Żółtaczka fizjologiczna występuje niemal u 30% noworodków urodzonych w terminie. Objawia się zażółceniem skóry, błon śluzowych i białkówek gałki ocznej. U noworodka urodzonego o czasie pojawia się nie wcześniej, niż w 2/3 dobie życia. Zwykle ustępuje po ukończeniu przez dziecko 10 dnia życia, jeśli stężenie bilirubiny nie przekracza górnej granicy normy (dla wieku dziecka). U wcześniaków żółtaczka pojawia się zwykle później i trwa nieco dłużej.
FOTOTERAPIA PRZY ŻÓŁTACZCE FIZJOLOGICZNEJ
Każdorazowo o potrzebie zastosowania tzw. fototerapii, czyli naświetlania specjalnymi lampami decyduje lekarz. Istnieje też możliwość prowadzenia fototerapii w warunkach domowych pod opieką położnej – nie jest to jednak procedura refundowana. Rodzic sam pokrywa koszt wypożyczenia specjalnej lampy. W większości przypadków żółtaczka fizjologiczna ma przebieg samoograniczający się czyli nie wymaga leczenia. Jeszcze do niedawna część personelu medycznego zalecała w warunkach domowych umieszczanie maluszka z żółtaczką w bezpośrednim sąsiedztwie światłą dziennego np. przy oknie. Jednak przegląd danych naukowych nie potwierdził w sposób jednoznaczny, że takie postępowanie ma sens.
ŻÓŁTACZKA A KARMIENIE PIERSIĄ
Należy pamiętać, że podwyższony poziom bilirubiny może być związany z karmieniem piersią. Jeśli chodzi o podział żółtaczek związanych z karmieniem piersią, to wyróżniamy:
– Postać wczesną, tzw. żółtaczkę dzieci karmionych piersią (poniżej 15% dzieci) – pojawia się w 2/3 dobie życia i za jej główną przyczynę uważa się zbyt późne rozpoczęcie karmienia piersią bądź nieefektywne i rzadkie karmienie piersią w pierwszych dobach życia
– Postać późną, tzw. żółtaczkę pokarmu kobiecego (poniżej 5% noworodków) – pojawia się około 7. doby życia, podczas jej przebiegu stężenie bilirubiny pod koniec drugiego tygodnia życia może wynosić nawet 20-30mg/dl. Ten rodzaj żółtaczki utrzymuje się od miesiąca do nawet 12 tygodni. Za jedną z możliwych przyczyn występowania postaci późnej uważa się zaburzenia przemiany bilirubiny w wątrobie, które są związane z obecnością w kobiecym pokarmie czynników opóźniających proces wydalania bilirubiny.
ŻÓŁTACZKA FIZJOLOGICZNA U NOWORODKÓW – PODSUMOWANIE
Pamiętajmy, że występowanie żółtaczki nie stanowi pierwotnego wskazania do zaprzestania karmienia piersią! Dzieci, które wymagają fototerapii powinny być karmione mlekiem matki lub odciągniętym pokarmem matki. Jednak pod żadnym pozorem nie ulegajmy poradom, w których zaleca się dopajanie malucha roztworem glukozy. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek obaw, mama powinna skontaktować się ze swoją położną środowiskową lub z doradcą laktacyjnym.
Zarówno w żółtaczce fizjologicznej, jak i tej związanej z karmieniem piersią należy pamiętać o jak najczęstszym przystawianiu malucha do piersi. Dziecko musi otrzymywać odpowiednią ilość kalorii i być odpowiednio nawodnione, aby uporać się z wysokim poziomem bilirubiny, gdyż bilirubina usuwana jest przez dziecko w kale i moczu.
Najbardziej obciążająca dla maluszka jest żółtaczka, która pojawia się już w 1. dobie życia. Wymaga ona dokładnej diagnostyki i zastosowania leczenia również w warunkach szpitalnych.