Laktator elektryczny – co daje i jaki wybrać?
Spis treści
Nie odkryjemy Ameryki, mówiąc, że dla Twojego dziecka nie ma nic lepszego niż naturalne mleko Mamy. W miarę upływu tygodni Ty i Twój maluszek stopniowo będziecie odnajdywać swój wspólny rytm, przyzwyczajać się do karmienia i budować emocjonalną więź.
Niezależnie od tego ile czasu upłynie od porodu, prawdą jest, że Mama nie zawsze będzie mogła nakarmić piersią swoje głodne dziecko. A noworodek powinien być przystawiany do piersi średnio 8-12 razy na dobę. Jeśli planujesz karmić piersią, odpowiednio dobrany laktator może bardzo ułatwić Ci życie.
Dlatego pierwsza wyprawka dla Mamy powinna zawierać elektryczny laktator. To urządzenie, które powstało w trosce o Twoje zdrowie. Pozwoli Ci nie tylko odciągnąć nadmiar pokarmu, ale także pobudzi laktację, jeśli pokarmu będzie za mało.
Odciąganie pokarmu jest przydatne zwłaszcza wtedy, gdy czeka Cię chwilowa lub dłuższa rozłąka z dzieckiem. Aktywne Mamy chwalą sobie to, że mogą swobodnie myśleć o powrocie do pracy bez obaw, że dziecko nie będzie miało dostępu do naturalnego mleka.
Jak korzystać z laktatora?
Podobnie jak każda umiejętność, nauka korzystania z laktatora wymaga nieco czasu. Mamy, które korzystają z laktatorów, zapewniają, że warto poświęcić temu chwilę, bo przynosi dużo korzyści zarówno im, jak i ich dzieciom.
Laktator elektryczny symuluje ssanie dziecka, ma odpowiedni rytm i siłę. Początkowo ssanie jest szybkie i płytkie, z czasem pogłębia się i zwalnia. Wszystkie laktatory Neno (neno Uno, neno Due, neno Bella) naśladują ten cykl, a wbudowany system elektroniczny automatycznie zmienia tryb, by jeszcze wierniej symulować naturalny proces ssania. Wystarczy, że włączysz go jednym przyciskiem, ułożysz się wygodnie, a laktator zajmie się resztą i wyłączy się sam po 30 minutach.
Laktatory Neno są bezprzewodowe, ładować można je za pomocą zwykłego kabla USB, takiego, jakiego używasz do telefonu.
W zależności od modelu, który wybierzesz, mają kilka trybów stymulowania i kilka poziomów odciągania pokarmu. Możesz regulować te ustawienia w zależności od swoich preferencji. Pamiętaj, by czuć się przy tym komfortowo. Podciśnienie zwiększaj do momentu, aż zacznie być niekomfortowe, wówczas zmniejsz je o stopień. To zagwarantuje Ci najlepsze efekty. Odciąganie pokarmu to jednak kwestia wprawy, więc nie załamuj się, jeśli nie odciągniesz pełnej butelki mleka już po pierwszej próbie.
Nie odciągaj mleka do końca!
Pamiętaj, by odciągać pokarm do uczucia ulgi, jednak nigdy do końca. To przyzwyczai organizm do większej produkcji mleka, niż jest potrzebna Twojemu dziecku.
U każdej Mamy czas potrzebny na odciągnięcie mleka jest inny. Niektóre Mamy usuną pokarm z piersi w ciągu 8-10 minut, u innych będzie to wymagać co najmniej 15 minut. Warto wiedzieć, że tak zwany pierwszy wypływ dostarcza około 40% całkowitej ilości mleka.
Część Mam chętnie odciąga pokarm z jednej piersi, jednocześnie karmiąc dziecko drugą piersią.
Problemy z karmieniem piersią – jak pobudzić laktację?
Na laktację ma wpływ tak wiele czynników niezależnych od karmiącej Mamy, że nikogo nie dziwi fakt, że niekiedy proces ten bywa zaburzony i mleka w piersiach może być za mało. W problemach z laktacją z pomocą przychodzi odpowiedni laktator.
