Współżycie w ciąży

Czy można współżyć w trakcie ciąży?

Wiele opinii różnych ekspertów czy mam na licznych forach internetowych. Jedni twierdzą, iż uprawiali seks, nawet gdy lekarz zalecił wstrzymanie się od współżycia. Inni mówią, że „nie ryzykowali” przez całe 9 miesięcy, chociaż nie było zakazu. Nic dziwnego, że nadal istnieje zamieszanie, wiele przyszłych matek nie ufa lekarzom ginekologom i stara się znaleźć miarodajną opinię poza gabinetem lekarskim. Sama ostatnio natknęłam się na post, w którym doula opowiadała przerażające historie o seksie podczas ciąży, po których każdej, nie tylko ciężarnej kobiecie się go odechce.

Wniosek jest oczywisty i prosty – możesz uprawiać seks, jeśli nie zalecono Ci wstrzymania się od współżycia, a ciąża przebiega normalnie.

W ostatnich tygodniach ciąży nasienie męskie, dzięki zawartym w nim prostaglandynom, sprzyja „dojrzewaniu” kanału rodnego. Nie bez powodu ginekolodzy doradzają seks jako terapię przygotowującą do porodu.

Są jednak pewne przypadki, w których aktywność seksualna jest przeciwwskazana w czasie ciąży:

  • zagrożenie poronienia samoistnego
  • skrócenie szyjki macicy zagrożone porodem przedwczesnym
  • przodujące łożysko
  • odpłynięcie płynu owodniowego
  • przy chorobach zapalnych i infekcjach układu moczowo-płciowego zaleca się ograniczenie stosunku płciowego w trakcie leczenia
  • krwawienie z dróg rodnych
  • jeśli masz któryś z tych objawów lub jakiekolwiek wątpliwości, omów je z lekarzem monitorującym przebieg ciąży

współżycie w ciąży

Co oznacza wstrzymanie się od seksu?

Oznacza to, że masturbacja jest zabroniona, a nawet podniecenie nie jest wskazane. Ale w różnych okresach ciąży siła libido jest inna i przyszła mama może mieć orgazmy podczas snu. Zwykle jest to drugi i początek trzeciego trymestru. Nie stresuj się i się nie martw! Ważne jest, aby świadomie się powstrzymać.

Czy w ciąży można „stracić” lub wręcz przeciwnie, osiągnąć orgazm? Pewnie!

Pod wpływem hormonów zmienia się stan psychoemocjonalny kobiety, a także wzmożone ukrwienie genitaliów, co sprzyja czerpaniu jeszcze większej przyjemności z życia seksualnego, także zmieniają się odczucia. „Utracony” orgazm powróci, gdy tylko hormony zostaną uregulowane. „Nabyty” nigdzie nie zniknie, ale może wydawać się trochę słabszy. To normalne!

No i hit numer jeden wśród pytań przyszłych rodziców – czy mężczyzna sięga do dziecka członkiem?

Oczywiście, że nie! Twoje dziecko jest niezawodnie chronione przez ścianki macicy. Podczas stosunku jama macicy w żaden sposób nie styka się z męskim narządem, co uniemożliwia dotarcie do dziecka. Mimo to wielu mężczyzn boi się uprawiać seks z ciężarną partnerką. Są też tacy, których widok kobiety z ciężarnym brzuszkiem bardziej podnieca. Jak będzie u Was? Tylko od Was to zależy!

Uprawianie seksu w żaden sposób nie szkodzi dziecku. Niezmiernie ważne jest w tym okresie to, jak się czuje kobieta! Jeżeli kobieta czuje się kochana i pożądana, ma to dobry wpływ na rozwój dziecka, ponieważ stan emocjonalny, którego matka doświadcza w czasie ciąży na ogół stanowi podstawowe podłoże emocjonalne dziecka. Życie seksualne w ciąży jest ważne, zarówno dla kobiety jak i mężczyzny. Jest to niezwykle intymny czas dla Was oraz mnóstwo ciepła i czułości kodowane w podświadomości Waszego Bobaska.

About the Author:

W Neno zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby przyszłe mamy miały dostęp do profesjonalnego poradnictwa i pomocy w kwestii karmienia niemowląt. Wykwalifikowany ekspert do spraw laktacji regularnie przygotowuje wpisy, dzięki którym dowiesz się wszystkiego na temat karmienia piersią. Doradzamy, jak wybrać odpowiedni laktator i w jaki sposób poradzić sobie z zastojem pokarmu. Zyskaj rzetelną wiedzę zupełnie za darmo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *