Jak nauczyć dziecko opróżniać nosek?

Jak nauczyć dziecko opróżniać nosek?

Wydmuchiwanie nosa pomaga go oczyścić, zapewniając lepszy przepływ powietrza. Jest to czynność, która ułatwia nam oddychanie, dlatego też tak ważne jest, by nauczyć tej sztuki własne dzieci. Najlepiej, by moment ten nastąpił jak najwcześniej. Neno zebrało cenne porady dotyczące tego, jak w łatwy sposób nauczyć maluszka opróżniać swój nosek.

 

Spis treści:

 

W jakim wieku dziecko samo dmucha nosek?

Większość czynności fizjologicznych przychodzi dziecku naturalnie. W przypadku dmuchania nosa może być jednak nieco trudniej, ponieważ nie jest to odruch bezwarunkowy. Z tego względu rodzice muszą przyzwyczaić swoje pociechy do wykonywania tej czynności. Zwykle nauka zaczyna się w okolicach drugiego roku życia, kiedy maluch potrafi się już komunikować.

 

W jaki sposób nauczyć dziecko opróżniania noska?

Jak nauczyć dziecko opróżniania noska?

Warto pamiętać, że nauka opróżniania noska powinna odbywać się w pełnym zdrowiu, przy drożnych zatokach u malucha. Ćwiczenia najlepiej rozpocząć od kontrolowania oddechu przez usta. W tym wypadku sprawdzi się wspólne robienie baniek mydlanych lub zdmuchiwanie świeczek. Chodzi o to, by dziecko zyskało świadomość, że ma wpływ na swoje wdechy i wydechy oraz że jest w stanie wstrzymywać powietrze.

Aby pomóc dziecku kontrolować swój oddech, można przeprowadzić zabawę z lusterkiem. Polega ona na wydmuchiwaniu powietrza z jednej dziurki, podczas gdy druga zostaje zasłonięta poprzez przyciśnięcie do jej ścianki skrzydełka nosa. Podobną grę można zorganizować z użyciem bibuły lub miski z wodą (wprawianych w ruch pod wpływem wydychanych gazów).

Często w nauce pomocne będzie samo danie odpowiedniego przykładu przez rodzica. Musi on oswoić swoją pociechę z korzystaniem z chusteczek higienicznych. Powinien on przeprowadzić krótką demonstrację, wyjaśniając, jak wydmuchuje się nos. Dziecko może później pod jego opieką tę czynność powtarzać tak długo, aż ją opanuje. Warto przy tym wręczyć mu paczkę chusteczek, by miało ją zawsze w pobliżu i mogło z niej skorzystać.

Popularną metodą nauki jest również naprzemienne dmuchanie raz przez jedną, raz przez drugą dziurkę. Malec może podłożyć rękę w pobliżu ust, żeby samemu poczuć wydmuchiwane powietrze. Podczas treningu użyć można użyć także lekkich przedmiotów, takich jak waciki lub piórka. Wówczas prosimy dziecko, aby starało się je przesunąć jedynie poprzez powietrze wydobywające się z noska. Można przy tym urządzić zawody w to kto najdalej przesunie wybrany przedmiot.

 

Co może być przyczyną zatkanego noska?

Uczucie zatkanego nosa pojawia się wraz z zalegającą w nim wydzieliną. Najczęstszą przyczyną takiego stanu jest katar, ale w niektórych przypadkach może być to objaw poważniejszej choroby lub alergii. W szczególności mowa tu o różnego rodzaju infekcjach czy zapaleniu zatok.

 

Jak długo może być zatkany nos u dziecka?

Należy dbać o to, by nosek dziecka nie pozostawał zatkany. W przypadku gromadzenia się w nim wydzieliny przez tydzień i dłużej, koniecznością staje się wizyta u lekarza. Zwykle stan taki powiązany jest z chorobą, którą należy zdiagnozować.

 

Jak odblokować dziecku zapchany nosek?

Jeśli dziecko nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z zapchanym noskiem, do akcji powinien wkroczyć rodzic. W takich sytuacjach przydać się może profesjonalny sprzęt, jak na przykład aspirator. Tego rodzaju przyrządy posiada w swoim asortymencie sklep Neno oferujący produkty dla dzieci i niemowląt.

W omawianym przypadku sprawdzi się zastosowanie kropli bądź aerozoli, które będą zawierały specjalny roztwór wody morskiej lub soli fizjologicznej.

Przeczytaj więcej:

 

Co zrobić, gdy dziecko nie może spać w nocy przez katar?

Kiedy maluch nie może zasnąć z powodu kataru, warto zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza. Nie zaszkodzi także użyć inhalatora z ziołowym naparem lub gorącą wodą. W przypadku trudności z odetkaniem nosa koniecznością może okazać się skorzystanie z aspiratora. Rekomenduje się również ułożenie dziecka w taki sposób, by jego głowa była nieco wyżej od reszty ciała. Dzięki temu zalegająca w drogach oddechowych wydzielina będzie samoczynnie wypływała, zamiast się odkładać i doprowadzać do ciągłych wybudzeń.

Gorączką u dziecka? Praktyczne porady od Neno:

 

Problem z nauką opróżniania noska – sięgnij po aspirator Neno Aria

Aspirator Neno Aria

Choć wiemy już, jak nauczyć dziecko opróżniać nosek, może dojść do sytuacji, w której nasza pociecha jeszcze nie opanowała w pełni tej sztuki. Wówczas, przy zatkanych drogach oddechowych, należy je odpowiednio wspomóc. W takich sytuacjach nieodzownym sprzętem staje się elektroniczny aspirator do udrażniania nosa Neno Aria.

Do jego głównych zalet należy niezwykła poręczność i funkcjonalność. Działa on bezprzewodowo, oferując trzy różne tryby ssania. Jego intensywność można dopasować do potrzeb dziecka, dzięki czemu nie będzie się ono czuło niekomfortowo. Do produktu w zestawie dołączane są dwie końcówki, co pozwala stosować go przy dzieciach w różnym wieku.

Neno Aria to aspirator wysokiej jakości, który jest łatwy w użytkowaniu i czyszczeniu. Każdy egzemplarz wyposażony jest w uniwersalny kabel, dzięki czemu urządzenie można ładować wszędzie, niezależnie od czasu i okoliczności. Aby skorzystać ze sprzętu, wystarczy uruchomić go zaledwie dwoma kliknięciami w panel. Następnie można wybrać siłę ssania i przytrzymać przycisk startu, by usunąć śluz. O stanie baterii w Arii informuje nas dioda emitująca zielone, pomarańczowe lub czerwone światło.

Cena takiego urządzenia to zaledwie 149,90 zł -> Przejdź na stronę produktu Neno Aria

 

Przeczytaj więcej porad od Neno: