pielęgnacja zębów u dzieci

Pielęgnacja zębów u dzieci i niemowlątKażdy doskonale wie, że pielęgnacja zębów jest kluczowym i obowiązkowym elementem codziennej rutyny, aby zachować piękny uśmiech. Zdrowie jamy ustnej to nie tylko śnieżnobiałe zęby, wpływa również na układ odpornościowy, samopoczucie i wiele innych.  Cukier powoduje próchnicę. Nie chodzi tylko o ilość cukru w słodkich potrawach i napojach, ale o to, jak długo i jak często zęby mają z nim kontakt. Cukry występujące naturalnie w całych owocach i mleku mają znacznie mniejszy wpływ na powstawanie próchnicy. Jednak wszelkie słodkie napoje i przysmaki mogą od najmłodszych lat negatywnie wpływać na zęby dzieci. Pielęgnację zębów i dziąseł należy rozpocząć jeszcze przed pojawieniem się pierwszego zęba dziecka.

 

Spis treści:

 

Od kiedy myć zęby niemowlakowi?

Niemowlęta nie rodzą się z zębami, ale nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć myśleć o higienie jamy ustnej. Oprócz wprowadzania dobrych nawyków od samego początku, dbanie o zęby dziecka sprawia, że staje się zdrowsze i szczęśliwsze w miarę dorastania. Nawet przed pierwszą wizytą u dentysty – co powinno nastąpić po roku lub w ciągu sześciu miesięcy od pierwszego wyrzynania się zębów – Twoim zadaniem jako rodzica jest dbanie o zdrowie jamy ustnej dziecka i zapewnienie mu właściwej higieny.

Jako rodzic może być przytłaczająca myśl o włączeniu kolejnego elementu do codziennej rutyny Twojego dziecka. Ale nauka mycia zębów dziecka przyniesie dziecku korzyści na całe życie. Jednym z najlepszych sposobów, aby zapewnić maluchowi sukces w pielęgnacji jamy ustnej, jest wprowadzenie rutyny od najmłodszych lat. Celem tej rutyny powinny być:

  • wyrobienie nawyku szczotkowania zębów dwa razy dziennie
  • utrzymanie czystości jamy ustnej
  • pomoc w przyzwyczajaniu dziecka do uczucia czystej jamy ustnej

 

0-6 miesięcy

Kiedy Twoje dziecko się rodzi, nie ma zębów, więc nie ma powodu, aby używać prawdziwej szczoteczki i pasty do zębów do czyszczenia ust noworodka. Ale mycie dziąseł to świetny sposób na wyrobienie nawyku regularnego czyszczenia jamy ustnej. Jeśli chodzi o szczotkowanie dziąseł najmłodszych, nie jest to skomplikowane. Po karmieniu weź czystą, wilgotną szczoteczkę do dziąseł i delikatnie potrzyj palcem wskazującym po dziąsłach dziecka. Silikonowe nakładki na palce są miękkie i świetnie czyszczą dziąsła dziecka. Ponieważ noworodki jedzą kilka razy dziennie, staraj się robić to co najmniej dwa razy dziennie — tak jak gdyby szczotkowały zęby.

Czytaj więcej: Mycie pierwszych zębów u niemowlaka

 

6-12 miesięcy

U większości dzieci w tym wieku zaczynają pojawiać się pierwsze ząbki. Wtedy nadejdzie czas, aby zaplanować pierwsze czyszczenie zębów dziecka odpowiednią szczoteczką. Ponieważ próchnica może wystąpić w każdym wieku, jest to istotny element, do którego dzieci muszą przywyknąć. Nawet po pojawieniu się pierwszego zęba dziąsła dziecka nadal będą narażone na wszystko, co wkładają do ust. Mycie dziąseł w ramach regularnej higieny jamy ustnej jest niezbędne, dopóki nie będą miały więcej zębów pokrywających obszar dziąseł. Pomoże to również złagodzić ich dyskomfort, związany z wystającymi zębami.

Kiedy zaczniesz wprowadzać dziecku pokarmy inne niż mleko matki, warto zwracać uwagę na czas jedzenia. To czas na ustalanie rutyny, jeśli chodzi o napoje i przekąski. Nie pozwól dziecku zbyt długo trzymać butelki w buzi. Jeśli jest spragnione, pozwól mu się napić, a gdy będzie usatysfakcjonowany, odstaw na bok. Zęby nie lubią mieć ciągłego kontaktu z pokarmami.

 

Jak myć zęby niemowlakowi?

Mycie zębów u dzieci nie jest prostym procesem, ponieważ często wiąże się z ich odmową i dużą niechęcią, co może być stresujące dla rodziców. Niemowlęta i dzieci często robią zamieszanie, protestują, krzyczą. Jak więc powinien sobie radzić rodzic, by zachęcić dziecko do regularnego mycia zębów? Pierwsze i najważniejsze – zrelaksuj się. Higiena jamy ustnej dziecka ma kluczowe znaczenie, ale nie zachęcisz do tego swoich dzieci krzycząc.

 

Szczotkowanie dziąseł

Na tym etapie przyzwyczajasz swoje dziecko do regularnego czyszczenia jamy ustnej i skupiasz się na zapobieganiu infekcjom jamy ustnej. Możesz użyć delikatnej szczoteczki do zębów dla niemowląt, lub silikonowej nakładki na palec, aby delikatnie wyczyścić dziąsła, język i podniebienie.

 

Szczotkowanie zębów

Kiedy Twojemu dziecku pojawią się zęby, kluczem jest skupienie na szczotkowaniu każdego z nich przez kilka sekund, wykonując małe, okrężne ruchy z przodu i z tyłu każdego z nich. Pamiętaj o oczyszczeniu dziąseł tam, gdzie nie ma jeszcze zębów, a także języka i podniebienia. Z czasem pozwól swojemu dziecku samemu szczotkować zęby, aby uczyło się prawidłowego ruchu.

 

Co zrobić, kiedy dziecko nie chce szczotkować zębów?

Gdy Twoje dziecko staje się bardziej aktywne i przechodzi w okres niemowlęctwa, przekonanie go do codziennego mycia zębów jest wyzwaniem. Ale to nie znaczy, że higiena jamy ustnej powinna odejść na dalszy plan. Jeśli masz problemy z utrzymaniem uwagi dziecka podczas szczotkowania, rozważ poniższe wskazówki:

  • Pozwól dziecku wybrać szczoteczkę do zębów lub kup szczoteczkę ze zdjęciem ulubionej postaci z bajki.
  • Zrób z tego zabawę — włącz ulubioną piosenkę Twojego dziecka lub obejrzyj wideo z ulubioną postacią z bajki, która myje zęby.

Przede wszystkim zachowaj spokój. Jeśli będziesz zdenerwowany lub sfrustrowany, Twoje dziecko zacznie bać się rutynowego szczotkowania, ponieważ wie, że nadszedł czas, kiedy rodzice są nerwowi. Celem szczotkowania w tym wieku jest wyrobienie zdrowych nawyków.

 

Jaka pasta do zębów dla niemowlaka?

Obecnie na rynku, dostępnych jest wiele różnych rodzajów past do zębów dla dzieci. Skąd więc wiedzieć, która z nich jest odpowiednia dla Twojego dziecka? Najpierw spójrz na składniki. Pasta na pierwsze ząbki dla dzieci powinna być jak najbardziej naturalna. Wiele sprowadza się do tego, że dzieci część pasty połykają, zamiast wypluć, więc musisz mieć pewność, że nic mu nie zaszkodzi. Na koniec wybierz pastę do zębów, z której Twoje dziecko będzie chciało korzystać. Wiele rodzajów past do zębów dla dzieci ma zabawne smaki, takie jak truskawka, czy winogrona. Jeśli Twoje dziecko nie lubi smaku tradycyjnej pasty do zębów, wypróbuj odmianę smakową. Szczotkując zęby dziecka, użyj pasty o wielkości ziarna groszku.

 

Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów dla dziecka?

Nigdy nie jest za wcześnie, aby rozpocząć czyszczenie zębów i dziąseł dziecka. Jeszcze przed pojawieniem się pierwszego zęba w jamie ustnej dziecka i na jego miękkich dziąsłach rozwijają się szkodliwe bakterie — bakterie, które mogą uszkadzać rozwijające się zęby, jeszcze zanim się pojawią. Dobrą wiadomością jest to, że postęp technologiczny umożliwił stworzenie idealnej szczoteczki do zębów dla najmłodszych. Elektryczne szczoteczki do zębów pomagają wypracować dobre nawyki szczotkowania. Jeśli chodzi o szczoteczki do zębów dla niemowląt, musisz zwrócić uwagę na trzy rzeczy: miękkie włosie, małą główkę i wygodny uchwyt. Wypróbuj elektryczną szczoteczkę dla dzieci z wymiennymi końcówkami, która posiada masujące nakładki, które zachęcają najmłodszych do mycia zębów.

 

Dlaczego szczoteczka Neno Denti jest wyjątkowa?

Sczoteczka Neno Denti jest dostępna w trzech kolorach: niebieski, różowy i zielony.

Dlaczego szczoteczka Neno Denti jest wyjątkowa?

Jest delikatna

Szczoteczka elektryczna Neno Denti charakteryzuje się miękkim włosiem, odpowiednim dla delikatnych dziąseł i zębów najmłodszych. Do tego posiada ergonomiczny uchwyt w kształcie pingwinka, dzięki któremu Twoje dziecko z przyjemnością będzie podchodziło do codziennego mycia. Delikatne pulsacje masują dziąsła dziecka bez wywierania zbyt dużego nacisku, pomagając złagodzić podrażnienia i zapewnić pełne oczyszczenie jamy ustnej – dzięki czemu jest to najlepsza szczoteczka do zębów dla dzieci.

Jest bezpieczna

Neno Denti ma wyjątkowo bezpieczną i ergonomiczną konstrukcję bez ostrych krawędzi, dlatego dzieci mogą bezpiecznie ją używać. Dodatkowo mała główka szczoteczki zapewnia komfortowe mycie zębów, i pozbycie się wszystkich zanieczyszczeń. Elektryczną szczoteczkę można używać już od 3. miesiąca życia. Szczoteczka z delikatnymi pulsacjami jest przyjemna i kojąca na zębach i dziąsłach. Jednocześnie zapobiega uszkodzeniom szkliwa zębów i podrażnieniom dziąseł, zapewniając dzieciom czystość całej jamy ustnej.

Jest praktyczna

Szczoteczka elektryczna dla niemowlaków jest wyposażona w bardzo pojemną baterię, dzięki której nie musisz się martwić o codzienne ładowanie. Dzięki pulsacji i łaskotaniu, szczotkowanie sprawi najmłodszym wiele radości. Została nawet zaprojektowana, aby była bardziej wytrzymała na przypadkowe upuszczenia i nieuniknione pogryzienia. Dlatego Neno Denti to najbardziej praktyczna szczoteczka do zębów dla niemowląt.