usypianie dziecka poradnik

usypianie dziecka poradnik

Kwestia usypiania dziecka potrafi spędzać sen z powiek świeżo upieczonych rodziców. Bardzo często maluch nie chce współpracować i kończy się na długim czasie spędzonym na próbach ułożenia go do snu, które powodują, że młodzi rodzice zaczynają wątpić w swoje rodzicielskie umiejętności. Jeśli usypianie dziecka w Twoim domu to najbardziej stresująca pora dnia, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak skutecznie usypiać dziecko. 

Jak usypiać dziecko? 

 

Podstawową kwestią jest zadbanie o podstawowe potrzeby dziecka przed snem. Usypianie dziecka powinno przebiegać  sprawniej, jeśli będzie się ono czuło komfortowo. Oznacza to, że należy zadbać o nakarmienie dziecka, czystą pieluszkę, spokojne otoczenie, a także bliskość rodzica. Dzieci, szczególnie te najmłodsze, potrzebują obecności opiekuna, aby poczuć się bezpiecznie i komfortowo. Czasami rodzice zastanawiają się, dlaczego dziecko płacze przy zasypianiu i czy może to wynikać z odczuwanego przez malucha dyskomfortu. Ponadto  należy pamiętać, że niemowlęta i małe dzieci wyczuwają napięcie rodzica, co dodatkowo może zakłócić proces usypiania. Warto również pamiętać o odpowiednim wyciszeniu przed porą spania. Jeśli krótko przed snem zapewnimy dziecku atrakcje, które silnie je pobudzą, proces wyciszania i zasypiania będzie automatycznie wydłużony. 

Jak usypiać miesięczne dziecko? – zadbaj o rytuały

Aby zapewnić komfortowe i szybkie usypianie dziecka w późniejszym czasie, warto już od pierwszych miesięcy życia malucha zadbać o ustalenie konkretnego rytuału przed snem. Już kilkumiesięczne dziecko będzie w stanie skojarzyć, że pewna kolejność zdarzeń zwiastuje porę snu. Zazwyczaj jest to pora karmienia, kąpiel, rytuał pielęgnacyjny i przebranie w piżamkę, wyciszenie i bliskość mamy lub taty. Niektóre dzieci preferują kołysanie i bujanie, więc usypianie dziecka w wózku może być dobrym pomysłem, zwłaszcza podczas pierwszych miesięcy życia malucha. Warto również pamiętać, że noworodki i niemowlęta uwielbiają być ciasno otulone na przykład chustą lub otulaczem, ponieważ zapewnia im to poczucie bezpieczeństwa i przypomina otoczenie w brzuchu mamy.

Usypianie dziecka w ciągu dnia również powinno wiązać się z pewnego rodzaju regularnością i powtarzalnością. Większość dzieci w krótkim czasie wyrabia nawyk zasypiania o określonych godzinach, dlatego paradoksalnie często łatwiej uśpić dziecko w ciągu dnia, niż w nocy. 

Jak usypiać roczne dziecko?

Metody usypiania półrocznego dziecka i rocznego dziecka mogą się nieco różnić, ze względu na zakres umiejętności, które posiada maluch. Roczne dziecko zazwyczaj posiada umiejętność przemieszczania się, przez co po przebudzeniu się może próbować wydostać się z łóżeczka lub łóżka rodziców. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój maluch jest bezpieczny podczas snu, zalecamy zakup niani elektronicznej, która pozwoli Ci monitorować pokój dziecka kiedy będziesz w innym pomieszczeniu.

Starsze dzieci mogą również przestraszyć się podczas przebudzenia w ciemnym pokoju, dlatego warto zakupić lampkę nocną, która zapewni delikatne i przytłumione światło w pomieszczeniu. Metodą usypiania dziecka, której powinno się unikać, jest zostawianie plączącego dziecka samego w pokoju i czekanie aż nie “wypłacze” i zaśnie ze zmęczenia. 

 

Tak naprawdę sposoby na usypianie dziecka, będą zależały od preferencji i charakteru Twojego malucha. Najważniejsza kwestia to zapewnienie dziecku otoczenia, w którym czuje się bezpiecznie i komfortowo, dzięki czemu będzie mogło się bez problemu wyciszyć i zasnąć.