Spokojnie. To tylko gorączka.

Gdy na świecie pojawia się dziecko towarzyszy temu wielka radość. Ale zaraz potem pojawia się zwątpienie, czy sobie poradzę. Gdy już po urodzeniu, zostajemy w domu z dzieckiem sam na sam, musimy nauczyć się siebie nawzajem. W pierwszych dniach obserwujemy zachowanie malucha i staramy się je coraz lepiej rozumieć. Jednak pewnego dnia może pojawia się u dziecka gorączka. Co robić, jak reagować. Na te pytania postaram się wam odpowiedzieć.

Przede wszystkim nie warto panikować. Trzeba sobie uświadomić czym jest gorączka i czy zawsze warto ją natychmiast zbijać. Gorączka, czyli podwyższona temperatura ciała może pojawić się w wyniku choroby, ale też być wynikiem reakcji na szczepienie. Warto pamiętać, że maluszki zaraz po urodzeniu dopiero adaptują się do warunków zewnętrznych i ich temperatura ciała może oscylować od 36, 2 stopni nawet do 38 stopni. Wynika to z tego, że teraz są już odrębnym organizmem i ich ciało dopiero uczy się reagować na otoczenie.

Jak mierzyć temperaturę u dziecka?

Do dyspozycji mamy różne termometry, ja jednak stawiam na bezdotykowy termometr Neno Medic T05. Wystarczy umieścić czujnik termometru nad czołem dziecka i nacisnąć spust. Swoją droga tym termometrem można tez genialnie zmierzyć temperaturę mleka w butelce lub napoju dla malucha. A co go wyróżnia? Pomiar temperatury jest naprawdę szybki, wystarczy chwila by mieć od razu wynik. Dla mnie duża zaleta jest spory wyświetlacz, na który dobrze widzę wynik pomiaru. Sam termometr zapisuje w swej pamięci, aż trzydzieści cztery wykonane pomiary. Dzięki temu możemy spokojnie śledzić stan zdrowia naszego dziecka.

 

A kiedy absolutnie nie mierzyć temperatury, bo wynik będzie zafałszowany?

Pierwszym z takich przypadków jest czas zaraz po kąpieli dziecka. Ciało w naturalny sposób będzie nieco cieplejsze po przyjemnych figlach w wodzie. Oczywiste też jest by nie mierzyć temperatury dziecku zaraz po zabawie ruchowej, gdy maluch lub starszak biega, skacze, lub zwyczajnie turla się po podłodze. No i nie warto sięgać po termometr gdy maluch jest po obfitym jedzeniu lub świeżo po karmieniu. Gdy jednak stwierdzimy podwyższoną temperaturę należy przede wszystkim zadbać o dobre nawodnienie dziecka.

Pamiętajmy, że gorączka to naturalną obronną reakcja organizmu. Dlatego tez nie zawsze trzeba ją brutalnie zbijać. Przede wszystkim należy obserwować dziecko. Gdy mimo podwyższonej temperatury jest pogodne i chętnie się bawi, to nie trzeba od razu podawać mu silnych leków. Jednak gdy zauważymy, że dziecko staje się apatyczne i nie chce jeść ani pić wtedy warto sięgnąć po lek przeciwgorączkowy i skontaktować się z lekarzem. To rodzic jest tym pierwszym obserwatorem, to on zna zwyczaje i upodobania dziecka.

A jaki lek wybrać?

Dla maluchów najbezpieczniejszy będzie paracetamol ściśle dostosowany do wagi dziecka. Działo on ok. 4 godzin. Ibuprofen, który działa również przeciwzapalnie zalecany jest dla nieco starszych dzieci. Działa on ok 6 godzin, po tym czasie dopiero można podać kolejna dawkę. I tu znowu trzeba ściśle przestrzegać zaleceń producenta leku.

Jedno trzeba pamiętać, że gdy cokolwiek niepokoi nas w stanie zdrowia, zwłaszcza noworodków, trzeba od razu skontaktować się z lekarzem. To on zbada dziecko i ustali dalsze postępowanie. Nie warto szukać rozwiązania w internecie czy na grupach dyskusyjnych dla mam.

 

Życzę wam i waszym maluszkom zdrowia i dużo spokoju ducha.

Agnieszka Burek

www.instagram.com/burszka

autor tekstu
 

Agnieszka Burek, 38 lat

Mama Maksia i Wiktori. Zakochana w książkach i swojej rodzince. Niepoprawna optymistka, bo dla mnie szklanka jest zawsze do połowy pełna


Instagram: @burszka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *