Chore dziecko śpi

Już kiedy dzieciątko znajduje się pod sercem matki, chce się zrobić wszystko, żeby tą małą istotę ochronić. Później, kiedy dziecko jest na świecie, martwisz się czy wszystko jest dobrze, czy nie zachoruje. Jednym słowem, martwimy się o wszystko. Nie ma w tym nic dziwnego, bo to naturalny odruch.

Bardzo często boimy się m.in ospy. Wśród moich znajomych sporo dzieci przechodziło ospę i było dużo wątpliwości z nią związanych.

  • jak sobie poradzić z gorączką?
  • co z bliznami?
  • jak uchronić dziecko przed drapaniem?

i wiele, wiele innych…

Miałam te same obawy kiedy mój starszy syn Natan, a później młodszy Nikoś dostał ospę. Starałam się jednak być opanowana, dzięki czemu łatwiej nam poszło uporanie się z nią.

Ospa wietrzna – kilka słów

Ospa wietrzna to choroba o charakterze zakaźnym, którą wywołują wirusy ospy wietrznej oraz półpaśca (Varicella-zoster virus – VZV). Potocznie ospa wietrzna nazywana jest “wiatrówką”. Czynnikiem zakaźnym ospy wietrznej jest po prostu człowiek. Ospa wietrzna występuje w głównej mierze u dzieci, u których ma stosunkowo łagodny przebieg. Ponadto może pojawić się u młodzieży oraz osób dorosłych, u których charakteryzuje się nieco cięższym przebiegiem i powoduje większą liczbę powikłań.

Wirus ospy wietrznej VZV przenoszony jest na drodze kropelkowej i razem z powietrzem, na odległość nawet kilkudziesięciu metrów! Dlatego właśnie schorzenie to nazywa się ospą wietrzną. Zarażenie występuje na skutek kontaktu dziecka z chorą osobą. Możliwe jest również przeniesienie choroby na drodze bezpośredniej, tj. kontaktu z przedmiotami, garderobą czy ręcznikami mającymi kontakt z płynem wydzielającym się z pęcherzyków skórnych chorego. Do zakażenia ospą wietrzną dochodzi 1-2 dni przed pojawieniem się pierwszej wysypki i pęcherzyków, natomiast przestajemy zarażać innych, gdy na pęcherzykach pojawią się już strupki, które na końcu samoistnie odpadają. Okres wylęgania ospy wietrznej (czas od zaatakowania organizmu przez wirus do pierwszych objawów ospy wietrznej) to około 14-21 dni.

WAŻNE: Należy pamiętać, że ospą wietrzną możemy zarazić się nawet przez kontakt z pacjentem chorującym na półpasiec.

Pierwsze objawy ospy wietrznej są zwiastującymi symptomami, charakteryzującymi się kiepskim samopoczuciem, bólami mięśni, głowy, gorączką, biegunką. Z czasem zaczyna dochodzić do wysypu wykwitów – drobnych, czerwonych plamek rozmieszczonych nieregularnie na skórze tułowia i twarzy oraz – w przeciwieństwie do innych chorób wysypkowych – na owłosionej skórze głowy. Część z nich znika, natomiast pozostałe szybko się przekształcają i w ciągu kilkunastu godzin przechodzą przez kolejne fazy rozwoju – od różowej plamki przez grudkę, aż do pojawienia się delikatnego pęcherzyka otoczonego czerwoną obwódką. Na początku w pęcherzykach znajduje się jasny płyn, a następnie staje się on bardziej mętny. Wraz z rozwojem ospy wietrznej pęcherzyki zapadają się lejkowato, zasychając w strupki, przylegające dosyć mocno do podłoża. Strupki pozostawiają po sobie blizny i otoczone niekiedy brązową obwódką.

Wysypka towarzysząca ospie wietrznej powoduje swędzenie, a drapanie strupów może prowadzić do tworzenia się ubytków w naskórku.

Dlatego ważne jest, aby zastosować leki przeciwświądowe zapisane przez lekarza, warto też obciąć paznokcie żeby uniemożliwić drapanie, no a w przypadku małych dzieci można ubrać skarpetki na ręce. Wbrew powszechnemu mitowi , zalecane są częste kąpiele (w rozcieńczonym nadmanganie potasu), które zapobiegają przemieszczaniu się drobnoustrojów po całym ciele. Należy również często zmieniać ubranie.

Gorączka

U nas jeden z chłopców przeszedł ospę bez gorączki, a drugi niestety się z nią męczył. Nie ma nic gorszego dla rodzica i dziecka ciągłe mierzenie temperatury. Nasz Nikoś miał 2 latka i za nic w świecie nie chciał dać sobie jej zmierzyć. Męczyliśmy się tak kilka dni.

Mogliśmy tego uniknąć, kupując termometr bezprzewodowy.

Od tygodnia testujemy właśnie taki i jest to niebo , a ziemia w porównaniu do zwykłego. Termometr firmy NENO zapisuje ok. 34 pomiary, ma czytelny wyświetlacz, a pomiar jest w zaledwie kilka sekund, do tego jest możliwość zmierzenia temperatury ciała i obiektu.

WAŻNE: W przypadku gorączki należy podawać na zmianę paracetamol i ibuprofen (co 4godz. wg. zalecanej dawki na opakowaniu) nie zaleca się dopuszczanie do gorączki i podawanie leków (paracetamol co 6godz., ibuprofen co 8godz). Warto również zapisać ile jakiego leku podaliśmy, bo w przypadku poważniejszego zagrożenia lekarz będzie o to pytał.

Mam nadzieję, że rozwiałam wasze wątpliwości , jeśli jednak coś was nurtuje, to pytajcie śmiało.

autor tekstu
 

Justyna, 30l

Żona i mama Natanka i Nikosia, instagramerka, miłośniczka książek i DIY.


Instagram: @bracia_nn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *