Sztućce dla dzieci do samodzielnego jedzenia

Posługiwanie się sztućcami to kolejny milowy krok w rozwoju dziecka. W którym momencie powinien nastąpić? W jakiej kolejności uczyć dziecko posługiwania się nimi? Czy należy bać się dawać dziecku nóż do krojenia pożywianie? O tych i innych zagadnieniach rozpisujemy się poniżej. Przeczytaj i sprawdź, te cenne i wypróbowane wskazówki!

Nauka jedzenia sztućcami czy paluszkami?

Zwolennicy wykorzystania sztućców wskazują, że nauka jedzenia  przy pomocy swoich paluszków nie jest dobra. Ma ona zaburzać chęć sięgnięcia po sztućce w późniejszym czasie. Jednak takie twierdzenie ma również mnóstwo przeciwników. Są oni zdania, że maleństwo wręcz powinno uczyć się jeść rączkami, zanim weźmie do nich plastikowe, czy metalowe produkty. W ten sposób dzieci uczą się skutecznego trafiania jedzeniem do buzi. Poza tym nie ma obaw o brak zainteresowania sztućcami, skoro rodzice bardzo chętnie się nimi posługują. Dziecko przede wszystkim to ich podpatruje każdego dnia.

Najlepszy moment na naukę posługiwania się sztućcami – kiedy?

Jak wygląda nauka jedzenia sztućcami? Kiedy powinna się rozpocząć? Zwykle najlepszym momentem jest planowane rozszerzanie  diety o pokarm stały. Najczęściej czas ten przypada na 6 miesiąc życia niemowlęcia. Zanim zaczniesz dodawać do jadłospisu kaszkę mannę, warzywa i owoce, daj dziecku widelec i łyżeczkę. Jeśli jest gotowe na naukę posługiwania się nimi, bardzo chętnie weźmie je do rączek. Ale pamiętaj, aby nie wywoływać u maluszka presji, ani tym bardziej śmiać się z jego niezgrabnych ruchów. To może obniżyć jego poziom motywacji do nauki.

Jak uczyć dziecko wykorzystywać sztućce do jedzenia?

Moment, w którym dziecko samodzielnie je sztućcami po raz pierwszy, jest szczególnie wyjątkowy. Rozpocznij naukę od karmienia maluszka właśnie tymi przedmiotami, których dziecko będzie używało samodzielnie.  Szybko zorientuje się, że łyżeczka do podawania jedzenia może być wykorzystania również w jego rączkach. Oczywiście nie licz na to, że maluszek  z pełną gracją podejmie każdą porcję półpłynnego posiłku z miseczki. Niech na początku będzie to po prostu zabawa. W ten sposób dziecko nabierze przekonania do posługiwania się sztućcami podczas jedzenia.

Sztućce plastikowe, czyli o łyżeczce, widelcu i nożu

Zwykle z dwoma pierwszymi nie ma większej trudności. Przecież zrobienie sobie krzywdy łyżeczką czy plastikowym widelcem jest naprawdę trudne. Rodzice jednak obawiają się wprowadzić do zestawu sztućców noża. Jednak warto pamiętać, że nauka posługiwania się nim wcale nie musi być ryzykowna. Na początku sama pokaż dziecku, do czego służy ten przedmiot. Możesz kroić nim marchewkę lub ziemniaczka. Ważne, aby plastikowy, tępy nóż był w stanie łatwo pokroić miękkie produkty.

Nauka posługiwania się sztućcami metalowymi – od kiedy?

Wielu rodziców zastanawia się, od kiedy metalowe sztućce dla dziecka mogą być używane bezpiecznie. Sprawa nie musi być tak skomplikowana, jak się wydaje. Kluczem jest możliwość wyjaśnienia dziecku, do czego takie elementy służą. Można zacząć naukę jedzenia metalową łyżeczką i widelcem, nadal posługując się np. plastikowym nożem. Gdy dziecko zrozumie, jakie niebezpieczeństwo kryje się pod nieumiejętnym posługiwaniem się nimi, możesz mu je wręczyć. Przyjmuje się, że dzieci w wieku 3 lat są już gotowe na naukę spożywania posiłków przy użyciu sztućców metalowych.

Sztućce dla dziecka – podsumowanie artykułu

Jakie wnioski możesz wysnuć z powyższych podpowiedzi? Nie bój się pokazywać dziecku, do czego służą sztućce. Postaw na kolorowe i miłe w dotyku przedmioty. Wyjaśniaj maluszkowi, co może się stać, gdy użyje ich w nieodpowiedni sposób. I nie śmiej się z niego, gdy zrobi coś nieporadnie. Nim się obejrzysz,  jego kultura przy stole będzie dla Ciebie powodem do dumy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *