Karmienie piersią,
15.09.2023
Ekspert ds. laktacji
6 minut czytania

Jaką pozycję wybrać do karmienia noworodka piersią lub butelką

Spis treści

Świeżo upieczone mamy, często zastanawiają się nad tym, jak prawidłowo karmić piersią. Wiele kobiet nie do końca zdaje sobie sprawę z faktu, że odpowiednia pozycja ma kluczowy wpływ na efektywność karmienia. Zapoznanie się z prawidłowymi technikami karmienia z pewnością pomoże Ci oswoić się z nową sytuacją. Warto pamiętać, że podczas karmienia piersią zarówno mama, jak i dziecko powinni czuć się w pełni komfortowo.

Czy pozycja podczas karmienia jest istotna?

Odpowiednio dobrana pozycja podczas karmienia jest wręcz niezbędna do tego, aby cały proces przebiegł prawidłowo. Odpowiednie ułożenie dziecka przy piersi może skutecznie poprawić jakość ssania oraz zwiększyć ilość produkowanego pokarmu. Prawidłowa pozycja podczas karmienia minimalizuje ryzyko powstawania podrażnień brodawek sutkowych oraz wyklucza pojawienie się dokuczliwego bólu kręgosłupa.

Jak odpowiednio przygotować się do karmienia piersią?

Przede wszystkim należy określić, w jakiej pozycji będzie odbywało się karmienie. W zależności od preferencji kobiety karmić można na siedząco, stojąco lub w pozycji leżącej. Warto pamiętać, że niemowlę wyczuwa emocje mamy. Kiedy będzie Ci niewygodnie, będziesz niespokojna lub doświadczysz bólu, dziecko może odrywać się od piersi i ssać pokarm niespokojnie lub łapczywie. Warto wybrać komfortowe miejsce, pełne spokoju. Może być to łóżko, wygodny fotel lub sofa. Kobieta powinna zadbać o to, aby w pobliżu znajdowała się butelka wody, ponieważ karmienie piersią bardzo często powoduje wzmożone pragnienie.

Polecamy do przeczytania: Sztuka emocji, a wpływ na laktację

Karmienie piersią na siedząco

Pozycja do karmienie piersią na siedząco

Każda pozycja do karmienia powinna być bezpieczna i wygodna, zarówno dla mamy, jak i dla malucha. Klasyczne karmienie na siedząco polega na wygodnym usadowieniu się w fotelu z poduszką pod plecami. Taka konfiguracja powoduje wyprostowanie kręgosłupa. Dziecko powinno zostać ułożone brzuszkiem w kierunku brzucha mamy, a jego głowa powinna spocząć na przedramieniu. Ucho, ramię i biodro kobiety powinny tworzyć jedną linię. Ważne jest także to, aby nos i broda dziecka stykały się z piersią mamy. Inną możliwością karmienia na siedząco jest pozycja spod pachy. Sprawdza się przede wszystkim u kobiet po cesarskim cięciu lub w przypadku karmienia wcześniaków. W tej konfiguracji bioderko dziecka styka się z biodrem kobiety, a ręka mamy podtrzymuję głowę malucha.

Zobacz też: Jak stworzyć przyjazną przestrzeń do karmienia piersią

Karmienie na leżąco

Karmienie dziecka w pozycji leżącej

Karmienie dziecka w pozycji leżącej sprawdza się przede wszystkim nocą. Kobieta powinna podłożyć pod głowę wygodną poduszkę i ułożyć dziecko brzuszkiem do siebie tak, aby swobodnie mogło ono objąć ustami brodawkę sutkową. Warto ustabilizować pozycję malucha za pomocą kocyka lub pieluchy. Jeżeli dziecko dobrze radzi sobie ze ssaniem, można skorzystać także z pozycji, która polega na ułożeniu się na plecach i położeniu na sobie malucha tak, aby jego twarz znajdowała się obok piersi. Podczas tej pozycji należy monitorować, czy maluch nie ma trudności z oddychaniem z powodu zablokowanego nosa.

Jak rozpoznać, czy pozycja karmienia jest prawidłowa?

Najlepszym sposobem na ocenę pozycji karmienia jest obserwacja zachowania dziecka. Jeżeli maluch jest spokojny, nie wypluwa piersi i nie wykazuje niespokojnych ruchów, oznacza to, że karmienie przebiega właściwie. Warto pamiętać, że prawidłowa pozycja karmienia to ta, która pozwala na głębokie chwytanie brodawki. Nos i broda dziecka powinny być przystawione do piersi. O prawidłowym przebiegu karmienia świadczy także regularny ruch żuchwy malucha i wyraźny odgłos połykania. Podczas efektywnego karmienia, kobieta może odczuwać lekkie mrowienie w piersiach. Odpowiednio karmiony maluch zużywa około ośmiu pieluch dziennie i regularnie przybiera na wadze.

Co powinno zaniepokoić kobietę podczas karmienia?

Pierwszym niepokojącym objawem powinien być ogólny niepokój dziecka oraz płytki chwyt piersi. Podobnie odbierane powinno być głośne cmoknięcie oraz wypychanie języka. O nieprawidłowej technice karmienia świadczy kąsanie brodawki sutkowej, zaciśnięte dłonie malucha oraz przede wszystkim niewystarczające przybieranie na wadze.

Jak karmić dziecko butelką?

Często zdarza się, że karmienie mlekiem bezpośrednio z piersi jest z jakiegoś powodu niemożliwie. Warto pamiętać, że odpowiednia pozycja podczas karmienia butelką jest równie istotna. Podczas karmienia butelką należy trzymać malucha z lekko uniesioną głową. Dziecko powinno być ułożone poziomo, tak aby jego głowa i tułów tworzyły jedna, prostą linię. W takiej pozycji dziecko może bez trudu oddychać, ssać i połykać. Nie powinno podawać się pokarmu z butelki, jeżeli maluch leży całkowicie płasko.

Zobacz również: Karmienie noworodka butelką — co trzeba wiedzieć?

Jak efektywnie karmić niemowlę butelką?

Jeżeli kobieta decyduje się na karmienie dziecka swoim mlekiem z butelki (KPI), może skorzystać z wielu wspierających rozwiązań. Podstawowym wyposażeniem mamy karmiącej piersią inaczej powinien być dobrze dobrany laktator. Jeżeli karmienie butelką odbywa się raz na jakiś czas, można skorzystać z popularnych laktatorów ręcznych. W przypadku, gdy manualne odciąganie mleka jest zbyt czasochłonne i męczące, z pomocą przybywają laktatory elektroniczne od Neno. Wśród szerokiej gamy dostępnych produktów znajdują się estetycznie wykonane, ciche laktatory pojedyncze oraz podwójne modele, dzięki którym można odciągnąć pokarm z obydwu piersi jednocześnie. Laktator przydaje się nie tylko wtedy, kiedy kobieta całkowicie rezygnuje z karmienia piersią na rzecz butelki. Dzięki laktatorowi można odciągać pokarm na zapas i wykorzystywać go, kiedy niemowlę pozostaje pod opieką taty, babci lub opiekunki. Jest to rozwiązanie cenione przez kobiety aktywne zawodowo oraz te mamy, które nie chcą rezygnować z dotychczasowego życia towarzyskiego.

Ważne aspekty karmienia piersia:

O Autorze:

Ekspert ds. laktacji

Eksperci ds. laktacji Neno to grupa specjalistów, którzy z pełnym zaangażowaniem towarzyszą mamom w ich laktacyjnej podróży. Dzięki bogatej wiedzy i wrażliwości dzielą się cennymi wskazówkami ułatwiającymi codzienne wyzwania. Dodatkowo zespół regularnie podejmuje działania, które mają na celu promowanie świadomości na temat korzyści, jakie płyną z karmienia piersią.

O Autorze:

Eksperci ds. laktacji Neno to grupa specjalistów, którzy z pełnym zaangażowaniem towarzyszą mamom w ich laktacyjnej podróży. Dzięki bogatej wiedzy i wrażliwości dzielą się cennymi wskazówkami ułatwiającymi codzienne wyzwania. Dodatkowo zespół regularnie podejmuje działania, które mają na celu promowanie świadomości na temat korzyści, jakie płyną z karmienia piersią.

Obserwuj Neno w social mediach

Zaobserwuj nasze kanały na social mediach i bądź na bieżąco z promocjami i nowościami w ofercie: