Rola kolektora mleka w laktacji: zalety i jak go używać?

Rola kolektora mleka w laktacji: Zalety i jak go używać

Kolektor mleka to dość nowe pojęcie, które bywa stosowane jako błędny zamiennik laktatora. Nie jest trudno o pomyłkę, ponieważ oba urządzenia służą do gromadzenia pokarmu, jednak musimy przyznać, że występują pomiędzy nimi znaczące różnice w budowie i w sposobie działania. W dzisiejszym wpisie skupimy się na omówieniu sposobu użytkowania kolektora mleka oraz na korzyściach, które płyną z posiadania tego urządzenia.

 

Spis treści:

 

Czym jest kolektor mleka?

Kolektor mleka to niewielkich rozmiarów urządzenie. Najczęściej przyjmuje postać poręcznej nakładki na pierś, która składa się z dwóch elementów. Jednym z nich jest osłona chroniąca bieliznę przed zabrudzeniem podczas niekontrolowanego wypływu mleka z piersi. Drugi element kolektora stanowi silikonowa nakładka. Jej zadanie to delikatnie, ale jednocześnie dokładne otulenie okolic brodawki sutkowej. Co ciekawe, do działania kolektora mleka nie potrzebujemy ani akumulatora, ani ręcznego napędzania urządzenia. Kolektor gromadzi wypływające z piersi mleko, zwiększając przy tym komfort życia kobiety w okresie laktacji.

Czytaj też: Jasne strony kolektora na mleko okiem położnej. Czym jest kolektor?

 

Znaczenie kolektora mleka w laktacji

Rola kolektora mleka w laktacji: Zalety i jak go używać

Wiele kobiet w okresie laktacji obawia się niekontrolowanego wypływu mleka. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że zabrudzone ubranie może być przyczyną dyskomfortu. Wygodny i bezpieczny kolektor mleka zbiera cały nadprogramowy pokarm, umożliwiając jego późniejsze wykorzystanie.

Problem z niekontrolowanym wypływem pokarmu dotyka świeżo upieczonych mam i może łączyć się z wystąpieniem nawału. Co to takiego? Jest to zjawisko fizjologiczne, które pojawia się najczęściej między drugą a szóstą dobą po wydaniu malucha na świat. Piersi stają się wówczas ciężkie, ciepłe i tkliwe 2.

Możemy wyróżnić dwa typy kolektorów Neno. Pierwszy z nich – Neno Leite – ma kształt butelki. Jego głównym zastosowaniem jest zbieranie mleka z jednej piersi, podczas karmienia dziecka lub odciągania pokarmu za pomocą laktatora. Drugi z produktów — Neno Claro — ma kształt muszli. Charakteryzuje się dużą dyskrecją podczas używania, ponieważ bez trudu zmieści się w damskim biustonoszu i zbierze pokarm, który wypływa z piersi, podczas gdy Ty opiekujesz się dzieckiem lub wypełniasz codzienne obowiązki.

Zobacz również: Dlaczego warto kupić laktator Neno?

 

Zalety stosowania kolektora mleka

Wiele mam pokochało kolektory mleka za ich liczne zalety 1.

  • Dzięki prostemu i bezpiecznemu urządzeniu unikasz marnotrawienia cennego pokarmu, zbierając jego każdą kroplę.
  • Bez najmniejszego wysiłku gromadzisz zapas mleka, który z pewnością przyda się w sytuacji, kiedy będziesz musiała zostawić maluszka pod opieką innej osoby.
  • Kolektory Neno są wygodne — możesz stosować je w wielu sytuacjach, bez obaw o to, że zgromadzony pokarm nie będzie nadawał się do podania maluszkowi.
  • Nie musisz także martwić się o to, czy kolektor mleka będzie pasował do Twoich piersi. Nasze produkty są uniwersalne, bezpieczne i wygodne w użyciu. Dzięki prostej konstrukcji bez większych kłopotów umyjesz i wysterylizujesz kolektor mleka.

Czy przypuszczałaś kiedyś, że niewielkie urządzenie, które nie wymaga dostępu do prądu i nie wydaje żadnych dźwięków, będzie dla Ciebie prawdziwym ułatwieniem w codziennym życiu?

 

Jak używać kolektora mleka?

Sposób używania kolektora mleka różni się w zależności od indywidualnych cech produktu. Przyjrzyjmy się rozwiązaniom, które dla nowoczesnych mam przygotowała załoga Neno.

Rola kolektora mleka w laktacji: Zalety i jak go używać

Kolektor Neno Claro to zestaw dwóch kolektorów o pojemności 40 ml — po jednym dla każdej z piersi. Działanie tego akcesorium polega na biernym poborze pokarmu. Urządzenie ma formę muszli przykładanej do piersi, która nie wytwarza podciśnienia ani nie zasysa brodawki sutkowej. Neno Claro jest dedykowany dla mam, które chcą czuć się komfortowo, a przy tym nie tracić żadnej kropli pokarmu. Możesz swobodnie zajmować się swoimi obowiązkami, podczas gdy dyskretny kolektor mleka zajmie się zbieraniem każdej kropli mleka, która wydostanie się z Twojej piersi. Wystarczy, że umieścisz Neno Claro w biustonoszu, a reszta wydarzy się sama.

Jeżeli zastanawiasz się, czym jeszcze może zaskoczyć Cię kolektor mleka, zachęcamy do zapoznaniu się z innym rodzajem produktu z tej grupy. Neno Leite jest silikonowym kolektorem pokarmu przypominającym laktator ręczny. Kiedy ściśniesz kolektor i przyłożysz go do piersi, dojdzie do wytworzenia podciśnienia, dzięki czemu dojdzie do wypływu mleka. Produkt nazywany jest magiczną buteleczką. Nie musisz robić nic więcej — możesz umieścić kolektor przy jednej piersi, a do drugiej przystawić swoją pociechę. Brzmi jak oszczędność czasu, prawda? Dzięki wsparciu jednego z kolektorów Neno Ty także możesz karmić malca i gromadzić zapasy mleka w tym samym czasie.

Dzięki kolektorom Neno zapomnisz o używaniu wkładek laktacyjnych i zabrudzonych ubraniach. Wkraczamy na nowy poziom komfortu.

Co ważne dla utrzymania odpowiedniej higieny, kolektor stworzono z materiałów, które bez obaw można myć i poddawać sterylizacji. Przed użyciem kolektora mleka należy dokładnie umyć ręce, aby pozyskany pokarm był higieniczny i bezpieczny dla wrażliwego brzuszka dziecka.

 

Jak przechowywać mleko zebrane za pomocą kolektora Neno?

  • Pokarm należy przechowywać w sterylnych, szczelnych pojemnikach lub woreczkach, które są przeznaczone do kontaktu z żywnością.
  • Staraj się unikać mieszania ze sobą porcji mleka, które są pozyskane podczas innych cykli odciągania. W przypadku, gdy musisz to zrobić, dopilnuj, aby porcje mleka nie były odciągane w zbyt dużym odstępie czasowym. Pamiętaj, że przed połączeniem ze sobą pokarmu, który został pozyskany w innym czasie, należy zadbać o to, aby miał on taką samą temperaturę.
  • Najlepszym rozwiązaniem jest schłodzenie mleka. Jeżeli nie zamierzamy mrozić odciągniętego pokarmu, możemy zdecydować się na przechowywanie go w temperaturze pokojowej przez około 3-4 godziny.
  • Mleko możemy także umieścić w lodówce, jednak nie dłużej niż na 48 godzin.
  • Jeżeli zdecydujemy się na mrożenie pokarmu z piersi, musimy pamiętać, że mleko może być przechowywane w taki sposób od 3 do 6 miesięcy. Czas ten zależy od temperatury panującej w zamrażarce.
  • Nie można także zapomnieć o tym, że po rozmrożeniu lub wyciągnięciu pokarmu z lodówki, należy przed podaniem podgrzać go do odpowiedniej temperatury.
  • Warto jednocześnie pamiętać, że raz rozmrożonego mleka nie można pod żadnym pozorem ponownie zamrażać.

Dodatkowa lektura:

 

Podsumowanie

Kolektor mleka to proste, wygodne urządzenie – umożliwia gromadzenie zapasów pokarmu, a przy tym pozytywnie wpływa na komfort życia kobiet w okresie laktacji. Budowa i sposób działania urządzenia są niezwykle proste, dzięki czemu korzystanie z kolektora nie niesie ze sobą żadnego zagrożenia dla zdrowia karmiącej kobiety. Kolektor do prawidłowego funkcjonowania nie wymaga źródła zasilania, co w połączeniu z kompaktowymi wymiarami sprawia, że można używać go niemal w każdym miejscu. Akcesorium jest wsparciem dla każdej mamy w okresie laktacji. Kolektor mleka jest zatem sprzymierzeńcem wszystkich kobiet pragnących zatroszczyć się o swój komfort i nie tracić przy tym ani kropli wartościowego pokarmu.

 

Źródła: 

  1. Anna Matuszczak, Wróżka cycuszka 2021-09-26, online: https://wrozkacycuszka.pl/pl/blog/kolektor-pokarmu-poznaj-wszystkie-jego-mozliwosci-1632657162.html, dostęp: 01.11.2023.
  2. Lek. Aleksandra Kamińska-Sobczak, Szybki wypływ pokarmy, Centrum nauki o laktacji im. Anny Oslislo, online: https://cnol.kobiety.med.pl/pl/szybki-wyplyw-pokarmu/, dostęp: 01.11.2023.

About the Author:

W Neno zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby przyszłe mamy miały dostęp do profesjonalnego poradnictwa i pomocy w kwestii karmienia niemowląt. Wykwalifikowany ekspert do spraw laktacji regularnie przygotowuje wpisy, dzięki którym dowiesz się wszystkiego na temat karmienia piersią. Doradzamy, jak wybrać odpowiedni laktator i w jaki sposób poradzić sobie z zastojem pokarmu. Zyskaj rzetelną wiedzę zupełnie za darmo.