światowy tydzien karmienia piersią laktatory neno

W Neno w dniach 1-7 sierpnia po raz pierwszy będziemy obchodzić Światowy Tydzień Karmienia Piersią. To dla nas szczególne święto, ponieważ najchętniej wybieranymi przez młode Mamy produktami są nasze laktatory elektryczne.

W 1990 UNICEF ustanowił Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią, w którym przyjęto deklarację zasad ochrony i wspierania idei karmienia naturalnego. Do programu przystąpiło aż 120 państw, w tym Polska. Założenie jest proste i najbardziej naturalne – edukacja i promowanie karmienia piersią, w celu zapewnienia prawidłowego rozwoju dziecka i zachowania zdrowia Mamy.

W Neno z chęcią przyłączamy się do inicjatywy i organizujemy promocję na elektroniczne laktatory bezprzewodowe Neno. Dzięki nim możesz kontynuować karmienie naturalnym mlekiem nawet wtedy, gdy nie ma Cię przy dziecku. Powrót do aktywności zawodowej i towarzyskiej? Z laktatorami Neno możesz zapewnić swojemu dziecku zdrowy i naturalny pokarm, jednocześnie nie rezygnując ze swoich planów. Z okazji Światowego Tygodnia Karmienia Piersią przygotowaliśmy specjalne rabaty na laktatory. Śledź nas na Facebooku i Instagramie, i przyłącz się do grupy #rodzezneno!

Mleko Mamy to inwestycja w zdrowie dziecka teraz i na całe życie!

swiatowy tydzien karmienia piersia laktatory neno

Korzyści z karmienia piersią – zdrowe dla dziecka, zdrowe dla Mamy

Karmienie piersią, oprócz oczywistego budowania więzi emocjonalnej pomiędzy Mamą a bobasem, ma ogromne znaczenie w przyszłym rozwoju niemowlaka, a także ma bezpośredni wpływ na zdrowie karmiącej Mamy.

Z medycznego i naukowego punktu widzenia nie ma lepszego pokarmu niż mleko Matki. Do dziś nie wynaleziono niczego, co mogłoby dać tak wiele zarówno karmiącemu, jak i karmionemu. Mleko Mamy ma wiele składników immunoaktywnych, czyli takich, które obniżają ryzyko infekcji u dziecka – laktoferyna ogranicza rozwój bakterii i powoduje wzrost korzystnej mikroflory w jelitach, cytokina odpowiada za dojrzewanie i namnażanie się komórek odpornościowych, a to tyle niektóre przykłady. Co ciekawe – mleko Mamy ma także komórki macierzyste, które nie są trawione przez dziecko, lecz migrują do narządów, które wymagają „naprawy” i tam zmieniają się w komórkę konkretnego narządu.

Wraz z mlekiem Mamy dziecko otrzymuje cały pakiet białek, tłuszczy, węglowodanów, witamin i mikroelementów, a także aktywnych biologicznie składników: hormonów, enzymów, składników pobudzających rozwój mikroflory jelitowej. Dostarczane wraz z mlekiem Mamy ogromne ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych niezbędnych do rozwoju mózgu i komórek nerwowych wspomagają rozwój poznawczy malucha.

To wszystko „programuje” przyszłe zdrowie Twojego dziecka – zmniejsza ryzyko infekcji, nadwagi, cukrzycy, alergii i nadciśnienia.

Karmienie piersią ma także korzyści dla Mamy – badania wykazują mniejsze ryzyko raka piersi i jajników wśród Mam karmiących naturalnie. Te Mamy rzadziej też chorują na osteoporozę – zwłaszcza w okresie menopauzy, a hormony produkowane podczas karmienia pozwalają im wrócić do formy sprzed ciąży i porodu.

Pamiętaj, im dłużej karmisz, tym lepiej dla Ciebie i Twojego dziecka.

karmienie naturalne

Co ile karmić dziecko?

Przez pierwsze pół roku dziecko należy przystawiać do piersi średnio 8-12 razy w ciągu doby. Z czasem dobowa liczba karmień będzie się zmniejszać. Niemowlaka karm „na żądanie” – zawsze, ilekroć będzie się domagał karmienia. Karm zawsze według potrzeb, nigdy według zegarka.

Laktatory bezprzewodowe pozwolą Ci odciągnąć pokarm, aby podać go dziecku, gdy Ciebie nie będzie obok. Laktator elektryczny pomoże Ci także opróżnić pierś, gdy poczujesz taką potrzebę, a dziecko akurat nie będzie miało ochoty ssać.

Jak długo karmić piersią?

Na pytanie „jak długo karmić piersią” odpowiedź jest prosta – im dłużej, tym lepiej. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby karmić dziecko wyłącznie piersią aż do 6-go miesiąca życia. Od 6 do 24 miesiąca powinno się zacząć rozszerzać dietę dziecka o inne produkty, jednocześnie nadal karmiąc naturalnym mlekiem Mamy.

Ani WHO, ani inna organizacja zdrowia nie określa jednak górnej granicy do kiedy należy karmić piersią. Jest to indywidualny wybór i decyzja karmiącej Mamy.

jak długo dziecko powinno ssać pierś

 

Co jeść podczas karmienia piersią?

Dieta karmiącej Mamy powinna być urozmaicona i pełnowartościowa przez cały okres laktacji i karmienia piersią. Nie ma konkretnych wytycznych, ani superfoodów. Bez ograniczeń możesz jeść surowe warzywa, 2-3 porcje owoców oraz tyle samo produktów mlecznych, dwa razy więcej produktów zbożowych, 1-2 porcji mięsa, ryb lub jajek, i tyle samo olejów bogatych w kwasy nienasycone.

Nie musisz eliminować z diety malin, orzechów, ani truskawek, jeśli taka eliminacja nie ma podłoża medycznego. Dietę eliminacyjną możesz wprowadzić jedynie pod opieką lekarza lub dietetyka, jeśli zaistnieje podejrzenie alergii.

Pamiętaj, że twoja odpowiednia dieta jest potrzebna nie tylko do karmienia piersią, ale także do opieki nad Maluszkiem, a to wymaga sporej energii.

pierwsze dni karmienia piersią

Kilka faktów o karmieniu piersią:

  • mleko mamy to substancja bioaktywna, której do dziś nie udało się skopiować!
  • mleko zmienia skład i wartości odżywcze w czasie rozwoju laktacji. Dostosowuje się do zmieniających i rosnących potrzeb odżywczych dziecka
  • karmienie piersią wspomaga naturalną regenerację i pozwala macicy powrócić do rozmiaru sprzed porodu
  • dziecko samo kontroluje przepływ mleka przez wytwarzanie podciśnienia ustami językiem: ssie, przełyka i oddycha. Laktatory Neno naśladują rytm ssania niemowlaka
  • niemal 75% matek wytwarza więcej mleka w prawej piersi
  • każde opróżnienie piersi podczas odciągania pokarmu wyzwala większą produkcję mleka
  • dziecko ssie pierś do nasycenia głodu, a nie do „opróżnienia” piersi
  • mleko bezpośrednio po porodzie, tak zwana „siara”, ze względu na bogactwo składników odżywczych, zwana jest także mlekiem immunologicznym
  • mleko mamy to pierwsza „szczepionka” dla dziecka
  • karmienie piersią zmniejsza ryzyko nowotworu piersi i jajników u Mam
  • ilość mleka w piersiach zależy od hormonów, a nie od ilości i rodzaju przyjmowanych płynów
  • podczas karmienia zarówno w mózgu Mamy, jak i dziecka wyzwalana jest oksytocyna – hormon szczęścia
  • w mleku mamy znajdują się komórki macierzyste, które mogą zmienić się w dowolną komórkę w ciele maluszka
  • mleko Mamy chłopca, ma inny skład niż mleko Mamy dziewczynki. Chłopcy mają większe zapotrzebowanie energetyczne – białko i tłuszcz, a mleko Mamy karmiącej dziewczynkę zawiera więcej wapnia

 

Artykuły powiązanie:

Długie karmienie piersią – korzyści płynące z natury
Czym jest laktator elektryczny – co daje i jaki wybrać?
Porównanie laktatorów elektrycznych Neno
Elegancki podwójny laktator z linii PREMIUM – Neno Camino
Nowości wiosenne – laktatory bezprzewodowe Neno
Letnia premiera – podwójny laktator elektroniczny Neno Bella Twin
Lejki Neno

About the Author:

W Neno zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby przyszłe mamy miały dostęp do profesjonalnego poradnictwa i pomocy w kwestii karmienia niemowląt. Wykwalifikowany ekspert do spraw laktacji regularnie przygotowuje wpisy, dzięki którym dowiesz się wszystkiego na temat karmienia piersią. Doradzamy, jak wybrać odpowiedni laktator i w jaki sposób poradzić sobie z zastojem pokarmu. Zyskaj rzetelną wiedzę zupełnie za darmo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *