Sposoby na katar u dziecka
Spis treści
Sprawdzone sposoby na katar u dziecka
Katar u dziecka to dolegliwość, która spędza sen z powiek młodym rodzicom. Najczęściej trwa kilka do kilkunastu dni, jednak zwłaszcza dla małych dzieci jest szczególnie uciążliwy. Dziecięce kanały nosowe są małe, więc nawet niewielki obrzęk powodować może dyskomfort, problemy z oddychaniem, snem, a nawet z jedzeniem.
Najlepszym sposobem, żeby pomóc dziecku z katarem jest użycie aspiratora, który szybko i skutecznie pozwala usunąć zalegającą wydzielinę z nosa dziecka.
Przyczyny i objawy kataru u dzieci
Katar, zwany też ostrym nieżytem błony śluzowej nosa, to stan, w którym na skutek zapalenia błona śluzowa nosa wytwarza w nadmiernych ilościach wydzielinę. Najczęściej etiologia jest wirusowa lub bakteryjna, nierzadko również o podłożu alergicznym. Wystąpienie kataru jest tak naprawdę reakcją obronną naszego organizmu na pojawienie się stanu zapalnego. Katar przeważnie ustępuje samoistnie, jednak w szczególności u małych dzieci nie można go lekceważyć, ponieważ może prowadzić do poważniejszych chorób takich jak zapalenie zatok czy ucha.
Główne objawy kataru u dzieci to wystąpienie wodnistej wydzieliny z nosa , o zabarwieniu przezroczystym, żółtym lub zielonkawym, a także pojawieniu się odczucia zatkanego nosa. Często towarzyszy mu też osłabienie węchu, bóle głowy, a także kłopoty ze snem. U niemowląt dodatkowym objawem mogą być kłopoty z jedzeniem spowodowane trudnościami ze ssaniem piersi lub butelki, które często mylone są z brakiem apetytu.
Na co zwrócić uwagę wybierając aspirator?
- Tradycyjna gruszka – produkt, którego przedstawiać nie trzeba. Jej główną zaletą jest niska cena. Niestety większość modeli jest jednorazowa, ponieważ nie ma możliwości dezynfekcji. Dodatkowo gruszki mają problem z dokładnym wyczyszczeniem noska.
- Odsysacz podpinany do odkurzacza- to rozwiązanie sprawdzone od lat, ale głośne i mało funkcjonalne. Co więcej czasami może okazać się niebezpieczne.
- Elektryczne odciągacze – najbardziej efektywne, poręczne i ciche. Dodatkową zaletą jest łatwość w czyszczeniu i często atrakcyjny wygląd. Najważniejszą zaletą aspiratorów elektrycznych jest ich bezpieczeństwo. Takie urządzenie jest w pełni bezpieczne i zapewnia skuteczne usunięcie zalegającej wydzieliny. Dzięki tym zaletą możesz czuć się spokojnie o nosek Twojego malucha.
Jak jeszcze pomóc dziecku z katarem?
Dzieci nie są w stanie same poradzić sobie z katarem. Co w takiej sytuacji może zrobić rodzic, żeby ulżyć maluchowi? Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów
- Inhalacje z soli fizjologicznej – zapewniają dodatkowe nawilżenie błony śluzowej nosa, udrażniają i przetykają nosek
- Dieta o zwiększonej zawartości witaminy C – warto zadbać, aby podczas przeziębienia dieta dziecka była bogata w produkty zawierające witaminę C takie jak kiszonki, soki owocowe.
- Naturalne syropy– sposób znany jeszcze przez nasze babcie. Najlepiej sprawdzają się syropy z cebuli lub buraka nazywane też bombami witaminowymi.
Nie zapominajmy, że najważniejsza jest profilaktyka. Należy unikać kontaktu dziecka z osobami chorymi, tym samym minimalizując ryzyko złapania kataru przez malucha. Bardzo ważne jest również dbanie do ubieranie dziecka dopasowane od warunków atmosferycznych. Jeżeli objawy u dziecka nie ustępują koniecznie skonsultuj się z lekarzem.