Gdy pojawią się bliźniaki: jak przetrwać i nie zwariować? Bliźnięta i dzieci z małą różnicą wieku.
Ciąża bliźniacza – to ciąża nieporównywalna z żadną inną. Od samego początku bywa określana jako ciąża wysokiego ryzyka, co niesie za sobą sporo ograniczeń dla kobiety. Najczęściej znajomi i rodzina chcąc wesprzeć kobietę w tym trudnym czasie współczują i wyrażają swój stosunek do bliźniąt jak do czegoś co jest ewenementem. Takie zachowania nie pomagają w bezstresowym myśleniu o macierzyństwie.
Karmienie bliźniąt – istotne jest by od pierwszych prób karmienia dążyć do zsynchronizowania dzieci. Kobieta chcąca karmić piersią najlepiej by robiła to przystawiając obydwoje dzieci naraz. Rozpoczynając karmienie od malca który zdecydowanie lepiej sobie radzi i wymaga mniejszego nadzoru. Następnie dostawiamy drugie dziecko do drugiej piersi. Pozycja z wyboru najlepsza do tego jest „spod pachy” na specjalnej poduszce do karmienia. Jeśli jednak mama nie potrafi bądź nie chce karmić dwójki naraz piersią może użyć odciągniętego mleka do butelki. Warto by zakupiła laktator elektryczny na dwie piersi o ile się da z udogodnieniami takimi jak biustonosz podtrzymujący i w ten sposób skróci czas na pozyskanie własnego pokarmu, który jak wiadomo jest zawsze najlepszy. Pomoc osoby towarzyszącej jest niezbędna np. tata może nakarmić drugiego malca. Dość ważną regułą jest karmienie na żądanie, lecz w przypadku bliźniąt i dzieci z małą różnicą wieku może się nie sprawdzić. Zwracamy zatem uwagę na ilość karmień.
Najtrudniejsze etapy w życiu dzieci- to okres do 1rż, oraz okres rozłąki żłobek i przedszkole. A następnie okres wczesnoszkolny.
Rozdzielać, czy nie rozdzielać bliźnięta – taką decyzję mogą podjąć wyłącznie rodzice, którzy na co dzień są ze swoimi pociechami. Bywają takie sytuacje gdy jedno z bliźniąt wyraźnie ogranicza drugie, wówczas warto rozważyć taką możliwość. Nierozdzielanie dzieci zwłaszcza tej samej płci może również rodzicom przynieść wiele korzyści zwłaszcza, gdy rozpoczynają naukę.
Rola taty – od początku każdego rodzicielstwa jest nieoceniona. To tata ma tak zwane „ręce, które leczą” i odciążają mamę od jej obowiązków. Ojcowie powinni uwierzyć w swoje możliwości, a panie ukierunkują na właściwe tory.
SOK – słowo klucz w wychowaniu bliźniąt i małych dzieci.
* SYNCHRONIZACJA – to: karmienie, kąpiel, wyjścia na spacery i usypianie
* ORGANIZACJA – stworzenie planu dnia, pomoc bliskich, zabezpieczenie domu
* KONSEKWENCJA – pilnowanie ustalonego planu dnia, rutyna, dobre nawyki
Najczęstsze błędy które popełniają rodzice:
– noszenie dzieci na rękach co na dłuższy czas staje się męczące zwłaszcza przy różnicy wieku maluchów
– usypianie w wózku
– spanie z dzieckiem we własnym łóżku
– niewłaściwe rozplanowanie mieszkania
Wyjątkowość bliźniąt polega na tym, że nie zdarzają się zbyt często.
Są „JAK LOT W KOSMOS, NIE DLA KAŻDEGO”.
Jolanta Marat – Ignaczak – położna uwielbiana przez dziesiątki Pacjentek.
Synonim empatii, ciepła i zrozumienia.
Kompleksowa opieka nad kobietą w ciąży i po porodzie.
Opieka nad noworodkiem.
Edukacja przedporodowa.
SZKOŁA RODZENIA BLIŹNIACZE SZCZĘŚCIE