Rola laktatora elektrycznego w budowaniu i utrzymaniu laktacji. Jak zwiększyć produkcję mleka?
Spis treści
Kiedy laktacja przebiega w prawidłowy sposób, a mama i dziecko nie rozstają się na dłuższą chwilę, podawanie mleka bezpośrednio z piersi jest zupełnie wystarczające. W przypadku pojawienia się problemów z laktacją lub w chwili, gdy mama planuje rozłąkę z maluchem, niezbędnym urządzeniem staje się laktator. Brak odciągania mleka podczas długich przerw między karmieniami może skutkować osłabieniem laktacji lub prowadzić do jej zaniku. Niestety wystąpienia problemów z produkcją pokarmu nie da się przewidzieć, dlatego warto, abyś nabyła laktator jeszcze w okresie ciąży. Dzięki temu zyskasz spokój i przekonanie, że jesteś gotowa na każdą ewentualność.
Jak działa laktator elektroniczny?
Każdy laktator elektroniczny odwzorowuje naturalny rytm ssania piersi przez dziecko. Urządzenie składa się z pompy, która jest jego sercem. W skład laktatorów elektrycznych Neno wchodzi także butelka o pojemności 150 ml, lejek z silikonu japońskiego wraz z nakładką, smoczek, nakrętka na butelkę, konektor, zaworek, membrana oraz podstawka pod butelkę. Urządzenie wytwarza podciśnienie, co w połączeniu ze zróżnicowanymi fazami pracy prowadzi do odciągania pokarmu.
Pierwsza faza pracy laktatora to dwuminutowy tryb, podczas którego urządzenie wykonuje intensywne, płytkie ruchy. Celem pierwszej fazy pracy laktatora jest udrożnienie kanalików i doprowadzenie do wypływu mleka z piersi.
Druga faza polega na aktywnym pozyskiwaniu pokarmu i nazywana jest fazą głębokiego odciągania.
Trzecia faza pracy laktatora, nazywana także trybem mieszanym, stosowana jest podczas niedoborów pokarmu. Pobudza do dalszej produkcji mleka i polega na odwzorowaniu rytmu ssania dziecka w sytuacji, kiedy w piersi pozostaje już niewiele pokarmu. Laktatory elektryczne Neno możemy podzielić na modele dwufazowe i trzyfazowe. Ponadto możemy dokonać podziału na laktatory pojedyncze i podwójne.
Budowanie i utrzymanie laktacji za pomocą laktatora
Laktacja jest naturalnym procesem, który pojawia się u każdej mamy już w okresie ciąży. Pierwszym etapem laktacji jest proliferacja pęcherzyków mlecznych. Wspomniany etap ma miejsce między 16. a 22. tygodniem ciąży. Natomiast sama inicjacja laktacji następuje już po wydaniu dziecka na świat. Jeżeli dziecko ssie pierś w prawidłowy sposób, częste przystawianie malucha skutecznie wpływa na zwiększenie ilości wytwarzanego mleka. Im więcej pokarmu pobiera dziecko, tym więcej produkują go gruczoły kobiety [1].
Odciąganie mleka za pomocą laktatora elektrycznego ma za zadanie wesprzeć lub zastąpić ssanie piersi przez dziecko. Skutkiem prawidłowego i regularnego odciągania pokarmu jest pobudzenie i utrzymanie laktacji. Laktator powinien być dobrany do indywidualnych potrzeb kobiety.
Jeżeli chcesz używać laktatora do odciągania mleka z jednej piersi, możesz zdecydować się na zakup Neno Uno lub Neno Angelo. W sytuacji, gdy jesteś nastawiona na gromadzenie dużych zapasów mleka, powinnaś rozważyć zakup laktatora, który umożliwi odciąganie pokarmu z obu piersi jednocześnie. Do takich modeli zaliczają się między innymi Neno Camino i Bella Twin.
Przed zakupem laktatora dokonaj także pomiaru brodawki sutkowej. Miej jednak świadomość, że Twoja pierś będzie zmieniała się wraz z upływem czasu. Wszystkie laktatory Neno są sprzedawane w zestawie z delikatnym lejkiem, który jest wykonany z silikonu japońskiego. Lejki Neno są dostępne w trzech rozmiarach: S, M, L, dzięki czemu bez trudu dokupisz odpowiedni z nich, kiedy zauważysz, że rozmiar Twojej brodawki sutkowej uległ zmianie.
Odkryj więcej wskazówek od Neno na temat zwiększania laktacji:
- Jak zwiększyć laktację — porady od Neno
- Jak zwiększyć produkcję mleka matki przy użyciu laktatora
- Zalety i wady laktatora elektrycznego
Odpowiednie korzystanie z laktatora
Z pomocą Neno z pewnością wybierzesz odpowiedni laktator, który będzie w pełni dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb. Przed rozpoczęciem przygody z odciąganiem mleka powinnaś poznać kilka istotnych wskazówek.
Przed każdym użyciem wymagane jest umycie i zdezynfekowanie laktatora. W utrzymaniu higieny laktatorów elektronicznych Neno pomaga fakt, że możesz rozłożyć urządzenie na mniejsze części. Elementy, które mają bezpośredni kontakt z pokarmem oraz nakładkę lejka umyjesz za pomocą letniej wody wraz z dodatkiem delikatnego płynu do naczyń.
