Pierwsza szczoteczka do zębów i masowania dziąseł

Mycie pierwszych zębów u niemowlaka

Mycie ząbków to przełomowy moment w dbaniu o higienę jamy ustnej niemowlęcia. Wielu sądzi, że powinno się ono zacząć w momencie pojawienia się pierwszych zębów. Jednak warto już wcześniej zadbać o czystość języka i dziąseł maluszka. W jaki sposób możesz to zrobić? Jakie akcesoria będą do tego przydatne? Sprawdź to!

 

Spis treści:

 

Mycie ząbków u dziecka – kiedy zacząć?

Zazwyczaj mycie zębów niemowlaka rozpoczyna się wtedy, gdy zaczynają się one wyrzynać. Przypada to na czas przekroczenia 6 miesiąca życia. Zaczynamy wtedy pielęgnować śliczne białe mleczaki, które są już widoczne. Jednak niewiele osób wie, że dobrą praktyką jest mycie samych dziąseł jeszcze zanim ząbki się wyrżną. Dlaczego? Mleko i pokarmy półpłynne również pozostawiają po sobie resztki mogące doprowadzić do powstawania bakterii w buzi dziecka. Dlatego dobrze jest wprowadzić codzienny zwyczaj przemywania dziąsełek maluszka rano i wieczorem szczoteczką elektryczną Neno Denti.

 

Jak powinno wyglądać mycie dziąseł i zębów niemowlaka?

Gdy brzdąc nie ma jeszcze widocznych mleczaków, idealnym rozwiązaniem jest wykorzystanie letniej, przegotowanej wody i wacika. Nakładaj go sobie na palec i delikatnie przejeżdżaj po dziąsłach dolnych i górnych. Dobrym rozwiązaniem może być również wykorzystanie delikatnego rumianku, jednak dla niektórych dzieci może on być alergenem. W momencie wyrzynania się ząbków przyjdzie pora na zmianę akcesoriów. Jak myć zęby niemowlakowi, gdy mleczaki są już widoczne? Najlepiej wykorzystać do tego pastę z niewielką ilością fluoru (np. 1000 ppm). Zamień wtedy wacik na silikonową szczoteczkę nakładaną na palec. Twoje ruchy powinny rozpoczynać się od dziąseł i prowadzić do korony zębów maluszka.

 

Mycie zębów dziecka a utrudnienia – jak je pokonać?

Jednym z większych wyzwań podczas codziennej higieny jest regularność. Dziecko nie zawsze ma nastrój do tego, aby przejeżdżać mu palcem lub szczoteczką po dziąsłach i zębach. Dlatego zadbaj o to, aby przeprowadzać tę czynność w najmilszej i przyjemnej atmosferze. Gdy sama będziesz uśmiechnięta, Twoje dziecko nie będzie obawiało się higieny. Mycie pierwszych zębów u niemowlaka może być utrudnione, jeśli postawisz na szczoteczki elektryczne. Charakterystyczne brzęczenie i wibracje mogą nie przypaść do gustu maluszkowi. Ten sposób mycia jest jednak jednym z najdokładniejszych. Gdy dziecko ząbkuje, zastosuj gryzaczki ze szczoteczką, by niemowlę mogło złagodzić sobie ból i jednocześnie zadbać o czystość.

Czytaj więcej o pielęgnacji zębów u dzieci i niemowląt.

 

Choroby jamy ustnej u niemowlaka a higiena

Największymi zagrożeniami dla ząbków małego dziecka są próchnica i pleśniawki. Możesz zapobiec ich powstawaniu, jeśli zastosowujesz się do wskazówek. Po pierwsze, nie pomniejszaj sensu mycia dziąseł. Nawet jeśli niemowlę nadal spożywa tylko mleko, powinnaś poświęcać czas na regularne czyszczenie małych dziąseł dziecka. Poza tym postaraj  się kontrolować to, co Twoja pociecha bierze do buzi. Jeśli dbasz o prawidłowe mycie zębów dziecka, to minimalizujesz ryzyko powstawania próchnicy.

 

Dlaczego regularne mycie dziąseł i zębów jest tak ważne?

Teraz już wiesz, od kiedy myć zęby niemowlaka, jak to robić i dlaczego. Jest jednak jeszcze jeden ważny powód, dla którego warto dbać o taką regularność. Chodzi o przyswojenie sobie dobrych nawyków  przez dziecko. Z czasem zacznie przyjmować różne pokarmy, również te bardziej szkodliwe (słodkie napoje, słodycze). Jeśli już od niemowlęctwa pozna znaczenie regularnego mycia zębów, łatwiej będzie utrzymać ten nawyk w późniejszym czasie. A wtedy Twoje dziecko będzie miało piękny i zdrowy uśmiech!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *