

Bank krwi pępowinowej – czy warto?
Od momentu kiedy pojawia się kwestia pozyskania krwi pępowinowej, z której izolowane są komórki macierzyste zaczynają piętrzyć się pytania. Czy kiedykolwiek te komórki zostaną wykorzystane? W czym będą mogły pomóc mojemu dziecku? Kiedy i czy zdecydować się na usługę bankowania komórek macierzystych? Zanim przyszli rodzice podejmą tak ważną dla swojego maleństwa decyzję warto dokładniej zgłębić temat i poznać kilka najważniejszych faktów z tym związanych. Zacznijmy od wyjaśnienia czym są komórki macierzyste.Przechowywanie komórek macierzystych
Komórki macierzyste to niezróżnicowane komórki, zdolne do podziału i samoodnawiania przez nieograniczony czas. Pod wpływem działania odpowiednich czynników, mogą się przekształcić w różne typy dojrzałych komórek np. krwinkę czerwoną (erytrocyt), krwinkę białą (leukocyt), płytkę krwi (trombocyt), komórkę nerwową czy komórkę mięśniową. Ze względu na te właściwości komórki macierzyste znajdują kliniczne zastosowanie w leczeniu kilkudziesięciu jednostek chorobowych. Źródłem komórek macierzystych możne być szpik, krew obwodowa, ale najlepszym i najbogatszym źródłem jest Krew Pępowinowa. Natomiast poród jest tym jedynym momentem, kiedy można pozyskać krew pępowinową, aby następnie w specjalnym procesie preparatyki dokonać izolacji komórek macierzystych. Wyizolowane komórki macierzyste będą później przechowywane w specjalnie do tego celu przystosowanych pojemnikach. Pozyskanie krwi pępowinowej jest możliwe zarówno podczas porodu siłami natury jak i podczas cesarskiego cięcia. Procedura pozyskania krwi pępowinowej nie wpływa w żaden sposób na przebieg porodu.
- Komórki Macierzyste pozyskane z Krwi Pępowinowej są zawsze genetycznie młodsze, niż pobrane od osoby dorosłej (ze szpiku czy krwi obwodowej).
- Komórki Macierzyste pozyskane z Krwi Pępowinowej są bardziej pierwotne i mniej ukierunkowane niż komórki macierzyste dorosłego organizmu. Mają zdolność do przekształcania się w dojrzałe komórki różnego typu. Mają zdolność samoodnawiania.
- Komórki Macierzyste pozyskane z Krwi Pępowinowej są bezpieczniejsze pod względem ewentualnych uszkodzeń promieniowaniem jonizującym czy mutagenami środowiskowymi.
- W przypadku Komórek Macierzystych pozyskanych z Krwi Pępowinowej istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia powikłania GVHD (przeszczep przeciw gospodarzowi).
- Komórki Macierzyste są pozyskiwane z Krwi Pępowinowe w sposób nieinwazyjny. Zabieg pozyskiwania krwi pępowinowej jest prosty, trwa krótko i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia matki i noworodka.
- Metoda Tradycyjna – Jest to preparatyka powszechnie stosowana w bankach komórek macierzystych. Polega na odwirowaniu krwi pępowinowej, przy odpowiednich parametrach wirowania tj. temperatury, czasu oraz szybkości obrotów. Dalszy proces preparatyki polega na rozdziale składników krwi pępowinowej, manualnie, za pomocą prasy ręcznej lub urządzenia Optipres z dokładnością , która zależy od wizualnej oceny osoby odpowiedzialnej za procedurę.
- Metoda SEPAX – Jest to preparatyka przy pomocy szwajcarskiego separatora komórek macierzystych – SEPAX, zaprojektowanego specjalnie do izolowania komórek macierzystych z krwi pępowinowej, który jest uznawany na świecie za najwyższy standard w preparatyce krwi pępowinowej. W Polsce jedyny prywatny bank komórek macierzystych jaki oferuje preparatykę tą metodą to DIAGNOSTYKA Bank Komórek Macierzystych. Preparatyka tą metodą zapewnia maksymalny odzysk komórek macierzystych z preparowanej krwi pępowinowej oraz wykluczenie możliwości zakażenia materiału podczas procesu preparatyki, gdyż wszystkie czynności wykonywane są w tzw. systemie zamkniętym. Ważną zaletą tej metody jest pełna automatyzacja – bezpieczeństwo i bezbłędność procesu
