Karmienie noworodka butelką — co trzeba wiedzieć?

Karmienie noworodka butelką — co trzeba wiedzieć?

Karmienie dziecka mlekiem z piersi może odbywać się także za pośrednictwem butelki. Niektóre mamy decydują o zastosowaniu mieszanego modelu żywienia dziecka lub wybierają drogę KPI, czyli karmienia piersią inaczej. Dowiedz się, jak prawidłowo karmić malucha butelką.

 

Spis treści:

 

Czy potrzebna jest butelka dla noworodka?

Podczas kompletowania wyprawki dla noworodka warto na wszelki wypadek zaopatrzyć się w butelkę do karmienia i odpowiednio dobrany smoczek o wolnym przepływie. Może zdarzyć się tak, że dziecko po porodzie zostanie oddzielone od matki lub będzie miało problemy ze ssaniem prosto z piersi. Za kupnem butelki przemawiają także możliwe kłopoty z laktacją lub konieczność dokarmiania malucha mlekiem modyfikowanym. Okazuje się, że najlepsze są butelki o prostym kształcie i szerokim otworze. Umożliwia to prawidłowe mycie butelki. Co do smoczków rekomendowane są głównie silikonowe, przezroczyste egzemplarze. Ważne, aby smoczek jak najdokładniej odwzorowywał kształt brodawki sutkowej.

 

Ile butelek na początek potrzebujesz?

Jedna butelka to podstawowy element wyprawki dla noworodka. Pojedynczy egzemplarz sprawdzi się tylko wówczas, jeżeli będzie używany sporadycznie. Optymalnym rozwiązaniem jest kupienie 2-3 butelek o różnej pojemności. Podobnie wygląda kwestia smoczków do butelek- warto zaopatrzyć się w kilka modeli, ponieważ nie wiadomo, który z nich będzie najbardziej komfortowy dla malucha.

Butelki do karmenia mlekiem matki - Neno

Jakie są rodzaje butelek do karmienia?

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów butelek godnych polecenia. Poszczególne butelki różnią się między sobą kształtem, pojemnością, materiałem, czy dodatkowymi funkcjami.

Popularnym rozwiązaniem są butelki antykolkowe. W pierwszych miesiącach życia dzieci często połykają zbyt dużą ilość powietrza podczas karmienia, co skutkuje bolesnymi kokami. Butelka antykolkowa posiada system odpowietrzania, który skutecznie ogranicza dostawanie się powietrza do ust malucha. Po ukończeniu przez dziecko szóstego miesiąca życia można rozejrzeć się za butelką treningową, która umożliwia naukę samodzielnego picia. Ten rodzaj butelek do karmienia wyróżnia się miękkim ustnikiem oraz wygodnym uchwytem idealnie pasującym do niewielkich rączek dziecka.

Bardzo ważne, aby butelka dla noworodka posiadała smoczek z wolnym przepływem. Jest to jedyny rodzaj smoczka, z którego bezpiecznie może pić maluszek. Większy przepływ pokarmu spowodowałoby ryzyko zakrztuszenia się dziecka.

 

Z jakiego materiału powinny być wykonane butelki do karmienia dla niemowląt?

Butelka do karmienia niemowląt powinna być wykonana nietoksycznych materiałów. Oznacza to, że tworzywo powinno być wolne od ftalanów, BPS, czy BPA. Warto wybierać wyłącznie certyfikowane modele butelek do karmienia. Ważne, aby butelka charakteryzowała się prostym kształtem, który umożliwia dokładne czyszczenie. Warto zwrócić uwagę na obecność czytelnej, precyzyjnej podziałki, pomocnej przy ocenianiu tego, ile pokarmu zjada dziecko.

 

Co jest potrzebne do karmienia butelka?

Planujesz podawanie pokarmu za pomocą butelki? Sam pojemnik na mleko to za mało. Istnieje kilka przydatnych dodatków, bez których karmienie noworodka z butelki byłoby trudne.

Wspomnieliśmy już co nieco na temat smoczków. Ssanie mleka z piersi angażuje blisko 50 mięśni jamy ustnej noworodka, dlatego tak ważne jest, aby smoczek jak najbardziej przypominał brodawkę sutkową. Dobry smoczek powinien mieć szeroką podstawę oraz miękką końcówkę o nieco wydłużonym kształcie. Warto sięgać po smoczki silikonowe. Kauczukowe odpowiedniki są zbyt miękkie, a ponadto zwiększają ryzyko wystąpienia alergii.

Przydatnym dodatkiem może okazać się także sterylizator. Jak wszyscy wiemy, butelki służące do karmienia dzieci, należy wyparzać. Kiedy korzystamy z kilku butelek, polewanie ich wrzątkiem okazuje się mało praktycznym rozwiązaniem. Proces karmienia butelką staje się o wiele łatwiejszy za sprawą sterylizatora.

Podgrzewacz, sterylizator, rozmrażacz Neno Lindo 6w1

Wiele mam karmiących dzieci butelką regularnie korzysta z podgrzewacza. Urządzenie podnosi temperaturę pokarmu równomiernie, bez ryzyka przygotowania zbyt gorącej porcji mleka. Kompaktowe urządzenie można postawić obok łóżka, co zaoszczędzi nam nocnych wycieczek do kuchni i niebezpiecznego przygotowywana wrzątku.

A co gdyby udało się zamknąć funkcję sterylizatora i podgrzewacza w jednym, poręcznym i estetycznie wykonanym urządzeniu? Jest to możliwe za sprawą wielofunkcyjnych urządzeń Neno. Przykładem takiego produktu jest pięciofunkcyjny sterylizator Neno Vita. Pomaga on w utrzymaniu odpowiedniego poziomu higieny butelek, gryzaków i smoczków. Za sprawą koszyczka, który znajduje się w zestawie, bezpiecznie wyjmiesz akcesoria ze sterylizatora, bez ryzyka poparzenia dłoni. Sterylizowanie butelek przy użyciu Neno Vita trwa zaledwie 10 minut. Urządzenie ma funkcję podgrzewania mleka. To nie wszystko! Za sprawą Neno Vita w bezpieczny sposób rozmrozisz pokarm lub utrzymasz mleko w stałej temperaturze. Obecność podświetlenia pozwala na swobodne korzystanie ze sterylizatora Neno także w nocy. Urządzenie jest sterowane za pomocą wygodnego, intuicyjnego panelu dotykowego. Neno Vita ma aż dwa miejsca na butelki. Inne urządzenia z tej grupy to Neno Luna i Neno Lindo. Zapraszamy do zapoznania się ze specyfikacją urządzeń. Pozwoli to na dokonanie odpowiedniego wyboru i uczynienia karmienia butelką łatwiejszym.

Podczas karmienia z butelki przydaje się także laktator. Urządzenie jest niezbędne dla mam, które chcą karmić dziecko własnym mlekiem. Podczas regularnego odciągania najlepiej sprawdzają się pojedyncze lub podwójne laktatory elektryczne Neno, które doskonale pobudzają laktację za sprawą odwzorowywania ruchów ssących dziecka.

Czytaj również: Masowanie piersi, zastój pokarmu, relaksacja i problemy laktacyjne – co powinnaś wiedzieć

 

Ile czasu powinno trwac karmienie butelka?

Przyjmuje się, że średni czas karmienia butelką powinien wynosić około 10-15 minut. Jeżeli noworodek opróżnia butelkę zbyt szybko lub wręcz przeciwnie — zbyt wolno, warto skontrolować rozmiar dziurek w smoczku.

Ile czasu powinno trwac karmienie butelka?

 

Ile razy dziennie wyparzać butelki?

Butelka powinna być dokładnie umyta po każdym karmieniu. Jeżeli noworodek jest zdrowy i urodził się w terminie, wyparzanie może odbywać się raz dziennie. W przypadku wcześniaków, chorych maluchów lub dzieci przebywających w warunkach szpitalnych, butelkę należy wyparzać po każdym karmieniu.

Wiesz już, czego potrzebujesz do efektywnego karmienia butelką? Szukasz sprawdzonego laktatora, który w pełni dopasuje się do Twoich potrzeb? Sprawdź produkty Neno. Zaufało nam tysiące mam.

 

To może być przydatne:

About the Author:

W Neno zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby przyszłe mamy miały dostęp do profesjonalnego poradnictwa i pomocy w kwestii karmienia niemowląt. Wykwalifikowany ekspert do spraw laktacji regularnie przygotowuje wpisy, dzięki którym dowiesz się wszystkiego na temat karmienia piersią. Doradzamy, jak wybrać odpowiedni laktator i w jaki sposób poradzić sobie z zastojem pokarmu. Zyskaj rzetelną wiedzę zupełnie za darmo.