Karmienie piersią,
29.11.2021
Ekspert ds. laktacji
4 minut czytania

Jak dobrać rozmiar lejka laktatora?

Spis treści

Wiele Mam podczas wyboru laktatora kieruje się parametrami technicznymi – co jest zrozumiałe, opiniami innych Mam oraz estetyką i jakością jego wykonania. Rozumiemy i popieramy tę metodę, ale musimy zwrócić uwagę na jeszcze jeden ważny element, który wpływa na komfort i efektywność pracy z laktatorem – lejek laktatora.

Czym jest lejek laktatora?

Lejek laktatora zwany jest czasem także nakładką na pierś. To lejkokształtny element z silikonu japońskiego, który przykładasz do piersi, aby ustabilizować laktator i umożliwić odciągnięcie mleka z piersi do butelek. Wytwarzane przez laktator podciśnienie zasysa Twoją brodawkę sutkową i stymuluje ją tak, jak robi to niemowlę podczas karmienia.
Zły dobór lejka może powodować nie tylko dyskomfort lub niedokładne odciągnięcie mleka, ale nawet zatrzymanie laktacji! Dlatego odpowiedni dobór rozmiaru lejka jest tak ważny i poświęcamy mu ten wpis.

lejek laktatora jak dobrać

Każda pierś jest inna. Lejek musi pasować.

Tak jak ciuchy kupujemy w różnych rozmiarach i nikogo to nie dziwi, tak samo powinno być z lejkami do laktatora. Każda pierś jest inna, a co za tym idzie każda brodawka będzie inna.
Dziecko potrafi ułożeniem swoich ust i przyciskaniem brodawki do podniebienia odpowiednio zastymulowć wypływ mleka, lejek laktatora nie. Musi być zatem tak dobrany, aby przy podciśnieniu wytworzonym przez laktator nie obcierać brodawki, nie zaciągać wraz z nią fragmentu otoczki, ani nie powodować dyskomfortu podczas odciągania mleka.
Najlepiej jest mierzyć brodawkę po 32 tygodniu ciąży. Dlaczego? Bo po tym okresie pierś, a właściwie brodawka nie ulega już tak dynamicznym zmianom jak we wcześniejszych etapach ciąży. Po 32 tygodniu ciąży z dużym prawdopodobieństwem można już stwierdzić, jaki rozmiar przyjmie brodawka po porodzie.

Lejki neno zapobiegają urazom i otarciom brodawek, pasują do wszystkich modeli laktatorów neno, są BPA free – bezpieczne da zdrowia Mamy i dziecka.
Najczęściej wybieranym lejkiem jest ten o rozmiarze 24, czyli pasujący do brodawek 19/20/21 mm

Jak mierzyć rozmiar sutka?

Jak mierzyć rozmiar sutkaJak dobrać rozmiar lejka?

Każda pierś jest inna, dlatego wybierz odpowiedni dla siebie rozmiar lejka neno. Właściwie dobrany lejek jest bardzo ważny dla dobrego przepływu mleka oraz komfortu Mamy podczas odciągania. Neno w swojej ofercie ma 3 rozmiary lejków:
– lejek SLIM 21 – średnica brodawki 17/18 mm
– lejek 24 – średnica brodawki 19/20/21 mm
– lejek LARGE 27 – średnica brodawki 22/23/24 mm

Jak zmierzyć brodawkę sutkową? Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, co właściwie należy zmierzyć. Brodawka to jest część wystająca sutka. Dookoła niej znajduje się otoczka brodawki. Mierzymy TYLKO średnicę samej brodawki – możesz mierzyć ją linijką, metrem krawieckim lub suwmiarką. Aby ułatwić Ci zadanie stworzyliśmy szablon, w którym możesz wyciąć otwory i dowiedzieć się, jaki rozmiar lejka pasuje do Twoich piersi. Sprawdź jaka średnica lejka będzie dobra dla Ciebie.

lejek do laktatora

Czy wiesz, że:
– rozmiar piersi, a tym samym lejka może zmieniać się w ciągu jednego cyklu karmienia piersią
– rozmiar sutka zmienia się, gdy włączysz laktator i wytworzy się w nim podciśnienie
– zbyt mocne dociskanie laktatora może zablokować kanaliki mleczne
– niedopasowany rozmiar lejka może podrażniać sutki, a dyskomfort może doprowadzić do zaniku laktacji

Laktatory neno aby zapewnić bezpieczeństwo piersi neno Mam, ma wymienne lejki. Jeśli Twoje brodawki są na granicy rozmiarów, możesz zaopatrzyć się w dwa rozmiary lejków. W odróżnieniu od laktatorów z niewymiennymi lejkami, możesz zapewnić sobie spokojna głowę i rezerwę lejkową, w razie gdyby Twoje brodawki zmieniły rozmiar podczas karmienia.

rozmiary lejków neno

Kiedy należy wybrać inny rozmiar lejka:
– brodawka ociera się o ścianki tunelu podczas pracy laktatora
– brodawka ma wokół siebie dużo wolnej przestrzeni
– do tunelu lejka wciągana jest część otoczku sutkowej
– po cyklu odciągania masz uczucie, że mleko nie zostało odciągnięte do końca

CZYTAJ POWIĄZANE ARTYKUŁY:

Porównanie laktatorów elektrycznych Neno

porównanie laktatorów elektrycznych

Wodoodporny laktator PREMIUM Neno Perfetto — remedium na najczęstsze problemy laktacyjne

wodoodporny laktator perfetto

Kultowe nianie elektroniczne marki Neno

wideonianie

Laktator pojedynczy czy podwójny?

jaki laktator wybrac

O Autorze:

Ekspert ds. laktacji

Eksperci ds. laktacji Neno to grupa specjalistów, którzy z pełnym zaangażowaniem towarzyszą mamom w ich laktacyjnej podróży. Dzięki bogatej wiedzy i wrażliwości dzielą się cennymi wskazówkami ułatwiającymi codzienne wyzwania. Dodatkowo zespół regularnie podejmuje działania, które mają na celu promowanie świadomości na temat korzyści, jakie płyną z karmienia piersią.

O Autorze:

Eksperci ds. laktacji Neno to grupa specjalistów, którzy z pełnym zaangażowaniem towarzyszą mamom w ich laktacyjnej podróży. Dzięki bogatej wiedzy i wrażliwości dzielą się cennymi wskazówkami ułatwiającymi codzienne wyzwania. Dodatkowo zespół regularnie podejmuje działania, które mają na celu promowanie świadomości na temat korzyści, jakie płyną z karmienia piersią.

Obserwuj Neno w social mediach

Zaobserwuj nasze kanały na social mediach i bądź na bieżąco z promocjami i nowościami w ofercie: