Karmienie dziecka mlekiem z piersi może odbywać się także za pośrednictwem butelki. Czasem zdarza się, że mamy decydują o zastosowaniu żywienia mlekiem modyfikowanym lub wybierają mieszany model żywienia. Dowiedz się, jak prawidłowo karmić malucha butelką.

Czy potrzebna jest butelka dla noworodka?

Podczas kompletowania wyprawki dla noworodka warto na wszelki wypadek zaopatrzyć się w butelkę do karmienia i odpowiednio dobrany smoczek o wolnym przepływie. Może zdarzyć się tak, że dziecko po porodzie zostanie oddzielone od matki lub będzie miało problemy ze ssaniem prosto z piersi. Za kupnem butelki przemawiają także możliwe kłopoty z laktacją lub konieczność dokarmiania malucha mlekiem modyfikowanym. Okazuje się, że najlepsze są butelki o prostym kształcie i szerokim otworze. Umożliwia to prawidłowe mycie butelki. Co do smoczków rekomendowane są głównie silikonowe, przezroczyste egzemplarze. Ważne, aby smoczek jak najdokładniej odwzorowywał kształt brodawki sutkowej.

Ile butelek na początek potrzebujesz?

Jedna butelka to podstawowy element wyprawki dla noworodka. Pojedynczy egzemplarz sprawdzi się tylko wówczas, jeżeli będzie używany sporadycznie. Optymalnym rozwiązaniem jest kupienie 2-3 butelek o różnej pojemności. Podobnie wygląda kwestia smoczków do butelek- warto zaopatrzyć się w kilka modeli, ponieważ nie wiadomo, który z nich będzie najbardziej komfortowy dla malucha.

Jakie są rodzaje butelek do karmienia?

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów butelek godnych polecenia. Poszczególne butelki różnią się między sobą kształtem, pojemnością, materiałem, czy dodatkowymi funkcjami.

Popularnym rozwiązaniem są butelki antykolkowe. W pierwszych miesiącach życia dzieci często połykają zbyt dużą ilość powietrza podczas karmienia, co skutkuje bolesnymi kokami. Butelka antykolkowa posiada zawór, który skutecznie ogranicza dostawanie się powietrza do ust malucha.

Po ukończeniu przez dziecko szóstego miesiąca życia można rozejrzeć się za butelką treningową. Ten rodzaj butelek do karmienia wyróżnia się miękkim ustnikiem oraz wygodnym uchwytem idealnie pasującym do niewielkich rączek dziecka.

Bardzo ważne, aby butelka dla noworodka posiadała tak zwany wolny przepływ. Jest to jedyny rodzaj butelki do karmienia, z której bezpiecznie może pić kilkudniowy maluszek. Większy przepływ pokarmu spowodowałoby ryzyko zakrztuszenia się dziecka.

Z jakiego materiału powinny być wykonane butelki do karmienia dla niemowląt?

Butelka do karmienia niemowląt powinna być wykonana nietoksycznych materiałów. Oznacza to, że tworzywo powinno być wolne od ftalanów, BPS, czy BPA. Warto wybierać wyłącznie certyfikowane modele butelek do karmienia. Ważne, aby butelka charakteryzowała się prostym kształtem, który umożliwia dokładne czyszczenie. Warto zwrócić uwagę na obecność czytelnej, precyzyjnej podziałki, pomocnej przy ocenianiu tego, ile pokarmu zjada noworodek.

Co jest potrzebne do karmienia butelka?

Planujesz podawanie pokarmu za pomocą butelki? Sam pojemnik na mleko to za mało. Istnieje kilka przydatnych dodatków, bez których karmienie noworodka z butelki byłoby trudne i uciążliwe.

Wspomnieliśmy już co nieco na temat smoczków. Ssanie mleka z piersi angażuje blisko 50 mięśni jamy ustnej noworodka, dlatego tak ważne jest, aby smoczek jak najbardziej przypominał brodawkę sutkową. Dobry smoczek powinien mieć szeroką podstawę oraz miękką końcówkę o nieco wydłużonym kształcie. Warto sięgać po smoczki silikonowe. Kauczukowe odpowiedniki są zbyt miękkie, a ponadto zwiększają ryzyko wystąpienia alergii.

W celu zachowania odpowiedniej higieny akcesoriów do karmienia warto zaopatrzyć się w specjalną, długą szczotkę dostosowaną do efektywnego mycia butelek i smoczków.

Przydatnym dodatkiem może okazać się także sterylizator. Jak wszyscy wiemy, butelki służące do karmienia dzieci należy wyparzać. Kiedy korzystamy z kilku butelek, polewanie ich wrzątkiem okazuje się mało praktycznym rozwiązaniem. Proces karmienia butelką staje się o wiele łatwiejszy za sprawą sterylizatora parowego.

Wiele mam karmiących dzieci butelką regularnie korzysta z podgrzewacza. Urządzenie podnosi temperaturę pokarmu równomiernie, bez ryzyka przygotowania zbyt gorącej porcji mleka. Kompaktowe urządzenie można postawić obok łóżka, co zaoszczędzi nam nocnych wycieczek do kuchni i niebezpiecznego przygotowywana wrzątku.

Podczas karmienia z butelki przydaje się także laktator. Urządzenie jest niezbędne dla mam, które chcą karmić dziecko własnym mlekiem. Podczas regularnego odciągania najlepiej sprawdzają się pojedyncze lub podwójne laktatory elektryczne, które doskonale pobudzają laktację za sprawą odwzorowywania ruchów ssących dziecka.

Ile czasu powinno trwac karmienie butelka?

Przyjmuje się, że średni czas karmienia butelką powinien wynosić około 10-15 minut. Jeżeli noworodek opróżnia butelkę zbyt szybko lub wręcz przeciwnie — zbyt wolno, warto skontrolować rozmiar dziurek w smoczku.

Ile razy dziennie wyparzać butelki?

Butelka powinna być dokładnie umyta po każdym karmieniu. Jeżeli noworodek jest zdrowy i urodził się w terminie, wyparzanie może odbywać się raz dziennie. W przypadku wcześniaków, chorych maluchów lub dzieci przebywających w warunkach szpitalnych, butelkę należy wyparzać po każdym karmieniu.

Wiesz już, czego potrzebujesz do efektywnego karmienia butelką? Szukasz sprawdzonego laktatora, który w pełni dopasuje się do Twoich potrzeb? Sprawdź produkty Neno. Zaufało nam tysiące mam.

 

To może być przydatne: