Zastój pokarmu – jak go rozpoznać i skutecznie pokonać z pomocą laktatora
Spis treści
Zastój pokarmu to stan, w którym mama doświadcza bolesnego obrzmienia piersi. Jak go rozpoznać, jakie są jego objawy oraz w jaki sposób laktator może pomóc w jego pokonaniu?
Czym jest zastój pokarmu i jak go rozpoznać – symptomy i przyczyny
Zastój pokarmu to bolesne obrzmienie piersi często przebiegające wraz z zaburzeniem wypływu pokarmu. Wśród przyczyn tego zjawiska wspomina się o zbyt rzadkim karmieniu dziecka, zastosowaniu niewłaściwych technik karmienia, a także zbyt niskiej produkcji oksytocyny.
Do głównych objawów zastoju pokarmu należą:
- twardość, bolesność i ocieplenie piersi;
- zaczerwienienie i napięcie skóry piersi;
- normalna lub podwyższona temperatura ciała kobiety;
- zaburzenia dotyczą obu lub częściej jednej piersi;
- kobieta może czuć osłabienie.
Naturalne metody radzenia sobie z zastojem

Zastój pokarmu to problem często doświadczany przez mamy, który może powodować ból, dyskomfort i obrzęk piersi. Na szczęście z zastojem pokarmu można radzić sobie stosując naturalne metody, takie jak:
- częste przystawianie dziecka do piersi, jeśli dziecko jest najedzone w niektórych przypadkach warto odciągnąć nadmiar pokarmu do uczucia ulgi;
- ciepłe okłady przed karmieniem i zimne po karmieniu (minimum przez 20 minut);
- delikatny masaż piersi podczas karmienia w kierunku brodawki;
- techniki relaksacyjne.
Jak laktator może pomóc w przypadku zastoju pokarmu?
W zastoju pokarmu pomocne może być zastosowanie laktatora. Dzięki niemu, gdy dziecko jest najedzone, a matka odczuwa dyskomfort, możliwe jest odciągnięcie nadmiaru pokarmu i zmniejszenie napięcia piersi. Co więcej, w przypadku zastoju pierś może być twarda, przez co dziecko może mieć trudność z uchwyceniem brodawki, a rozluźnienie za pomocą laktatora ułatwi mu ssanie. Odciągnięty nadmiar mleka można przechowywać w specjalnych woreczkach lub pojemnikach.
Które funkcje laktatorów Neno są szczególnie pomocne przy zastojach?
Laktatory Neno sprawdzą się nie tylko w codziennym gromadzeniu pokarmu dla dziecka, ale również w przypadku wystąpienia zastoju mleka. Wśród szczególnie przydatnych funkcji, oferowanych przez te urządzenia, znalazły się:
- naturalny rytm ssania: laktator imituje rytm ssania przez dziecko, co jest pomocne w skutecznym opróżnieniu piersi;
- stopniowa regulacja ciśnienia: pozwala dostosować pracę urządzenia do indywidualnych potrzeb;
- silikonowe lejki: ograniczają ryzyko podrażnienia i nie powodują dyskomfortu dla obolałych piersi;
Czytaj więcej: Zalety i wady laktatora elektrycznego
Polecane laktatory Neno na zastój pokarmu
Neno oferuje różne rodzaje laktatorów, które sprawdzą się przy codziennym odciąganiu mleka, jak i w sytuacjach, takich jak zastój pokarmu.
✅ Laktator muszlowy Neno Perla

Przykładem polecanego też laktatora jest bezprzewodowy podwójny Neno Perla Twin. Model ten to zestaw złożony z dwóch laktatorów, które nie wymagają trzymania urządzenia w rękach. Dzięki temu sprzęt jest wygodny, a odciąganie pokarmu nie ogranicza ruchów matki.
✅ Laktator Neno Camino

Inną propozycją laktatora jest Neno Camino. Model ten jest bezprzewodowym i podwójnym urządzeniem. Sprzęt ten oferuje trójfazową pracę – stymulacji, odciągania i odpuszczania, dzięki czemu odciąganie jest bardziej naturalne, a kobieta nie odczuwa dyskomfortu.
✅ Laktator Neno Bella

Z kolei model Neno Bella to kompaktowy model, który bez problemu zmieści się w torebce. Urządzenie zostało wyposażone w akumulator z funkcją szybkiego ładowania.
-
Neno Bella – laktator elektroniczny179.00 zł
✅ Podwójny laktator Neno Bella Twin Moon

Neno Bella Twin Moon to model złożony z laktatora podwójnego. W obu wersjach laktatora istnieje możliwość odciągania pokarmu do woreczka.
✅ Masażer laktacyjny Neno Pesca

Podczas zakupu laktatora warto również zastanowić się nad kupnem masażera laktacyjnego Neno Pesca. Sprzęt ten nie tylko wesprze w codziennej poprawie wypływu mleka, ale też w sytuacjach, takich jak nawał lub zastój pokarmu.
-
Neno Pesca – masażer laktacyjny129.00 zł
Porady ekspertów laktacyjnych współpracujących z marką Neno
Występowanie zastoju mlecznego jest częstym zjawiskiem, warto więc skontaktować się z ekspertami laktacyjnymi współpracującymi z marką Neno. Specjaliści przekażą wskazówki m.in. na temat prawidłowego przystawiania dziecka do piersi oraz zachowania właściwej pozycji matki w czasie karmienia.
Jeśli objawy zastoju są dla matki uciążliwe warto zasięgnąć też porady położnej lub lekarza. Należy pamiętać, że zastój mleczny może prowadzić do stanu zapalnego, a co za tym idzie również do konieczności zastosowania odpowiednich leków.
Źródła:
- Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Położnych:
http://www.ptpol.pl/media/dopobrania/ZG_PTPol_rekomendacje_standard_porady_laktacyjnej_poloznej.pdf - Biuletyn Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią i Szpitali Przyjaznych dziecku:
https://laktacja.pl/images/stories/biuletyny/biuletyn_kukp_2_2018.pdf