Pierwsze miesiące bycia mamą. Co trzeba wiedzieć o karmieniu piersią?

Pierwsze miesiące bycia mamą. Co trzeba wiedzieć o karmieniu piersią?

Pierwsze miesiące macierzyństwa wymagają od świeżo upieczonej mamy szybkiego przystosowania się do nowej sytuacji. Nadmiar nowych obowiązków i odpowiedzialność za zdrowie i bezpieczeństwo niemowlęcia mogą być przytłaczające. Dowiedz się wszystkiego, co trzeba wiedzieć na temat laktacji i karmienia piersią.

 

Spis treści:

 

Po czym poznać, że noworodek jest głodny?

Noworodek karmiony mlekiem mamy powinien być karmiony na żądanie. Oznacza to, że niemowlę należy przystawić do piersi, kiedy tylko zauważymy pierwsze oznaki głodu. Głodny maluch zaczyna się rozglądać, staje się nerwowy, może także ssać koc, palce, odwracać główkę lub wydawać charakterystyczny dźwięk cmokania. Kiedy głód staje się dotkliwy, niemowlę zaczyna płakać. Nie trzeba jednak czekać do tego momentu, ponieważ rozdrażniony, zmęczony malec będzie jadł nerwowo, odrywając się od piersi. Łapczywe ssanie pokarmu prowadzi do kolek i innych kłopotów z brzuszkiem. Warto pamiętać, że niemowlaka karmionego piersią nie da się przekarmić.

 

Jak obudzić niemowlę do karmienia?

Noworodek przychodzi na świat bez wykształconego rytmu dobowego. Szacuje się, że w pierwszych tygodniach życia maluch przesypia średnio 16 – 18 godzin na dobę. Po przebudzeniu dziecko sygnalizuję głód lub potrzebę zmiany pieluchy. Przyjmuje się, że niemowlę powinno być karmione około 8 – 12 razy na dobę, z czego przynajmniej dwa karmienia powinny przypadać na porę nocną. Budząc noworodka na karmienie, należy zachować delikatność i cierpliwość. Dziecko potrzebuje czasu na rozbudzenie się. O wiele łatwiej obudzić malucha, który znajduje się w płytkiej fazie snu – REM. Wybudzenie noworodka polega na wyjęciu go z łóżeczka. Czasem sam dotyk wystarczy, aby malec się obudził. Pomocne okazuje się także rozpoczęcie zmieniania pieluszki. Niemowlę szybciej obudzi się do karmienia, kiedy w pomieszczeniu włączysz delikatne światło. Możesz także mówić do dziecka delikatnym głosem.

 

Jak karmić piersią?

Do efektywnego karmienia piersią potrzebna jest wygodna pozycja. Wiele kobiet, szczególnie w okresie połogu, decyduje się na swobodną pozycję „spod pachy”. Kluczowe jest, abyś podczas każdego karmienia pozwoliła dziecku pobierać pokarm z piersi tak długo, jak zechce. Pierwsze miesiące karmienia piersią są najtrudniejsze, ponieważ dziecko może domagać się pokarmu nawet co 45 minut. Nie oznacza to jednak, że kobieta produkuje zbyt mało mleka. W pierwszych miesiącach życia maluszka dziecko domaga się przystawiania do piersi nie tylko po to, aby zaspokoić głód. Częste karmienie pozwala skutecznie rozwinąć laktację. Ponadto malec pragnie kontaktu z mamą, ponieważ znajomy dotyk działa na niego uspokajająco.

Pozycje do karmienia piersią

Rekomendacje od Neno: Jak stworzyć przyjazną przestrzeń do karmienia piersią

 

Karmienie piersią z jednej czy dwóch?

Kiedy zakończysz karmienie jedną piersią, możesz przystawić dziecko do drugiej z nich. Zobacz, czy maluch próbuje chwycić brodawkę. Najedzony malec sam puści pierś, będzie spokojny i może nawet od razu zasnąć. Jeżeli niemowlę nie wyraża chęci pobrania pokarmu z drugiej piersi, oznacza, że jest najedzone. Przy kolejnym karmieniu rozpocznij proces od piersi przeciwstawnej.

 

Jak często zaleca się karmić noworodka? Czy zawsze mam się trzymać harmonogramu?

Dziecko przychodzi na świat z żołądkiem niewielkich rozmiarów. U dwutygodniowego malucha ma on rozmiar małej moreli, a po osiągnięciu pierwszego miesiąca życia żołądek można porównać do jajka kurzego. W ciągu dnia dziecko potrzebuje karmienia co dwie lub trzy godziny. W nocy przerwy między karmieniami mogą wynosić nawet pięć godzin. Każdy noworodek ma inne potrzeby. Nie należy sztywno trzymać się harmonogramu karmień ani porównywać się do innych mam karmiących piersią. Dziecko jest stanowczo zbyt małe na ustalenie planu karmienia. Najlepszą drogą jest pozwolenie dziecku na przejęcie kontroli nad częstotliwością karmienia.

 

Ile minut dziecko powinno ssać pierś?

Wiele młodych mam ma wątpliwości co do czasu trwania karmienia piersią. Niektóre noworodki jedzą bardzo szybko i potrzebują około 10 minut na każdą pierś. Inne dzieci jedzą powoli i spędzają bardzo dużo czasu przy piersi. W przypadku, kiedy karmienie trwa dłużej niż 40 minut, zaleca się kontakt z doradcą laktacyjnym. Być może specjalista zaleci stosowanie bardziej efektywnych technik karmienia.

 

Dlaczego dziecko tak często chce jeść?

Żołądek niemowlaka jest naprawdę niewielki. Dziecko nie jest w stanie najeść się na zapas. Dlatego malec musi często jeść, aby zaspokoić głód i pragnienie. W pierwszych miesiącach życia normą jest przystawianie malca do piersi 8 – 12 razy na dobę. Jeżeli karmienie piersią zbyt często nie jest możliwe z powodu powrotu do pracy lub innych aspektów życia mamy, można spróbować przygody z laktatorem. Podawanie odciągniętego pokarmu za pomocą butelki przez tatę lub inną bliską osobę, pozwala mamie na podążanie za swoimi potrzebami przy jednoczesnej pewności, że maluszek dostaje wszystko to, co najlepsze dla jego rozwoju.

Dlaczego dziecko tak często chce jeść?

Polecamy do przeczytania: Jaki laktator przy karmieniu piersią? Jak kupić dobry laktator

 

Po czym mogę poznać, że dziecko jest najedzone?

Karmienie piersią uniemożliwia sprawdzenie, jaką ilość pokarmu przyjął noworodek. Sprawia to, że możesz martwić się tym, czy malec jest najedzony. Aby pozbyć się tych wątpliwości, należy zaufać swojemu ciału i potrzebom dziecka. Na początku każdego karmienia, głodny malec ssie pierś niezwykle szybko. Stymulowanie brodawki powoduje tzw. wypływ. Ten stan można rozpoznać po specyficznym uczucia łaskotania w piersiach, chociaż duża grupa kobiet nie odczuwa w takim momencie żadnych dodatkowych symptomów. Po ustaniu wypływu rytm ssania dziecka zdecydowanie zwalnia. Najedzone niemowlę jest spokojne i zrelaksowane. Opróżniona pierś powinna stać się wiotka i miękka.

 

 Podcast Karm z Neno — jak sprawdzić czy dziecko się najada? Przydatne wskazówki o karmieniu piersią

 

Czego nie można jeść w czasie karmienia piersią?

Dieta matki karmiącej powinna obfitować w witaminy i składniki mineralne. Przede wszystkim chodzi o wapń, żelazo, witaminy C i D oraz kwasy omega – 3. Mimo powszechnego dostępu do aktualnej wiedzy medycznej wciąż panuje wiele szkodliwych mitów dotyczących diety kobiety karmiącej piersią. Warto pamiętać, że żołądek nie jest bezpośrednio połączony z gruczołami mlecznymi. Do pokarmu przenikają witaminy i minerały zawarte w krwi matki, jednak mleko nie przejmuje smaku potraw spożywanych przez kobietę. Jedną rzeczą, która jest całkowicie zakazana w diecie kobiety podczas karmienia piersią, są używki. Kobieta nie może spożywać alkoholu ani palić papierosów. Nie wyklucza się picia kawy, jednak należy ją ograniczyć. Maksymalna ilość to 300 mg kofeiny dziennie.

Czytaj więcej o diecie mamy: Czego nie możesz jeść karmiąc piersią?

 

Jeżeli nie możesz karmić piersią, co wtedy?

Jeżeli nie możesz lub nie chcesz karmić dziecka bezpośrednio z piersi, ale chcesz podawać maluchowi swój pokarm, możesz skorzystać z możliwości odciągania pokarmu. Na rynku istnieje wiele laktatorów, dzięki którym w wygodny sposób pozyskasz pokarm i podtrzymasz laktację. Szczególnie polecane są laktatory elektryczne, które samoczynnie odciągają pokarm. Przy stałym karmieniu z butelki największą wydajność zapewniają elektroniczne laktatory podwójne, ponieważ odciągają pokarm z dwóch piersi jednocześnie.

Zapoznaj się z tym artykułem: Co musisz wiedzieć, aby wybrać najlepszy laktator?

 

Suplementacja witaminy D3

Ważną informacją jest fakt, że dziecku karmionemu piersią obowiązkowo należy podawać witaminę D3 w dawce 400 jm. Tę dawkę może modyfikować wyłącznie lekarz. Również w gestii specjalisty leży określenie, do jakiego wieku dziecka należy kontynuować suplementację. Witamina D3 jest konieczna do prawidłowego rozwoju dziecka. Brak suplementacji może powodować kłopoty z przyswajaniem wapnia, co w efekcie prowadzi do krzywicy. Niski poziom witaminy D3 ma wpływ na kondycję zębów mlecznych dziecka. Przyjmowanie odpowiedniej dawki witaminy D3 wpływa korzystnie na słuch dziecka, a dodatkowo łagodzi stany zapalne skóry i wykazuje korzystny wpływ na odporność małego organizmu.

 

FAQ: Odpowiadamy na pytania

Ile karmień na dobę?

W pierwszych miesiącach życia dziecka karmienie powinno odbywać się 8 – 12 razy na dobę.

Czy matka karmiąca może palić papierosy?

Matka karmiąca kategorycznie nie może palić papierosów ani pić alkoholu. Szkodliwe substancje z łatwością przenikają z krwi do pokarmu i powodują negatywny wpływ na zdrowie i życie malucha.

Dlaczego dziecko zasypia przy karmieniu piersią?

Karmienie piersią to nie tylko sposób na zaspokojenie głodu, ale także na zbudowanie więzi między dzieckiem a mamą. Najedzone niemowlę staje się spokojne i zrelaksowane, a w efekcie tego zasypia w objęciach mamy.

 

Rekomendowane do przeczytania: