Czy można współżyć w trakcie ciąży?

⠀ Wiele opinii różnych ekspertów czy mam na licznych forach internetowych. Jedni twierdzą, iż uprawiali seks, nawet gdy lekarz zalecił wstrzymanie się od współżycia. Inni mówią, że „nie ryzykowali” przez całe 9 miesięcy, chociaż nie było zakazu. Nic dziwnego, że nadal istnieje zamieszanie, wiele przyszłych matek nie ufa lekarzom ginekologom i stara się znaleźć miarodajną opinię poza gabinetem lekarskim. Sama ostatnio natknęłam się na post, w którym doula opowiadała przerażające historie o seksie podczas ciąży, po których każdej, nie tylko ciężarnej kobiecie się go odechce.   Wniosek jest oczywisty i prosty – możesz uprawiać seks, jeśli nie zalecono Ci wstrzymania się od współżycia, a ciąża przebiega normalnie.   W ostatnich tygodniach ciąży nasienie męskie, dzięki zawartym w nim prostaglandynom, sprzyja „dojrzewaniu” kanału rodnego. Nie bez powodu ginekolodzy doradzają seks jako terapię przygotowującą do porodu.    

Są jednak pewne przypadki, w których aktywność seksualna jest przeciwwskazana w czasie ciąży:

  • zagrożenie poronienia samoistnego
  • skrócenie szyjki macicy zagrożone porodem przedwczesnym
  • przodujące łożysko
  • odpłynięcie płynu owodniowego
  • przy chorobach zapalnych i infekcjach układu moczowo-płciowego zaleca się ograniczenie stosunku płciowego w trakcie leczenia.
  • krwawienie z dróg rodnych
  • Jeśli masz któryś z tych objawów lub jakiekolwiek wątpliwości, omów je z lekarzem monitorującym przebieg ciąży
 

Co oznacza wstrzymanie się od seksu?

Oznacza to, że masturbacja jest zabroniona, a nawet podniecenie nie jest wskazane. Ale w różnych okresach ciąży siła libido jest inna i przyszła mama może mieć orgazmy podczas snu. Zwykle jest to drugi i początek trzeciego trymestru. Nie stresuj się i się nie martw! Ważne jest, aby świadomie się powstrzymać. ⠀  

Czy w ciąży można „stracić” lub wręcz przeciwnie, osiągnąć orgazm? Pewnie!

Pod wpływem hormonów zmienia się stan psychoemocjonalny kobiety, a także wzmożone ukrwienie genitaliów, co sprzyja czerpaniu jeszcze większej przyjemności z życia seksualnego, także zmieniają się odczucia. „Utracony” orgazm powróci, gdy tylko hormony zostaną uregulowane. „Nabyty” nigdzie nie zniknie, ale może wydawać się trochę słabszy. To normalne!    

No i hit numer jeden wśród pytań przyszłych rodziców – czy mężczyzna sięga do dziecka członkiem?

Oczywiście, że nie! Twoje dziecko jest niezawodnie chronione przez ścianki macicy. Podczas stosunku jama macicy w żaden sposób nie styka się z męskim narządem, co uniemożliwia dotarcie do dziecka. Mimo to wielu mężczyzn boi się uprawiać seks z ciężarną partnerką. Są też tacy, których widok kobiety z ciężarnym brzuszkiem bardziej podnieca. Jak będzie u Was? Tylko od Was to zależy! Uprawianie seksu w żaden sposób nie szkodzi dziecku. Niezmiernie ważne jest w tym okresie to, jak się czuje kobieta! Jeżeli kobieta czuje się kochana i pożądana, ma to dobry wpływ na rozwój dziecka, ponieważ stan emocjonalny, którego matka doświadcza w czasie ciąży na ogół stanowi podstawowe podłoże emocjonalne dziecka. Życie seksualne w ciąży jest ważne, zarówno dla kobiety jak i mężczyzny. Jest to niezwykle intymny czas dla Was oraz mnóstwo ciepła i czułości kodowane w podświadomości Waszego Bobaska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *