psychicznemu. Kobieta w okresie laktacji nie powinna unikać proszenia o pomoc – zarówno specjalistów, jak i swoich najbliższych. To normalne, że możesz wtedy mieć mniej czasu i energii na zajmowanie się domem. Twoi najbliżsi z pewnością zrozumieją fakt, że potrzebujesz ich wsparcia.

 

Omówienie zalet laktatora

Jeżeli Twoje dziecko ssie pierś nieefektywnie lub potrzebne jest dodatkowe pobudzanie piersi do produkcji pokarmu, położna może zalecić odciąganie mleka za pomocą laktatora.

Wyróżniamy dwie grupy laktatorów – urządzenia ręczne i elektryczne. Laktator ręczny sprawdza się wyłącznie przy sporadycznym użytkowaniu. Do rozbudzenia laktacji i codziennego odciągania pokarmu znacznie lepiej nadają się laktatory elektryczne.

Polecamy do przeczytania: Zalety i wady laktatora elektrycznego

 

Działanie laktatora elektrycznego polega na odtwarzaniu rytmu ssania piersi przez dziecko, co skutecznie pobudza laktację. W bogatej ofercie Neno znajdują się zarówno laktatory pojedyncze, jak i podwójne modele, które umożliwiają odciąganie pokarmu z obu piersi jednocześnie. Laktatory od Neno są ciche, kompaktowe i łatwo utrzymać je w czystości. Pośród laktatorów Neno znajdziesz zarówno modele dwufazowe, jak i te mające trzy fazy działania.

Podwójny, trójfazowy, bezprzewodowy laktator elektryczny Neno Bianco

Przeczytaj również: Masowanie piersi, zastój pokarmu, relaksacja i problemy laktacyjne – co powinnaś wiedzieć.

 

Techniki i metody korzystania z laktatora

Jak już wspomnieliśmy, laktator elektryczny jest pomocny w celu rozpoczęcia i utrzymania laktacji, kiedy dziecko z jakiejś przyczyny nie ssie piersi. Urządzenie używane jest także po to, aby skutecznie zwiększyć ilość produkowanego mleka.

Laktatory elektryczne służą do częstego odciągania większych ilości kobiecego pokarmu. W asortymencie Neno znajdują się laktatory z dwufazowym systemem ssania (faza stymulacji i faza głębokiego odciągania), na przykład pojedynczy model Neno Uno lub podwójny laktator Neno Bueno. Drugą grupę stanowią laktatory trójfazowe. Pojedyncze modele to między innymi Neno Angelo i Neno Perfetto. Przykładem urządzenia pozwalającego na odciąganie z obu piersi jest laktator Neno Camino.

Podwójny elektroniczny bezprzewodowy laktator Neno Camino

Zanim rozpoczniesz odciąganie pokarmu za pomocą laktatora, możesz pobudzić odruch wypływu mleka poprzez ciepły prysznic połączony z delikatnym masażem piersi w kierunku brodawki. Przed rozpoczęciem odciągania mleka zadbaj także o wygodną pozycję i spokojne, intymne miejsce. W pobudzeniu odruchu wypływu mleka pomaga także myślenie o dziecku lub przytulenie go. Podczas odciągania pokarmu należy pamiętać o tym, że mleko zaczyna wypływać po mniej więcej dwóch minutach. Nie zniechęcaj się do używania laktatora, jeżeli pokarm nie pojawi się bezpośrednio po przyłożeniu urządzenia do piersi. Pod żadnym pozorem nie wyciskaj pokarmu z piersi na siłę, ponieważ możesz w ten sposób uszkodzić pęcherzyki mleczne.

Jeżeli planujesz podać dziecku odciągnięty pokarm, pamiętaj o uprzednim umyciu rąk. Nie ma natomiast konieczności mycia piersi przed każdą sesją odciągania – wystarczy zachowanie standardowej, codziennej higieny gruczołów. Nie udowodniono także, aby konieczne było wylewanie początkowej porcji mleka.

Odciąganie mleka za pomocą laktatora elektrycznego może odbywać się w kilku systemach. Najbardziej efektywny jest system symultaniczny. Polega on na odciąganiu pokarmu z obu piersi jednocześnie przez około 15 minut od pojawienia się odruchu wypływu mleka. Do przeprowadzenia sesji odciągania w systemie symultanicznym będziesz potrzebowała jednego z podwójnych laktatorów Neno.

Za pomocą laktatora pojedynczego możesz odciągać pokarm systemem sekwencyjnym. Oznacza to pozyskiwanie mleka naprzemiennie z obu piersi. Sesja powinna trwać łącznie około 30 minut. Jeżeli posiadasz laktator marki Neno, z pewnością ma on dwie lub trzy fazy pracy. Dzięki temu nie musisz stosować schematu Chele Marmet podczas sekwencyjnej techniki odciągania mleka. Schemat ten dotyczy wyłącznie laktatorów jednofazowych.

 

Jak ocenić skuteczność karmienia?

Aby skutecznie rozróżnić rzeczywisty niedobór pokarmu od niedoboru pozornego, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.

Jeżeli dziecko efektywnie i prawidłowo ssie pierś, dźwięk połykania pokarmu jest wyraźnie słyszalny przez około 10 minut z każdej piersi. Kolejnym dobrym znakiem jest odpowiednia ilość karmień – 8 do 12 w skali doby, z czego przynajmniej jedna sesja odbywa się nocą.

Maluszek po zakończeniu karmienia powinien być spokojny – może zasnąć lub spokojnie czuwać. Od piątego dnia życia dziecko powinno oddawać minimum 3 stolce w ciągu doby. W szóstym tygodniu życia stolce mogą zacząć pojawiać się raz na kilka dni. Odpowiednio odżywione dziecko moczy w skali doby około sześciu pieluszek.

Doskonałym wyznacznikiem efektywności karmienia jest waga dziecka. To zupełnie normalne, że w pierwszych dobach życia malec traci około 10% masy urodzeniowej. Jeżeli Twoja pociecha otrzymuje odpowiednią dawkę mleka, powinna osiągnąć masę urodzeniową najpóźniej po dwóch tygodniach.

 

Podcast Karm z Neno — jak sprawdzić czy dziecko się najada? Przydatne wskazówki o karmieniu piersią

 

Opis suplementacji i zwiększenia podaży mleka

Jeżeli dotknął Cię kryzys laktacyjny – zachowaj spokój i skorzystaj z pomocy położnej. Kryzysem laktacyjnym nazywamy przejściowy moment, w którym zwiększa się zapotrzebowanie dziecka na pokarm. Może wynikać to ze skoku rozwojowego. Pamiętaj, że najgorszym rozwiązaniem jest podanie dziecku mleka modyfikowanego na własną rękę. Wdrożenie dokarmiania mieszanką powinno odbywać się wyłącznie z zalecenia i pod ścisłą kontrolą lekarza. Jeżeli specjalista oceni, że dziecko wymaga dokarmiania mieszkanką, na pewno poinformuje Cię o tym, że zawsze przed podaniem sztucznego pokarmu, należy najpierw nakarmić malca piersią.

Stabilizacja laktacji trwa około dwóch miesięcy od dnia porodu. W tym czasie ilość wytwarzanego pokarmu dostosowuje się do zapotrzebowania dziecka. Twoje piersi mogą być miękkie zarówno przed, jak i po karmieniu, jednak nie wskazuje to na brak pokarmu. Jeżeli położna stwierdzi, że pokarmu faktycznie jest mniej, wskaże Ci odpowiednią drogę do pobudzenia laktacji. Jeżeli bez konsultacji ze specjalistą podejmiesz decyzję o dokarmianiu dziecka mlekiem modyfikowanym i nie dopilnujesz tego, aby odpowiednio często przystawiać malca do piersi, możesz spowodować całkowite zahamowanie laktacji.

 

Mleko donacyjne – co to takiego?

Banki mleka są profesjonalnymi laboratoriami, które zajmują się pozyskiwaniem pokarmu od honorowych dawczyń mleka, a także jego badaniem, przechowywaniem i dostarczaniem do potrzebujących maluchów. Jak podaje WHO, mleko kobiece z banku mleka jest drugim najlepszym pokarmem, jaki można podawać noworodkom. Czy każde dziecko może otrzymać pokarm z banku mleka? Niestety nie. Mleko donacyjne przeznaczone jest dla dzieci przebywających w warunkach szpitalnych, które z jakiegoś powodu nie mogą być karmione mlekiem własnej mamy. Mleko pochodzące z banku stosuje się najczęściej u wcześniaków. Dzięki honorowym dawczyniom pokarmu wcześniaki mogą być żywione wyłącznie mlekiem kobiecym już od pierwszych dni życia. Ten model żywienia korzystnie wpływa na odporność i rozwój maluszków, które przyszły na świat we wcześniejszym terminie. W Polsce funkcjonuje 16 banków mleka kobiecego. Na terenie całej Europy znajdziemy ponad 200 placówek tego rodzaju.

 

Skuteczność laktatorów Neno potwierdzona przez prawdziwe historie mam

Czy możliwość zwiększenia laktacji to tylko mit? Zdecydowanie nie. Świadczą o tym poniższe opowieści kobiet, z którymi związana jest firma Neno.

Skuteczność laktatora potwierdzona przez prawdziwe historie mam

Takie komentarze doskonale pokazują nam, jak ważne dla młodej mamy jest posiadanie odpowiednio dobranego, kompaktowego laktatora. Częste, regularne korzystanie z urządzenia w połączeniu z dbałością o zdrowie, są w stanie skutecznie pobudzić laktację.

 

Podsumowanie

Używanie laktatora jest skuteczną drogą do zwiększenia produkcji mleka. Jeżeli szukasz idealnego laktatora, dobranego do indywidualnych potrzeb, zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu Neno. Pamiętaj, że wszelkie wątpliwości dotyczące ilości produkowanego mleka, powinny być konsultowane z lekarzem lub położną. Nie podejmuj na własną rękę decyzji o podawaniu dziecku mleka modyfikowanego – tak duża zmiana w jego żywieniu powinna odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza.

 

Więcej o produktach Neno:

About the Author:

W Neno zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby przyszłe mamy miały dostęp do profesjonalnego poradnictwa i pomocy w kwestii karmienia niemowląt. Wykwalifikowany ekspert do spraw laktacji regularnie przygotowuje wpisy, dzięki którym dowiesz się wszystkiego na temat karmienia piersią. Doradzamy, jak wybrać odpowiedni laktator i w jaki sposób poradzić sobie z zastojem pokarmu. Zyskaj rzetelną wiedzę zupełnie za darmo.