Rodzinka w komplecie
Co się zmienia po urodzeniu dziecka? Co może powodować to, że kobiety po porodzie unikają seksu? To, że wstydzą się swojego ciała? Obawa, że ​​pochwa stała się zbyt szeroka, że piersi straciły wrażliwość, zmieniła się sylwetka, pojawiły się rozstępy i nie tylko. Chciałabym opowiedzieć o dwóch lękach: strachu, że pochwa będzie teraz szeroka, a jej mężczyźnie to się nie spodoba oraz strachu, że piersi już nigdy nie staną się wrażliwe.

Jest to zupełnie normalne, że piersi w czasie karmienia tracą wrażliwość. Dlaczego to się dzieje?

Po pierwsze, zmienia się ich funkcja.  Teraz są odpowiedzialne za karmienie dziecka i w przenośni „nie ma czasu na przyjemność i seks”. Po drugie, nie wszystkie, ale wiele kobiet ma obniżone libido po porodzie na tle wzrostu niektórych hormonów i spadku innych. Natura jest tak skonstruowana, że ​​kobieta tymczasowo przenosi całą swoją uwagę na noworodka i nie szuka seksu. Nowa ciąża teraz stanowi zagrożenie dla przeżycia noworodka. Wszystkie siły i uwaga matki powinny być skierowane na urodzone dziecko. No dobrze, ale jaki to ma związek z wrażliwością piersi? To jest proste. Kiedy libido spada, zmniejsza się również wrażliwość stref erogennych, pogarsza się podniecenie, a za tym orgazm słabnie lub całkowicie zanika.

Oczywiście nie wszystkie kobiety mają spadek wrażliwości. Ale te które mają, mogą być bardzo zaniepokojone.  Zwłaszcza jeżeli piersi były jedną z głównych stref erogennych kobiety, ich stymulacja była ważna dla osiągnięcia orgazmu lub to właśnie piersi były szczególnym miejscem uwagi mężczyzny.

Co robić w takiej sytuacji?

Poczekaj i nie panikuj! Wiedza to potęga.  Zrozumienie prostych praw natury, opisanych wyżej) może Cię uspokoić i dać Ci czas. Dlatego na okres karmienia piersią zostaw swoje piersi w spokoju! Jeśli czułość wróci sama – świetnie! Jeśli nie, najlepiej poczekać. Z jednym ALE: dbaj o swoje piersi regularnie, przynajmniej kilka razy w tygodniu. Pomoże Ci w tym między innymi masaż.

A co z pochwą?

Logika jest taka sama z punktu widzenia jej wrażliwości, ale jeśli mamy do czynienia z naturalnym porodem, to dochodzą także obawy, że genitalia są teraz brzydkie, pochwa jest zbyt szeroka itp. Co robić?

Zaraz po tym, jak lekarz pozwoli na aktywność seksualną i wszystko się zagoi, zalecam regularnie (min. 4 razy w tygodniu) masaż pochwy. Czystymi rękoma dosłownie 2-3 minuty masuj ścianki pochwy bez nastawiania się na  podniecenie. Szybko zobaczysz efekty.

Skonsultuj się ze swoim ginekologiem, kiedy będziesz mogła ćwiczyć mięśnie dna miednicy i pamiętaj o tych mięśniach podczas karmienia (na przykład). Pochwę można przywrócić do poprzedniego kształtu! Nasz organizm jest bardzo mądry, zdolny do wielu rzeczy i wierzcie mi, nie wszystkie kobiety borykają się z problemem szerokiej pochwy po porodzie, nawet bez treningu! To mit, który wzmacnia „kompleksy” kobiet i dobrze sprzedaje różne kursy i symulatory.

autor tekstu
 

Lena Vintsevych

Nazywam się Lena i prowadzę na Instagramie bloga Sexuologia. Jestem także pierwszą trenerką personalną w Polsce w zakresie spalania tłuszczu poprzez ćwiczenia Bodyflex i Oxycise.


Instagram: @sexuologia

About the Author:

W Neno zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby przyszłe mamy miały dostęp do profesjonalnego poradnictwa i pomocy w kwestii karmienia niemowląt. Wykwalifikowany ekspert do spraw laktacji regularnie przygotowuje wpisy, dzięki którym dowiesz się wszystkiego na temat karmienia piersią. Doradzamy, jak wybrać odpowiedni laktator i w jaki sposób poradzić sobie z zastojem pokarmu. Zyskaj rzetelną wiedzę zupełnie za darmo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *