Długie karmienie piersią – korzyści płynące z natury
Spis treści
Świeżo upieczone mamy często zadają sobie pytanie: „Jak długo karmić piersią?”. WHO rekomenduje karmienie piersią przez pierwsze pół roku życia dziecka, ale dalsze wytyczne pozostają otwarte, co skłania do refleksji nad naturą długotrwałego karmienia. W tym artykule poznasz korzyści płynące z podtrzymania tej bliskiej więzi, nie tylko dla malucha, ale również dla mamy. Ponadto odkryjesz, jak zmieniający się skład mleka mamy odpowiada na rosnące potrzeby dziecka i dlaczego, pomimo społecznych kontrowersji, długie karmienie piersią może być najlepszym wyborem.
Długie karmienie piersią, co to właściwie znaczy?
Zapraszamy do wysłuchania naszego podcastu z cyklu „Karm z Neno”. W tym odcinku skupiamy się na dogłębnej analizie korzyści medycznych płynących z długotrwałego karmienia piersią. Nasza rozmowa obejmuje szeroki zakres aspektów zdrowotnych mam i niemowląt. Przedstawimy wyniki naukowych badań potwierdzające te korzyści.
Jak długo karmić piersią?
Zbliża się Światowy Tydzień Karmienia Piersią, a wraz z nim znów pojawia się pytanie: jak długo karmić piersią?
WHO zaleca wyłączne karmienie piersią do 6-go miesiąca życia, górnej granicy nie podają jednak żadne źródła. I choć natura tak sprytnie to wymyśliła, że wraz z wiekiem dziecka zmieniają się także składniki odżywcze w mleku Mamy, to wiele osób oburza kobieta karmiąca piersią na przykład 4-latka. To jak to jest z tym długim karmieniem piersią? Z chęcią przybliżymy nieco temat.
Światowa organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez okres 6 miesięcy. Po tym czasie można rozszerzać dietę malucha o pokarmy uzupełniające. Te 6 miesięcy dostępu do mleka Mamy daje dziecku niebywałe korzyści – kształtuje jego układ odpornościowy i trawienny, dostarcza witamin, mikroelementów, białka i wiele składników immunoaktywnych i kwasów wielonienasyconych, które kształtują rozwój mózgu i komórek nerwowych.
Kolejne 18 miesięcy WHO zaleca kontynuację karmienia piersią, przy jednoczesnym stopniowym wprowadzaniu pokarmów stałych. Co ciekawe mleko Mamy karmiącej 3-miesieczne dziecko, a mleko Mamy karmiącej 2-latka ma zupełnie inny skład odżywczy – skład mleka zmienia się wraz z potrzebami rosnącego dziecka. Warto więc uzupełniać urozmaiconą dietę dziecka mlekiem Mamy – w okolicach 24 miesiąca życia mleko Mamy powinno stanowić już tylko 1/3 część całego pożywienia.
Światowe Towarzystwa Naukowe wraz z WHO zapewniają, że długie karmienie piersią to najlepszy możliwy program żywieniowy, który zapewnia prawidłowy metabolizm i ochronę przed chorobami w wieku dziecięcym i w późniejszym wieku dorosłym.
Pamiętajmy też, że nie ma bardziej EKO pokarmu niż mleko Mamy – nie wytwarza odpadów, nie ma dodatkowych kartonów, do jego produkcji nie są wykorzystywane szkodliwe substancje, i jest totalnie „zero waste”!
Karmienie piersią – cenne porady od Neno:
- 7 faktów o karmieniu piersią, których nie znasz
- Jak stworzyć przyjazną przestrzeń do karmienia piersią
- Jak skutecznie radzić sobie z bólami piersi podczas karmienia
Kiedy najlepiej odstawić dziecko od karmienia piersią?
To pytanie, które zadaje sobie wiele Mam. Z wyliczeń WHO wynika, że średnia dla całego świata to około 3,8 roku życia! Dane GUS mówią jednak, że w Polsce za długie karmienie piersią uważa się czas już 12 miesięcy. I choć z badań nad wpływem mleka Mamy na zdrowie dziecka wynika, że 2,5 roku naturalnego karmienia to minimum, aby osiągnęło najlepsze korzyści zdrowotne i rozwojowe, to wciąż wiele Mam decyduje się na szybsze odstawienie od piersi.
Ogromny wpływ ma na to presja społeczna, wszechobecne internetowe fale hejtu, które piętnują Mamy karmiące „duże dzieci’, a także moda i dostęp do modyfikowanej żywności dla dzieci.
Nie bez znaczenia jest również chęć powrotu do kariery zawodowej i aktywności społecznej. Choć tu rozwiązanie jest proste – bezprzewodowy laktator elektryczny, którym możesz odciągnąć pokarm w dowolnym momencie, aby dziecko dostało w odpowiednim momencie pełnowartościowy i naturalny pokarm.
Nowość wśród laktatorów: Neno Perla – laktator nowej generacji
Aby skuteczniej nakreślić granice karmienia piersią, trzeba się przyjrzeć naturze – jak robią to inne ssaki. 21 gatunków ssaków naczelnych (wg badań Holly Smith) odstawia potomstwo od piersi zaraz przed pojawieniem się zębów trzonowych. To u ludzi granica mniej więcej 5-7 lat!
U szympansów i goryli – gatunków najbliższych genetycznie człowiekowi – karmienie trwa 6 razy dłużej niż ciąża: łatwo policzyć, że dla ludzkiego dziecka to czas około 4,5 roku!
Większość ssaków odstawia malucha od piersi po osiągnięciu czterokrotnej wagi urodzeniowej – u ludzi to około 27-30 miesiąca życia.
Ani WHO, ani inna organizacja zdrowia nie określa jednak górnej granicy do kiedy należy karmić piersią. Jest to indywidualny wybór i decyzja karmiącej Mamy. Pamiętaj jednak, że im dłużej karmisz, tym lepiej dla Ciebie i Twojego malucha.
Zalety karmienia piersią dla mamy i niemowlaka
Wspominaliśmy już o dobrodziejstwie mleka Mamy i jego wpływie na poprawny rozwój emocjonalny i fizyczny małego człowieka. Zmieniające się wraz z wiekiem dziecka składniki w mleku Mamy stanowią także tarczę przed niektórymi chorobami. Długie karmienie piersią to lepsze zdrowie dziecka, ale także i Mamy [2]!
Długie karmienie piersią to dla dziecka mniejsze ryzyko:
- otyłości – mniejsze ryzyko cukrzycy typu 2
- wad zgryzu
- próchnicy do 12 miesiąca życia
- infekcji gardła i ucha do 30 miesiąca życia
Długie karmienie piersią to dla Mamy mniejsze ryzyko:
- raka piersi
- raka jajników
- cukrzycy typu 2
- nadciśnienia
- osteoporozy w czasie menopauzy
- chorób układu krążenia
- zapalenia stawów
Czy karmienie piersią obciąża organizm?
Karmienie piersią jest procesem naturalnym, który korzystnie wpływa zarówno na mamę, jak i dziecko. Warto jednak wiedzieć, że podczas karmienia piersią, mama potrzebuje dodatkowych kalorii, odpowiedniej ilości płynów i zbilansowanej diety bogatej w niezbędne składniki odżywcze, aby w pełni sprostać tym wymaganiom.
Oczywiście karmienie piersią przynosi też mamom wiele korzyści zdrowotnych, takich jak szybszy powrót do wagi sprzed ciąży, zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka piersi i jajników oraz ochronę przed osteoporozą i chorobami serca. Długotrwałe karmienie piersią wspiera także zdrowie psychiczne, pomagając w budowaniu silnej więzi z dzieckiem i potencjalnie łagodząc objawy depresji poporodowej [1, 3, 4].
Dane statystyczne o długości karmienia piersią w Polsce
Dane statystyczne dotyczące długości karmienia piersią w Polsce ukazują, że choć średnia globalna wynosi około 3,8 roku, w polskim kontekście społeczno-kulturowym za długie uważa się karmienie ponad 12 miesięcy.
Niemniej jednak, 37% polskich matek karmi dzieci dłużej niż rok, często wychodząc naprzeciw rekomendacjom WHO dotyczącym długiego karmienia piersią [5].
Badania wskazują, że mamy te napotykają społeczne wyzwania, w tym negatywne komentarze, które wywierają presję w kwestii decyzji o długości karmienia. Pomimo tego mamy, które długo karmią piersią, stanowią w Polsce przykład prozdrowotnych zachowań, inwestując w zdrowie swoje i dzieci [6].
FAQ: Odpowiadamy na pytania
Czy można karmić piersią trzyletnie dziecko?
Tak, można karmić piersią trzyletnie dziecko. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka, a następnie kontynuowanie karmienia piersią aż do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia lub nawet dłużej, równocześnie wprowadzając do diety pokarmy uzupełniające [7].
Ile najdłużej można karmić piersią?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie piersią dziecka przez pierwsze sześć miesięcy życia, po czym zaleca się kontynuowanie karmienia piersią przez drugi rok życia i dłużej, przy jednoczesnym wprowadzaniu dodatkowych pokarmów.
Źródła:
- https://nursing.com.pl/artykul/karmienie-piersia-co-warto-wiedziec-na-poczatek-628f1f8a5b2043618c4088be&sa
- http://www.studiapragmaling.uw.edu.pl/wp-content/uploads/2017/02/Studia-Pragm.-VIII.pdf.pdf#page=169
- https://www.infona.pl/resource/bwmeta1.element.psjd-c069b230-333d-4455-bdda-9cb290786ea8
- https://nursing.com.pl/artykul/wplyw-karmienia-piersia-na-zdrowie-matki-64ca2d39c34ff526f8f6a18e&sa
- https://cnol.kobiety.med.pl/wp-content/uploads/2019/12/wytyczne-WHO_paulina-potocka.pdf
- https://cnol.kobiety.med.pl/wp-content/uploads/2019/01/Raport_Karmienie_Piersia_w_Polsce_20151.pdf
- https://www.gov.pl/web/zdrowie/karmienie-piersia
CZYTAJ POWIĄZANE ARTYKUŁY:
Jak rozszerzyć dietę dziecka karmionego piersią?
21 niesamowitych faktów dotyczących Twojego dziecka
Jaki kolektor na mleko wybrać? Neno Claro — nowość marki Neno