bądź świadomą neno mamą

Październik — miesiąc profilaktyki raka piersi

Czy wiesz, że październik jest nazywany miesiącem profilaktyki raka piersi? Każda #nenomama jest dla nas inspiracją. Prowadząc “akcję akceptację”, chcemy wspierać Was w każdym momencie: zarówno wtedy gdy jest dobrze, jak i nieco gorzej, dlatego też chcemy Wam przypomnieć, jak ważne jest zdrowie każdej z Was i przyłączyć się do wszelkich działań związanych z profilaktyką, diagnostyką i leczeniem nowotworów u kobiet.

Już od 20. roku życia każda kobieta powinna badać swoje piersi. Samobadanie powinno się wykonywać każdego pierwszego dnia po ustaniu miesiączki.

Różowy październik 2022 – Miesiąc Świadomości Raka Piersi

Różowy Październik jest celebrowany na świecie już od 1985, a więc w tym roku obchodzimy go już po raz 37. W ramach Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi przypadającego na dzień 15 października, którego symbolem jest różowa wstążka, apelujemy z troską do każdej #nenomamy – badaj swoje piersi.

Raporty WHO mówią, że rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem u kobiet. Jak czytamy na portalu onkologicznym zwrotnikraka.pl, rak piersi dotyka 36% kobiet z chorobami onkologicznymi. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu. Znaczące w kontekście profilaktyki i zapobiegania rozwojowi zaawansowanego nowotworu piersi ma więc jego wczesna diagnostyka.

Jakie badania warto wykonać tuż przed porodem?

Jeśli w Twojej rodzinie były przypadki zachorowania na ten typ nowotworu i zastanawiasz się, czy jesteś w gronie osób podwyższonego ryzyka, zastanów się nad wykonaniem badań na obecność mutacji genu BRCA1 lub BRCA2. Najczęstszą przyczyną dziedzicznego nowotworu raka piersi jest obecność mutacji genetycznej w obrębie podanych genów.

Podstawowymi badaniami ciążowymi, które powinnaś wykonać są: badanie ginekologiczne, badanie krwi, moczu, masy ciała, pomiar ciśnienia tętniczego krwi czy USG. Do dodatkowych badań wykonywanych najczęściej między 7. a 8. tygodniem ciąży należy zaliczyć cytologię, badanie czystości pochwy oraz posiew z pochwy. Kolejne tygodnie ciąży powinnaś również obserwować i wykonywać badania takie jak: przeciwciała any-Rh, badanie w kierunku toksoplazmozy, doustny test obciążenia glukozą oceniający ryzyko cukrzycy ciążowej, posiew w kierunku paciorkowców beta-hemolizujących, badanie na obecność HIV, VDRL, HCV oraz badanie piersi.

Jak wykonać samobadanie piersi? Sprawdź naszą grafikę!

Przypominamy: jeśli kochacie swoje piersi –  badajcie je regularnie!

About the Author:

W Neno zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby przyszłe mamy miały dostęp do profesjonalnego poradnictwa i pomocy w kwestii karmienia niemowląt. Wykwalifikowany ekspert do spraw laktacji regularnie przygotowuje wpisy, dzięki którym dowiesz się wszystkiego na temat karmienia piersią. Doradzamy, jak wybrać odpowiedni laktator i w jaki sposób poradzić sobie z zastojem pokarmu. Zyskaj rzetelną wiedzę zupełnie za darmo.