Katar u dziecka
Spis treści
Jestem Paula, choć wśród znajomych i w internecie bardziej @strupka 😉 Pod tą nazwą prowadzę od ponad 6 lat konto na Instagramie, na którym w zdjęciach zamykam zwykłą codzienność, która głównie kreci się wokół naszych trzech córek.
Spotkała mnie ta przyjemność, że mogę tu na blogu, podzielić się z Wami wiedzą, którą jako mama zdobyłam przez ostatnie 6 lat. Mam nadzieje, że Wam się spodoba, a przede wszystkim przyda 😉 Zacznę od tematu, który, w okresie wzmożonych infekcji na pewno jest na czasie.
Katar u niemowlaka
Mówiąc fachowo, katar jest to nadmierna produkcja wydzieliny spowodowana zapaleniem błony śluzowej nosa. Występuje w infekcjach bakteryjnych, wirusowych oraz alergiach.
U starszaka sprawa jest odrobinę prostsza, bo dziecko już rozumie co się dzieje. Warto już od roczku uczyć dziecko jak wydmuchiwać nos. Ale tak naprawdę to dopiero po trzecim roku życia dziecko jest wstanie to zrobić prawidłowo. Ale często nawet 6-latek choć wytrze już nos chusteczką to nie zawsze jeszcze umie go dobrze wydmuchać. Do tego często problemy ze swobodnym oddychaniem, ból głowy, gorszy węch a co za tym idzie osłabiony apetyt, powodują, że dziecko czuje się mocno „nieswojo”.
U maluszka sprawa jest odrobine bardziej zagmatwana. Noworodki nie rozumieją co się dzieje, przez co są niespokojne i rozdrażnione. Do tego dochodzi fakt, że takie dziecko oddycha głównie przez nosek wiec podczas kataru dochodzą problemy ze ssaniem piersi.
Jak zatem radzić sobie kiedy nasze dziecko złapie katar?
Sposób na naukę wydmuchiwania nosa
Najlepiej nam się sprawdziła nauka przez zabawę.
Na talerzyku kładłam drobne kawałeczki papieru a dziewczyny miały za zadanie zdmuchnąć je noskiem. Polecam 😉