Za produkcję mleka odpowiada prolaktyna, a na uwolnienie pokarmu z piersi ma wpływ oksytocyna. To tak zwany hormon macierzyństwa i wydziela się między innymi, gdy przytulasz swojego maluszka. Przystawiaj więc dziecko do piersi często i regularnie – im częściej ssie, tym sprawniej przebiega laktacja. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, możesz zastosować ciepły okład na piersi i odpowiednio ustawiony program laktatora. Zadbaj o swój komfort – ułóż się wygodnie i zrelaksuj.
Karmienie piersią wymaga pewnej regularności. Warto więc wyposażyć się w dobry laktator z regulacją siły ssania, a także zaplanować godziny karmienia lub odciągania pokarmu. I ty i Twój organizm przyzwyczają się do nowego rytmu i z czasem proces zacznie przebiegać bezproblemowo.
Nie ma na to badań czy twardych dowodów, ale wiele Mam twierdzi, że muzyka relaksacyjna, głębokie oddychanie i ciepły okład na piersi przed karmieniem pomagają w pobudzeniu laktacji i uzyskaniu większej ilości mleka.
Inteligentny laktator dla wcześniaków i alergików pokarmowych
Laktator jest także wielką pomocą dla wcześniaków i ich Mam oraz dla dzieci, które zostały z różnych przyczyn czasowo odseparowane od Mamy. Korzystając z laktatora można podać dziecku mleko nawet wtedy, gdy Mamy nie ma w pobliżu. Bezprzewodowy laktator neno Bella ma w zestawie dodatkową butelkę na mleko, w której możesz przechować pokarm dla noworodka.
Laktator elektryczny zdaje egzamin także w momencie, gdy dziecko okazuje się uczulone na coś w Twojej diecie. Dzięki laktatorowi możesz odciągnąć mleko wcześniej i podawać je do czasu, aż alergen zostanie wypłukany z Twojego organizmu. Dzięki temu nie musisz rezygnować z drobnych kulinarnych przyjemności.
Jaki laktator wybrać?
Jeżeli planujesz regularnie odciągać pokarm, warto zainwestować w cichy laktator. Dlaczego? Pamiętaj, że czasem będziesz musiała odciągać pokarm także w nocy. Cichy laktator nie obudzi ani maluszka, ani Taty, a co ważne – będzie komfortowy dla Ciebie. W testach konsumenckich laktator neno Bella wypada na tle innych dostępnych na rynku laktatorów bezkonkurencyjnie.
Bezprzewodowość, łatwe ładowanie i niewielki rozmiar także będą atutem. Laktator neno Uno jest tak niewielki, że z łatwością zmieści Ci się do torebki. Jego akumulator jest na tyle pojemny, że wystarczy na 2 godziny pracy lub 4 pełne odciągania mleka. Co ważne jest wykonany w technologii BPA free, która sprawia, że tworzywo jest wolne od szkodliwego dla zdrowia bisfenolu.
Laktator podwójny – laktator dla aktywnych Mam
Jeżeli planujesz regularnie odciągać pokarm, zainwestuj w podwójny laktator neno Due. Odciągając mleko z dwóch piersi, podwyższasz poziom prolaktyny, czyli hormonu, który odpowiada za produkcję mleka. Dzięki temu odciągasz o 1/5 więcej mleka niż przy odciąganiu naprzemiennym. Intuicyjny panel dotykowy, który zapamiętuje Twoje preferencje, przyjazny dla skóry silikon japoński zmniejsza uczucie nacisku, 5 poziomów stymulacji i 9 poziomów odciągania pokarmu zapewnią Ci komfort i bezpieczeństwo.
Życzymy sukcesów #nenoMamy!
CZYTAJ ARTYKUŁY POWIĄZANE:
Porównanie laktatorów elektrycznych Neno
Pierwszy wodoodporny laktator elektryczny na rynku – Neno Perfetto
Jaki kolektor na mleko wybrać? Neno Claro — nowość marki Neno
Pojedynczy laktator elektryczny – porównanie modeli laktatorów marki Neno