Spacer z niemowlakiem w zimie. Co zabrać, jak się przygotować?

Spacer z niemowlakiem w zimie. Co zabrać, jak się przygotować?

Spacer z niemowlakiem to ważny element rutyny maluszka wspierający jego rozwój. Z tego powodu rodzice chętnie zabierają swoje pociechy na zewnątrz, by mogły chłonąć świeże powietrze i poznawać świat niezależnie od pory roku. W tym artykule podpowiadamy, co zabrać na przechadzkę z niemowlakiem zimą oraz jak się do niej odpowiednio przygotować.

 

Spis treści:

 

Dlaczego spacery są tak ważne dla niemowląt?

Regularnie odbywane spacery pozwalają dotlenić organizm, dzięki czemu ten lepiej funkcjonuje. Kontakt ze świeżym powietrzem i zmiennymi warunkami pogodowymi wzmacnia odporność malucha. Wspierany jest wówczas układ immunologiczny oraz układ krążenia.
Co więcej, przebywanie na słońcu ma bezpośredni związek z wytwarzaniem przez organizm witaminy D, która ma wpływ na prawidłowe kształtowanie się kości u noworodków. Zarazem jej cykliczne przyjmowanie minimalizuje ryzyko wystąpienia alergii, anemii, cukrzycy czy nadciśnienia.

 

Spacer z noworodkiem zimą. Jak się do niego przygotować?

Wyjście z niemowlakiem w zimniejsze dni wymaga wielu przygotowań. Oprócz obowiązkowej paczki chusteczek oraz zapasowej pieluchy dobrze jest wziąć ze sobą smoczek i odzież na zmianę dla dziecka. Ze względu na spadek temperatur nie zapomnij też o kocyku oraz miękkiej macie. Przed wyjściem ubierz malucha „na cebulkę”, by było Ci łatwiej łatwiej reagować na zmieniającą się temperaturę.

 

Co zabrać na spacer?

Termometr bezdotykowy Neno Medic T07

Kiedy udajesz się na przechadzkę zimą, musisz przygotować się jednocześnie na typowe sytuacje oraz zmienną aurę. Chłód i częste opady mogą wpłynąć na komfort maluszka. W takich chwilach z pomocą przyjdą produkty od Neno.

Zaopatrz się w butelkę do karmienia, np. Neno Bottle 240 ml, która posiada smoczek zapobiegający kolkom i świetnie nadaje się do nauki picia. Aby utrzymać ciepło mleka w pojemniku, wystarczy nabyć osłonę z folii termoizolacyjnej.

Z pewnością przyda Ci się także komplet jednorazowych podkładów higienicznych Neno Neo. Sprawdzą się one jako zabezpieczenie dna gondoli wózka. Dzięki nim stworzysz jednocześnie czyste miejsce do przewijania. Co jeszcze warto wrzucić do torby? Na pewno kilka pampersów i chusteczek, butelkę wody oraz kremy przeciw odparzeniom i z filtrem chroniące przed słońcem. Pamiętaj, że ich aplikację należy ponawiać co dwie godziny!

Z racji tego, że organizm noworodka nie ma jeszcze wykształconego systemu termoregulacji, za tę kwestię odpowiedzialny jest rodzic. Temperaturę ciała maluszka zmierzysz szybko termometrem Neno Medic T07 lub Neno Medic T02, przykładając go do czoła lub ucha.

W okresie, kiedy nietrudno o infekcję, zabieraj ze sobą dodatkowo nebulizator, czyli urządzenie doprowadzające lekarstwa w formie aerozolu prosto do układu oddechowego. Postaw na model Neno Sano, który ze względu na swój rozmiar bez trudu mieści się w torbie lub Neno Bene – nebulizator siateczkowy przetwarzający sole fizjologiczne oraz nieoleiste leki.

Przeczytaj więcej o podkładach higienicznych: 

 

Na co uważać na spacerze z niemowlakiem?

Na co uważać na spacerze z niemowlakiem? - Porady od Neno

Miej na uwadze, że dziecko może ulec przebodźcowaniu, dlatego unikaj głośnych miejsc. Co więcej, pod żadnym pozorem nie zostawiaj malucha w wózku bez opieki.

Planując spacer, weź pod uwagę, jak dużo czasu spędzicie poza domem oraz jakie sytuacje mogą wystąpić po drodze. Dobierz ubrania adekwatnie do warunków atmosferycznych, aby dziecko nie przegrzało się, a jednocześnie było przygotowane na nagłe ochłodzenie.

 

Do jakiej temperatury można wyjść z niemowlakiem na spacer?

Spacer z niemowlakiem w chłodniejsze dni? Oczywiście, że tak. Pod warunkiem, że temperatura nie spadnie poniżej -5°C. Najlepiej zawsze skonfrontować ten wynik z temperaturą odczuwalną, zależną od innych czynników pogodowych.

 

Gdzie wybrać się na spacer z maluszkiem?

Dobrym miejscem na spacer z małym członkiem rodziny są parki, skwery czy kameralne place zabaw. Zwykle w ich obrębie znajdują się ścieżki dostosowane do wózków oraz ławki. Trzeba jednak omijać zatłoczone ulice i główne punkty turystyczne miasta.
Trafnym wyborem w zimie będzie również las. Decydując się na takie rozwiązanie, upewnij się, że w wybranej lokalizacji istnieje możliwość poruszania się z dziecięcym wózkiem.

 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem?

Wybierz się na pierwszy spacer z maluszkiem już w pierwszych tygodniach jego życia. Zmień plany, jeśli dzień jest zbyt mroźny lub deszczowy.

Jak długo powinny trwać spacery z noworodkiem?

Średni czas spaceru z noworodkiem nie powinien przekraczać 30 minut. Początkowo poprzestań na 10-15 minutach, aby dziecko zdążyło przywyknąć do nowej sytuacji. W kolejnych dniach stopniowo wydłużaj czas.

Czy przed spacerem posmarować skórę kremem z filtrem?

Koniecznie nałóż krem z filtrem na twarz swoją oraz dziecka i powtarzaj czynność co jakiś czas.

Czy dziecko musi codziennie wychodzić na spacer?

Zabieraj malca na spacer jak najczęściej. Jeżeli jest wietrznie lub pochmurno, nie rezygnuj ze swoich zamiarów. Wybierz krótszą trasę lub wyjdź na chwilę przed dom.