Kolektor mleka – czym jest i do czego służy?
Spis treści
Kolektor mleka to sprytne, niewielkie urządzenie, które ułatwia życie wielu mam karmiących piersią. Jest prosty w użyciu, dyskretny i przydatny, dlatego można śmiało stwierdzić, że kolektor to prawdziwy pomocnik w codziennych wyzwaniach młodych mam. Poznaj wszystkie jego zalety i dowiedz się, do czego służy.
Do czego służy kolektor?
Kolektor mleka, zwany często „magiczną buteleczką”, to prawdziwa pomoc dla mam karmiących piersią. Jego główną funkcją jest zbieranie nadmiaru mleka, które wypływa z piersi podczas karmienia dziecka lub odciągania pokarmu laktatorem. Oba gruczoły piersiowe są pobudzone podczas laktacji, dlatego mleko wypływa także z piersi, której maluszek nie ssie. Kolektor, choć nie zastępuje laktatora, świetnie sprawdza się w zapobieganiu marnowaniu tego cennego pokarmu, który zamiast do wkładki laktacyjnej, trafia właśnie do „magicznej buteleczki”.
Położna Neno o kolektorach: Jasne strony kolektora na mleko okiem położnej. Czym jest kolektor?
Czy kolektor to to samo co laktator?
Kolektor i laktator w rzeczywistości są zupełnie różne urządzenia, które pełnią różne funkcje. Kolektor służy do zbierania nadmiaru mleka, które wypływa z piersi podczas karmienia lub odciągania pokarmu z drugiej piersi. Z kolei laktator to urządzenie aktywnie odciągające pokarm, umożliwiające opróżnienie piersi oraz wspierające laktację. Kolektor nie odciąga mleka i działa bardziej pasywnie, co czyni go świetnym uzupełnieniem, a nie alternatywą dla laktatora.
Czytaj też: Rola kolektora mleka w laktacji: zalety i jak go używać?
Polecane kolektory do mleka
2 Kolektory na mleko – Neno Claro
Do najbardziej polecanych kolektorów do mleka firmy Neno należą:
To zestaw dwóch dyskretnych kolektorów na mleko, idealnych do codziennego użytkowania przez karmiące mamy. Każdy z nich mieści do 40 ml pokarmu, dzięki czemu możesz zebrać mleko wypływające z drugiej piersi podczas karmienia. Kolektory mleka nie wymagają trzymania ręką, co pozwala na ich wygodne użytkowanie w ciągu dnia. Dzięki temu można swobodnie zajmować się codziennymi obowiązkami bez konieczności ciągłego ich nadzorowania.
Najważniejsze cechy:
- pojemność do 40 ml na kolektor;
- dyskretny i niewyczuwalny pod biustonoszem;
- składa się z trzech elementów: osłonki, silikonowej nakładki na brodawkę i specjalnej zawieszki;
- łatwy do mycia i sterylizacji;
- ergonomiczna konstrukcja, która pozwala łatwo przelać mleko do butelki, bez marnowania ani jednej kropli;
- wygodne etui do przechowywania.
-
Neno Claro – 2 kolektory na mleko49.00 zł
Kolektor na mleko – Neno Leite
To silikonowy kolektor mleka, który działa na zasadzie delikatnego zassania, podobnie jak ręczny laktator. Zbiera mleko wypływające z drugiej piersi w trakcie karmienia lub odciągania pokarmu. Dzięki kompaktowej formie jest idealny do codziennego użytku zarówno w domu, jak i poza nim. Wygodna zatyczka pozwala na bezpieczne przechowywanie zebranego pokarmu, a prosty sposób użycia sprawia, że jest to idealne rozwiązanie dla mam, które chcą zadbać o każdą kroplę mleka.
Najważniejsze cechy:
- silikonowa otoczka, która dopasowuje się do piersi;
- działa na zasadzie delikatnego zassania pokarmu;
- kompaktowy rozmiar;
- łatwe mycie i sterylizacja;
- zatyczka do bezpiecznego przechowywania mleka.
-
Neno Leite – kolektor na mleko29.00 zł
Kiedy kolektor, a kiedy laktator?
Zarówno kolektor, jak i laktator, mogą być niezwykle pomocne dla mam karmiących piersią. Każde z tych urządzeń ma swoje zalety, a wybór jednego z nich zależy od indywidualnych potrzeb i okoliczności.
Wybierz kolektor, gdy:
- chcesz zebrać nadmiar mleka – jeśli zauważasz, że podczas karmienia jedną piersią z drugiej wycieka pokarm, kolektor pomoże Ci zebrać ten nadmiar bez wysiłku;
- nie potrzebujesz aktywnego odciągania pokarmu – kolektor działa pasywnie, co oznacza, że nie wymaga żadnego mechanicznego czy manualnego odciągania mleka;
- chcesz uniknąć marnowania mleka – każda kropla mleka matki jest cenna, a kolektor umożliwia jego zbieranie.
Wybierz laktator, gdy:
- masz problem z laktacją – jeśli musisz stymulować produkcję mleka lub masz problem z jego ilością, laktator może pomóc w aktywnym pobudzaniu laktacji;
- chcesz odciągać nadmiar pokarmu – laktator to urządzenie, które aktywnie zasysa mleko z piersi, co jest przydatne w sytuacjach, gdy chcesz opróżnić pierś lub zmagazynować pokarm na później;
- wracasz do pracy lub wychodzisz z domu – laktator pozwala na wygodne odciąganie mleka i jego przechowywanie, dzięki czemu możesz zapewnić dziecku pokarm nawet wtedy, gdy Cię nie ma w pobliżu;
- masz problem z zapaleniem piersi i borykasz się z bólem lub gdy Twoje brodawki są poranione bądź wklęsłe – korzystanie z laktatora w tym przypadku pozwoli Ci zredukować dyskomfort;
- przyjmujesz leki – w takim sytuacjach często dziecko nie może być karmione piersią, dlatego laktator jest bardzo przydatny aby utrzymać laktację;
- dziecko nie potrafi, nie może lub nie chce ssać piersi – używanie laktatora całkowicie rozwiązuje ten problem i pozwala bezpiecznie karmić maluszka, który nie radzi sobie z pobieraniem pokarmu bezpośrednio od mamy.
Stawiasz na laktator? Sprawdź nasze najpopularniejsze modele:
-
Neno Presto – trójfazowy bezprzewodowy laktator140.00 zł
-
Neno Perla Twin – dwa trójfazowe bezprzewodowe muszlowe laktatory elektroniczne premium549.00 zł
-
Neno Angelo – 3- fazowy bezprzewodowy laktator elektroniczny239.00 zł
-
Neno Bella Twin – podwójny bezprzewodowy laktator elektroniczny299.00 zł
Co zrobić z pokarmem z kolektora?
Pokarm z kolektora należy przechowywać w sterylnych, szczelnych pojemnikach lub woreczkach przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Najlepiej schłodzić mleko lub przechowywać je w temperaturze pokojowej do 4 godzin. W lodówce można je trzymać do 48 godzin, a zamrożone – nawet do 6 miesięcy. Po rozmrożeniu mleka nie można ponownie zamrażać.
Kolektor do mleka – jak używać?
Korzystanie z kolektora do mleka jest niezwykle proste i intuicyjne, dzięki czemu mamy mogą w pełni wykorzystać każdą kroplę cennego pokarmu.
Poniżej przedstawiamy instrukcję krok po kroku, jak prawidłowo używać kolektora do mleka, aby było to jak najbardziej efektywne i komfortowe.
1. Wybierz odpowiedni kolektor
Zastanów się, jaki rodzaj kolektora najlepiej spełni Twoje potrzeby:
- Kolektor w formie butelki (np. Neno Leite)
- Kolektor ukryty pod biustonoszem (np. Neno Claro)
2. Przygotowanie kolektora
Przed użyciem upewnij się, że kolektor jest czysty i sterylny. Przemyj go dokładnie ciepłą wodą lub użyj sterylizatora od Neno, aby zapewnić odpowiednią higienę.
3. Używanie kolektora w formie butelki (Neno Leite)
- Przyłóż silikonowy lejek kolektora do piersi, którą aktualnie nie karmisz.
- Delikatnie ściśnij buteleczkę, aby kolektor samoczynnie zassał pierś.
- Kolektor zacznie zbierać mleko wypływające z piersi. Możesz go zostawić na piersi, aż zbierze wystarczającą ilość pokarmu.
- Jeśli chcesz aktywnie pobudzić wypływ mleka, możesz miarowo uciskać nasadę kolektora, tak, jak w przypadku ręcznego laktatora.
4. Używanie kolektora ukrytego pod bielizną (Neno Claro)
Umieść kolektor w biustonoszu, tak aby silikonowa nakładka dokładnie przylegała do brodawki.
Dzięki dyskretnej konstrukcji, kolektor zacznie zbierać mleko bez potrzeby Twojego zaangażowania.
To idealne rozwiązanie podczas codziennych czynności – mleko zbiera się samo, a Ty możesz w tym czasie zajmować się swoimi obowiązkami lub dzieckiem.
5. Zbieranie mleka
Po zebraniu odpowiedniej ilości mleka z łatwością przelejesz je do butelki lub specjalnego pojemnika/woreczka do przechowywania.
Dzięki wyprofilowanemu otworowi w kolektorze, przelewanie pokarmu jest szybkie i bezproblemowe.
6. Przechowywanie mleka
Zebrane mleko możesz przechowywać w lodówce lub zamrażarce. Szczegółowe informacje o bezpiecznym przechowywaniu znajdziesz w naszym artykule jak przechowywać i zamrozić mleko matki.
Jak czyścić kolektor do mleka?
Czyszczenie kolektora do mleka jest prostą i szybką czynnością, która nie wymaga skomplikowanego demontażu. Aby utrzymać higienę i dbać o bezpieczeństwo pokarmu, należy postępować zgodnie z poniższymi krokami:
- Codzienne mycie
Po każdym użyciu kolektor należy umyć ręcznie za pomocą ciepłej wody. Pamiętaj, aby używać tylko miękkich szczotek lub gąbek, ponieważ twarde materiały mogą zarysować delikatną powierzchnię kolektora. - Sterylizacja wrzątkiem
Aby dokładnie zdezynfekować kolektor, wystarczy zanurzyć go w gotującej wodzie na kilka minut. To skuteczny sposób na pozbycie się wszelkich drobnoustrojów, bez konieczności używania chemicznych środków czyszczących. - Sterylizator
Możesz również skorzystać ze specjalnych sterylizatorów, takich jak np. Neno Vita, które umożliwiają szybką i wygodną sterylizację. To rozwiązanie idealne dla mam, które chcą oszczędzić czas i mieć pewność, że kolektor jest w pełni czysty i bezpieczny do ponownego użycia.
Wy pytacie, Neno odpowiada!
Czy mleko z kolektora można podać dziecku?
Tak, mleko z kolektora można bezpiecznie podawać dziecku, pod warunkiem że było ono prawidłowo przechowywane w sterylnych, szczelnych pojemnikach lub woreczkach. Zachowanie higieny i odpowiednie przechowywanie mleka to klucz do jego późniejszego wykorzystania.
Czy można nosić kolektory mleka przez cały dzień?
Kolektory mleka są wygodne i dyskretne, ale nie zaleca się noszenia ich przez cały dzień. Ważne jest regularne opróżnianie kolektora i dbanie o higienę, aby uniknąć podrażnień skóry i zapewnić komfort.
Czy kolektor zaburza laktację?
Przy prawidłowym używaniu kolektor nie zaburza laktacji.
Jak łączyć mleko z kolektora?
Warto unikać mieszania ze sobą porcji mleka, które zostały pozyskane z różnych cykli odciągania. Jeśli jednak chcesz to zrobić, koniecznie dopilnuj, aby łączone porcje pokarmu nie pochodziły z sesji odciągania odbywających się w dużym odstępie czasowym. Ponadto przed połączeniem porcji mleka zadbaj o to, aby wymieszany pokarm miał taką samą temperaturę.