W celu zachowania odpowiednich zasad higieny zaleca się wybranie jednego ze sposobów na sterylizację części zamiennych laktatora. Pierwszy z nich to umieszczenie wspomnianych elementów w garnku z wrzącą wodą i pozostawienie ich na około 10 minut. Co ważne, podczas procesu sterylizacji nie można przerywać wrzenia wody.
Nowocześniejszym sposobem sterylizowania części zamiennych laktatora jest skorzystanie z wielofunkcyjnych sterylizatorów marki Neno. Wystarczy nalać wodę do pojemnika, umieścić elementy laktatora w urządzeniu, a następnie za pomocą wygodnego panelu dotykowego uruchomić urządzenie w odpowiednim trybie pracy.
Zobacz porady położnej od Neno – Cała prawda o dezynfekcji Neno Vita
Staraj się wystrzegać mycia części laktatora za pomocą wielorazowych gąbek i ściereczek. Dużo lepiej do tego celu sprawdzi się silikonowa szczoteczka do czyszczenia Neno Lavar. Produkt został wykonany z silikonu, dzięki czemu bez przeszkód poddasz go zabiegowi sterylizacji i zyskasz pewność o tym, że tylko czyste przedmioty mają kontakt z Twoim laktatorem.
Porady od Neno – jak prawidłowo sterylizować laktator:
- Jakie elementy laktatora należy sterylizować i wymieniać?
- Jak zadbać o czystość laktatora elektrycznego?
Pielęgnacja piersi
Piersi w okresie laktacji muszą być czyste, jednak nie ma konieczności dążenia do ich sterylności. Nie musisz myć piersi przed każdym odciąganiem pokarmu. Twoja flora bakteryjna nie zagraża maluszkowi, ponieważ jest do niej przyzwyczajony. Ponadto mleko zawiera cenne przeciwciała, które chronią dziecko przed wieloma chorobami.
Pamiętaj także, że zbyt częste i zbyt intensywne mycie piersi może prowadzić do podrażnień. Zakłócenie naturalnej bariery ochronnej bywa przyczyną pękania brodawek. Wystarczy, że będziesz myła piersi podczas codziennych kąpieli za pomocą lekkiego, naturalnego mydła.
Ogromne znaczenie dla właściwej pielęgnacji biustu ma odpowiednio dobrana bielizna. Biustonosz powinien mieć właściwy rozmiar i nie uciskać piersi. Polecane jest stosowanie bawełnianych biustonoszy, które będą zmieniane codziennie. Bieliznę możesz prać przy użyciu delikatnych środków piorących. Niezbędzym również będzie posiadanie wkładek laktacyjnych, które chronią bieliznę przed zabrudzeniem, jednocześnie zapewniając komfort i suchość. Ich regularne stosowanie może być pomocne zwłaszcza w okresie, gdy poziom laktacji jest wysoki.
Wsparcie emocjonalne dla mam
Odciąganie pokarmu za pomocą laktatora może być wyzwaniem. Mnożące się pytania i wątpliwości sprawią, że będziesz potrzebowała emocjonalnego wsparcia i źródeł rzetelnej wiedzy. Nie bój się prosić o pomoc swoich bliskich. Mogą okazać Ci wsparcie za pomocą rozmowy czy wyręczenia w codziennych obowiązkach. Pamiętaj także, że na wszystkie Twoje pytanie dotyczące laktacji i poprawnego używania laktatora z pewnością odpowie doświadczona położna. Jeżeli chcesz wymieniać się doświadczeniami z innymi kobietami w okresie laktacji, możesz poszukać lokalnych lub internetowych grup wsparcia.
Czytaj również: Sztuka emocji, a wpływ na laktację
Laktator elektryczny jest sprzymierzeńcem każdej mamy karmiącej piersią. Szeroki asortyment Neno ułatwia znalezienie urządzenia, które sprosta Twoim indywidualnym oczekiwaniom. Odciąganie pokarmu skutecznie wspiera rozkręcenie i utrzymanie laktacji. Zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi produktami Neno, dzięki którym zyskasz pełne wsparcie w nowej roli.
Źródła:
- Magdalena Nehring-Gugulska, „Wskazania do odciągania mleka – kiedy, jak i czym?”, Centrum Nauki o Laktacji, POSTĘPY NEONATOLOGII, nr 2 (28) 2022r., online https://cnol.kobiety.med.pl/wp-content/uploads/2022/11/Wskazania-do-odciagania-mleka-kiedy-jak-i-czym.pdf, dostęp 27.11.2023.
- Lek. Monika Żukowska-Rubik, Mgr Kinga Osuch, „Jak dokarmiać dziecko, aby je odżywić i chronić laktację?”, Centrum Nauki o Laktacji 2013, online https://cnol.kobiety.med.pl/wp-content/uploads/2018/12/Jak-dokarmiac-Rubik.pdf, dostęp 27.11.2023.
- Neno Poradnik Laktacyjny, online https://www.neno.pl/download/poradnik_laktacyjny_neno.pdf, dostęp 27.11.2023.